zpravy tiskové

Stávka Prahu asi příliš nezasáhne

Praha - Obavy Pražanů o to, zdali v pondělí pojede městská hromadná doprava, se mohou po včerejšku určitě zmírnit. Podle informací Deníku by měla stávka metropoli zasáhnout pravděpodobně jen minimálně.

Odboráři sice v každém případě vyjádří stávkujícím podporu, ale na druhou stranu to zřejmě nebude znamenat zastavení vozů MHD. Premiér Jan Fischer svolal ještě včera odpoledne mimořádnou schůzi vlády. Ta se zabývala způsobem, jak předložit návrh na nižší zdanění zaměstnaneckých výhod. Právě vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, například režijních jízdenek, zavedla novela zákona, která leží v žaludku zaměstnancům dopravců. Nejhlasitěji protestují železničáři, kterým by nová pravidla zdražila režijní jízdné. Kromě jízdenek jde také o stravenky nebo firemní ubytovny.

V metropoli se o formě stávky i nadále jedná, potvrdil to také generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák. „Stále vyjednáváme a budeme pokračovat i dnes, věřím v dohodu,“ řekl včera. )...Hrozba pondělní stávky trvá, Praha ale věří že MHD pojedeJednání odborářů budou pokračovat i dnes. Forma protestu může být jen symbolická. V podstatě všechny dopravní odborové organizace v Praze vyhlášení pondělní stávky v dopravě podporují. Většina z nich se však pravděpodobně protestu aktivně nezúčastní. „Vždy se snažíme najít cestu nějakého kompromisu a stejné je to i tentokrát,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák. V Praze by tak mohla být forma stávky pouze symbolická, a to například formou letákové akce a podobně. „V žádném případě ale nechci předjímat. Jednání stále pokračují a stávka zažehnána není,“ doplnil ředitel. Pokud by ale ke stávce přece jen došlo, zastaví se v pondělí MHD v době od 4 do 9 hodin, což by zřejmě v metropoli způsobilo totální dopravní kolaps.

Na možné komplikace už se tak předem připravují například pražské nemocnice. Akutním pacientům péči zajistí, lékaři a sestry neodejdou, dokud je nevystřídá další směna. Do služeb jsou vypisováni lidé, kteří bydlí blízko nemocnice, či v ubytovně v areálu. Kdo může, dojde pěšky nebo dorazí na kole. Lidé, kteří jezdí do práce autem, vezmou někoho z kolegů. Zásoby léků, materiálu i potravin mají nemocnice i na několik dní. „Péče bude zajištěna. Vydal jsem příkaz, aby kliniky obsadily směny těmi, kdo nejsou příliš závislí na veřejné dopravě. Vpodstatě nesmějí lidé odejít, dokud nepřijdou ostatní, aby je vystřídali,“ řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza. „My máme specifickou věc, že část našich zaměstnanců bydlí v bytech, které jsou velmi blízko léčebny, čili chodí pěšky, takže stávka zásadním způsobem neohrozí naše fungování,“ sdělil náměstek ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Ivan David. „Klíčové zaměstnance v případě potřeby přivezeme vlastní autodopravou,“ upozornil náměstek ředitele Fakultní Thomayerovy nemocnice Tom Philipp. Přítomnost zdravotníků má vyřešenou také Fakultní nemocnice Motol. Ředitelé neočekávají větší problémy ani pro průjezd sanitek městem. Předpokládají, že ostatní řidiči umožní vozům rychlý průjezd.

Na rozdíl od nemocnic školy žádná speciální opatření nechystají. „Ministerstvo školství zatím nemá informace o tom, že by některé školy plánovaly zrušit výuku,“ uvedla mluvčí úřadu Kateřina Böhmová.

Na stávku se připravují ale třeba i jednotlivé městské části. „Pro ty, kteří v této době nemohou přesunout neodkladnou návštěvu lékaře, nabízíme možnost zajištění dopravy na území městské části. Požadavky mohou lidé telefonovat na bezplatnou linku 800 212 218, která je k dispozici nepřetržitě,“ sdělil starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS).

26.2.2010 Pražský deník strana 1 Titulní strana (čtk, luk)
26.2.2010 10:14:29 | přečteno 2817x | Ing. Miloš Hejný

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod