Starostové se rozpočtového provizoria nebojí

23.11.2011 Právo Strana 10 Praha - Střední Čechy

Lucie Fialová

Po pondělním rozpadu koalice ODS a ČSSD na pražské radnici nelze vyloučit, že se do konce roku nepodaří schválit městský rozpočet na rok 2012.

To by znamenalo, že metropole bude muset hospodařit s rozpočtovým provizoriem, tedy se značným omezením. Stejný scénář by platil pro úřady jednotlivých městských částí. Starostové, jichž se Právo v úterý dotázalo, to ale nepovažují za veliké drama.

Praha 1 dokonce s rozpočtovým provizoriem počítala bez ohledu na události zpočátku týdne. „Dostávalo se nám informací, že se řada zastupitelů, i z koalice, není schopná shodnout na rozpočtu. Proto máme připravenou variantu provizoria, které plně pokrývá potřeby úřadu,“ řekl Právu starosta první části Oldřich Lomecký (TOP 09). Nastalá situace chod v centru Prahy neovlivní, konstatoval.

„Rozpočtové provizorium neznamená pro Prahu 4 žádný zásadní zlom v jakýchkoliv akcích. S touto variantou dlouhodobě počítáme,“ tlumočil stanovisko vedení obce mluvčí čtvrté městské části Michal Sochor.

Také starosta Prahy 11 a místopředseda finančního výboru magistrátu Dalibor Mlejnský (ODS) si dovede představit, že městské části, pakliže nebude schválen pražský rozpočet do konce prosince, mohou během několika týdnů bez potíží fungovat v rámci rozpočtového provizoria. „Jakékoli provizorium je něco nestandardního, ale nic fatálního,“ uvedl s tím, že v Praze 11 v minulosti už několikrát takto postupovali. Včera si nevzpomněl na žádnou významnou investiční akci na Jižním Městě, jíž by případné provizorium ohrozilo.

Navíc si na základě průběžných jednání myslí, že se rozpočet ještě letos podaří schválit.

Pokud se ale zastupitelé nedohodnou, nastalá situace např. v Praze 12 ohrozí začátek přestavby prázdného objektu v Modřanech na školku, která by měla podle původních plánů sloužit od příštího září.

„Doufám, že ODS nedopustí a nebude tak nezodpovědná, aby toto naprosto neočekávané rozhodnutí mělo zásadní vliv na život Prahy, potažmo městských částí,“ reagoval starosta dvanácté části František Adámek (ČSSD) s tím, že provizorium svazuje určitými pravidly a pomalu si během něj nelze koupit ani tužku.

Nicméně také v Praze 12 jsou na něj zvyklí, léta v takovém režimu pracují měsíc dva zpočátku roku.

„Rozpočet města bývá schválen v prosinci a my nechceme mezi svátky honem rychle schvalovat ten náš,“ vysvětlil. Takže dopad událostí po rozchodu koalice pro dvanáctou část nebude v danou chvíli tak tragický. „Pokud by to mělo trvat déle, bude to velmi složité,“ nevyloučil Adámek.

Vytvořeno 23.11.2011 15:34:36 | přečteno 2336x | Petr Kefurt
load