zpravy tiskové

Sen končí. „Jižák“ staví bazén

1.11.2011 Mladá fronta DNES Strana 4 Praha

Pavel Švec, Zuzana Plecitá

Vodnímu světu na Chodově už skoro nic nebrání. Stavbu úředníci nejspíš povolí tento měsíc. Hotovo by pak mělo být v létě roku 2013

CHODOV Není mnoho projektů v metropoli, které se již více než čtvrt století stávají lákavým předvolebním tématem, jako stavba bazénu na Chodově.

A nejinak tomu bylo i v případě posledních komunálních voleb, kdy starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský na billboardech voličům sliboval totéž.

Před zhruba třemi lety lokalitu v ulici Mírového hnutí nedaleko Trojmezí obehnala plechová ohrada a dál se nedělo nic. Dnes to konečně vypadá, že stavba bazénu získává jasnější kontury.

Na stavebním úřadě už dva týdny leží projekt zvaný Jedenáctka Vodní svět ke schválení. Když vše půjde dobře, mohlo by se zjara začít stavět. Právě v těchto dnech radnice vypsala výběrové řízení na hlavního dodavatele stavby. První návštěvníci by si mohli v bazénu zaplavat už v létě roku 2013.

„Nepostavíme jen vodní svět, ale i bazénové centrum pro rodiče s nejmenšími dětmi či pro seniory,“ nastiňuje plány starosta Mlejnský. Jednalo by se tak o jeden z mála takto zaměřených bazénů v Praze.

Hokejisté se nové haly nedočkají. Budou tu hrát hokejbalisté

Další pavilon, který na pozemku v budoucnu vyroste, bude sloužit jako multifunkční sportovní hala s tribunami, která pojme i rozlehlé hokejbalové hřiště, tenisové kurty či několik hřišť pro basketbalisty. Součástí projektu bude i restaurace, sauny, wellness centrum a další zázemí pro sportovce. Toho, že by o nový sportovní areál s víceúčelovou halou nebyl mezi lidmi dostatečný zájem, se starosta nebojí. „Na Jižním Městě žije přes 80 tisíc obyvatel a všechna krytá sportoviště, která tu máme, jsou dnes plně vytížena,“ říká.

I tak radnice Prahy 11, jako investor stavby, ustoupila od svých původních poněkud velkorysejších plánů.

Jednoduše nejsou peníze. „Druhým velkým důvodem, proč jsme se rozhodli záměr zredukovat, bylo dokončení nedalekého akvaparku v Čestlicích,“ vysvětluje Mlejnský.

„Původně jsme počítali, že bude projekt o dost větší a také s trochu jiným zaměřením. Měla tu třeba stát hokejová hala, hotel a celkem rozlehlý venkovní akvapark,“ vysvětluje Petr Fiala z ateliéru A 8000, který návrhy vypracoval.

Dnes se záměr podobá spíše bazénu, který podle Mlejnského připomíná ten na Barrandově.

Radnice ušetří stovky milionů korun. Bazén bude menší

Také se dříve počítalo s tím, že stavba vyjde na zhruba 750 milionů korun. Část by však hradil soukromý investor.

Dnes je to tak, že celý areál musí stát do 400 milionů korun, ale vše půjde z rozpočtu jedenácté městské části.

„Věřím, že to po 35 letech planých slibů dotáhneme do konce.“ Dalibor Mlejnský starosta Prahy 11

FAKTA Chodovský vodní svět z roku 2007 Rozpočet výstavby původního projektu měl přesáhnout 700 milionů korun. Náklady měl zčásti hradit soukromý investor, který by v areálu provozoval hotel. Plánovaná stavba: * akvapark s řadou toboganů, vířivek a dalších moderních vodních prvků * součástí areálu měly být venkovní bazény s tobogany a skokanskými můstky, odpočinkové travnaté plochy * fitness a wellness centrum, sauny * nová hokejová hala a přilehlé kluziště pro veřejné bruslení a tréninky * hotel s restaurací

FAKTA Chodovský vodní svět z roku 2011 Náklady na stavbu projektu se odhadují na 350 milion korun. Investorem je Praha 11. Generální projektant stavby je společnost AED. Architektonické návrhy zaštiťuje ateliér A 8000. Vodní svět by měl být dokončen do léta roku 2013. Areál sportovního centra budou tvořit tři propojené budovy: * První budova zahrnuje bazén určený rodičům s malými dětmi, občerstvení a zázemí pro sportovce. * Druhý objekt nabídne 25metrový bazén včetně vodních prvků jako tobogan nebo divoká řeka. * Ve třetí budově bude multifunkční sportovní hala.

1.11.2011 14:40:36 | přečteno 4657x | Petr Kefurt

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář