zpravy tiskové

Šedý Jižák“ za 20 let zezelenal

28.8.2012 City DNES Strana 32 Hobby

ADAM SKALA

„JIŽÁK JE MĚSTO SNŮ“ ZNÍ V LEGENDÁRNÍ HIPHOPOVÉ SKLADBĚ. TA IRONICKY OPĚVUJE SVÉRÁZNÝ BETONOVÝ PŮVAB NEJVĚTŠÍHO PRAŽSKÉHO SÍDLIŠTĚ. TÉMĚŘ TŘICET LET STARÁ SKLADBA OVŠEM VZNIKALA V DOBĚ TROCHU JINÉHO „JIŽÁKU“, NEŽ JAKÝ NAJDEME DNES.

Záplavu panelů, bahna a rozestavěných budov nahradila spousta zelených ploch a přibyly desítky možností, jak využít volný čas. Doba, kdy se na Jižní Město chodilo jen přespávat, je minulostí.

HOLINY UŽ NEJSOU POTŘEBA

„Jižní Město prošlo neuvěřitelným vývojem. Když se bavím s lidmi, kteří se sem stěhovali v sedmdesátých letech, tak opravdu potvrzují, že chodili po sídlišti v holinách, nebyly zde mateřské školy, málo obchodů a služby pro občany minimální. Jižní Město v roce 2012 je moderním městem se skvělou občanskou vybaveností,“ říká mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová. „Panelovou šeď vystřídaly barevné fasády, vnitrobloky, ve kterých byly dřív jen vyšlapané cesty v hlíně, jsou zatravněné se vzrostlými stromy a hřišti pro děti, je zde také bezvadná dopravní obslužnost,“ dodává.

Nejenže obyvatelé Jižního Města nemusí za zábavou odjíždět do centra, v posledních letech tu vznikla místa, za nimiž se sem naopak dojíždí.

Řadu lidí asi překvapí, že zde najdou třeba minipivovar. Jihoměstský pivovar nabízí každý den několik druhů originálních piv. V době, kdy milovníci piva hledají jedinečné chuti v malých pivovarech, se i tento stává vyhledávaným cílem. Mimo piva si tu ovšem lze užít i rodinnější zábavu. Na sportovní nebo kulturní akce už není třeba jezdit mimo Jižní Město.

„Městská část pořádá mnoho akcí, snažíme se zejména o to, aby se jejich prostřednictvím lidé setkávali, aby se podporovaly sousedské vztahy a vztah k místu, kde žijí. Vzhledem k tomu, že jsme tak mladá městská část, snažíme se podporovat a zakládat také tradice. Na Jižním Městě vyrůstá teprve druhá generace lidí, takže některé věci se nedají srovnávat s městskými částmi, kde bydlí mnohé rodiny už několikátou generaci. Snažíme se oživit ulice a vnitrobloky – například festivalem Street For Art, různými sportovními aktivitami v parcích,“ říká Wolfová. Velmi populární je například také festival vážné hudby pořádaný v Chodovské tvrzi společně s Jaroslavem Svěceným – Tóny Chodovské tvrze. „Každé září organizujeme také Dny Prahy 11 – oslavy narozenin Jižního Města,“ vysvětluje Wolfová.

Leckde lze najít společenské vyžití i tam, kde by ho člověk na první pohled nečekal. Obvykle se hotely zavírají před veřejností a své služby si nechávají pro hosty. TOP HOTEL Praha na Chodovci naopak zve veřejnost z celého okolí k návštěvě.

Příchozí může využít hotelové wellness centrum s bazénem, nabídku masáží, bowling či tenisové kurty. Osvěžující by mohla být i romantická procházka pod širým nebem v Japonské zahradě, která se může stát zpestřením společenských akcí nebo svatebních oslav. Hosté mohou navštívit i Pivovarskou restauraci, která nabízí každý všední den čerstvé polední menu, nebo ochutnat některou z grilovaných specialit na zahrádce restaurace.

Jižní Město se stále častěji stává vyhledávanou lokalitou pro bydlení rodin s dětmi. Prostředí pro život se tu od dob bahnitých cest významně proměnilo. Někdejší betonová džungle je dnes druhou nejzelenější městskou částí v Praze.

MÍSTO SEKAČEK KOZY A OVCE

„Naše městská část je ze všech stran obklopena lesy. Opravdu každý, kdo tu bydlí, má v docházkové vzdálenosti deseti minut les. To je v rámci Prahy opravdu jedinečné. Je zde hodně zelených ploch také díky tzv. rozvolněné výstavbě – domy jsou v podstatě postaveny v zeleni a ve vnitroblocích jsou obvykle již vzrostlé stromy,“ popisuje Wolfová. Koneckonců, jen dva největší jihoměstské parky – centrální park a park u Chodovské tvrze – mají dohromady 22 hektarů. A k zeleným plochám tu patří ještě jedna věc, která potěší obzvlášť děti. Místo sekaček je tu spásá stádo ovcí a koz. „Je to levnější než stroje, jsou ekologické a ještě dělají radost,“ směje se Wolfová.

28.8.2012 11:37:00 | přečteno 1773x | Petr Kefurt

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář