zpravy tiskové

Přírodní koupaliště hlásí: vody se u nás bát nemusíte

23.6.2012 Pražský deník Strana 3 Z metropole

SOŇA KACEROVSKÁ

Čistá voda a množství sportovních i relaxačních aktivit nabízejí koupaliště v metropoli

Praha – Letní sezona na pražských plovárnách právě začala. Vedle venkovních bazénů, které nejsou závislé na rozmarech počasí, se o slovo hlásí také přírodní koupaliště.

A hygienici mají příznivé zprávy – voda na třech z nich je úplně čistá, a tak se vodních radovánek bát nemusíte. „Na hostivařské nádrži, Motole a Šeberáku je nezávadná voda vhodná ke koupání,“ sdělila Deníku Petra Ševčíková z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

To ocení zejména obyvatelé Jižního Města, kteří se na pláže Hostivařské přehrady mohou po dvou letech vrátit. Kvůli odbahnění a celkové revitalizaci byla totiž uzavřena. Dříve znečištěné pláže se nyní mohou pochlubit čerstvě navezeným pískem a také přilehlou půjčovnou lodiček. Na toboganu se zde však už nesvezete, neboť musel být kvůli havarijnímu technickému stavu demontován. Areál poskytuje i další sportovní vyžití, protože jeho součástí jsou hřiště na plážový volejbal, nohejbal nebo multifunkční tenisový kurt. Nechybí ani dětské hřiště a stánky s občerstvením. Ty ostatně nabízí i přilehlá nudistická pláž. O vodní hrátky není nouze ani na druhé straně přehrady, kde letos vyrostlo dřevěné molo. To by v budoucnu mělo sloužit nejen k relaxaci, ale také jako přístaviště menších lodí či šlapadel. Dalším oblíbeným koupalištěm je i vodní nádrž Džbán v těsném sousedství přírodní rezervace Divoká Šárka. I tady si můžete s klidem zaplavat v plavkách či bez, přestože kvalita vody je o stupeň horší než u zbývajících přírodních koupališť. „Na koupališti Džbán je voda vhodná ke koupání, ale její vlastnosti jsou mírně zhoršené. To znamená, že má nižší průhlednost způsobenou zelenými řasami. Výskyt sinic však zde nebyl zaznamenán. V celé lokalitě existuje mírně zvýšené riziko možného fekálního znečištění, a proto doporučujeme se po koupání osprchovat,“ upozorňuje Ševčíková.

Jediným přírodním koupalištěm, jehož brány letos zůstávají zavřeny, je Lhotka. Bývalá požární nádrž má totiž údajně ustoupit výstavbě luxusních bytových domů.

Koupání a sportovní vyžití mohou Pražané najít i ve Žlutých lázních. Jako jediné říční lázně v metropoli nabízejí koupání přímo ve Vltavě.

To je ale určeno spíše odolnějším jedincům a hygienici před ním varují. „Ve Vltavě je koupání na vlastní nebezpečí. Kvalitu vody zde nesledujeme, neboť se rychle mění,“ vyjádřila se Deníku Ševčíková. Kdo by se bál koupání v řece, může vyzkoušet některé z dalších sportovních aktivit. V prostorách si můžete zahrát fotbal v kleci, pétanque, beach volejbal, venkovní šachy, nohejbal či si půjčit in­line brusle nebo motorový skútr. V provozu je i malé brouzdaliště, dětský koutek, pizzerie, cukrárna nebo koktejlový bar.

V lázeňském areálu se nudit nebudete, protože každý den se tu koná i doprovodný program v podobě sportovních exhibic nebo koncertů.

Motolský rybník

Kousek pod motolskou nemocnicí najdete rybník s písečným dnem, který je napájen Motolským potokem. U rybníku je také možnost sportovního vyžití jako například ping­pong, volejbal a dalších her. K dispozici jsou převlékárny, WC a občerstvení. Na bezpečnost dohlíží plavčík a v okolí je i nudistická pláž. Vstupné pro dospělé je 50 korun, pro děti 30 korun. Otvírací doba je od pondělí do pátku po 9.00 až 19.00 hodin, o víkendu je otevřeno o hodinu déle.

Rybník Šeberák

Rybník s písčitou pláží a pozvolným vstupem do vody je napájený potokem. Milovníci sportu a nadšenci zde uvítají ruské kuželky, kurty na nohejbal a volejbal, součástí areálu je i půjčovna lodiček nebo dětské hřiště. Ve východní části rybníku se nachází i nudistická pláž. Zpoplatněna je zadní část areálu. Vstupné pro dospělé je 70 korun, pro děti o 20 korun méně. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 10 do 22 hodin. V pátek a sobotu o dvě hodiny déle. V neděli pak do 20 hodin.

Divoká Šárka

Jedná se o koupaliště napájeno přírodní pramenitou vodou v těsném sousedství vodní nádrže Džbán. V jeho areálu jsou dva bazény pro plavce, dětské brouzdaliště, menší tobogan, houpačky, skluzavky nebo trampolínu. Můžete si zde zahrát stolní tenis, ruské kuželky nebo také nohejbal či volejbal na uzavřeném hřišti. Celodenní vstupné pro dospělé je 70 korun, pro děti polovina, důchodce pak za 50 korun. Otevřeno je od května do září od 9 do 19 hodin.

Koupaliště Avia Čakovice

Koupaliště s vlastní úpravnou vody je otevřeno pouze v letních měsících. Nabízí dva padesátimetrové bazény, jeden dětský, jehož součástí je i tobogan, a další vhodný pro plavce. Travnatá plocha v areálu pojme až 3000 návštěvníků, kteří kromě občerstvení ocení také posezení na lavičkách ve stínu. Otevřeno je od 9 do 19 hodin podle počasí. Dospělé vstupné činí 80 korun, dětské pak o 30 méně.

25.6.2012 12:43:50 | přečteno 2658x | Petr Kefurt

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář