zpravy tiskové

Pražané, pozor! Zloději prázdniny nemají

13.7.2012 Pražský deník Strana 1 Titulní strana

VERONIKA CÉZOVÁ

Metropole se během letních dnů vylidňuje, zloději tu však zůstávají. Zabezpečení bytů ale lidé stále podceňují

Praha – Měl to být příjemný a ničím nerušený pobyt v lázních. Jana D. z Prahy 8 si minulý rok udělala radost a z našetřených peněz si zaplatila čtrnáct dní v Luhačovicích.

Po týdnu jí však do lázní zavolal soused: „Paní Jano, přijeďte okamžitě zpátky do Prahy. Ve vašem bytě řádili zloději!“ Vyhlídka na odpočinek při lázeňských procedurách rázem vzala za své. Stejně jako seniorčiny úspory v řádu desítek tisíc korun a šperky. A stačilo přitom málo a seniorka Jana mohla zůstat v klidu v lázních. „Asi měsíc před odjezdem jsem dostala do schránky leták, který nabízel bezpečnostní dveře. Byla jsem ale líná tam zavolat a také jsem nechtěla utrácet před lázněmi moc peněz,“ zpytovala své svědomí seniorka. Bezpečnostní analytik František Brabec potvrzuje, že podobně smýšlí i další Pražané. „Mnozí neváhají utrácet za zbytné věci jako je elektronika, značkové oblečení či volnočasové aktivity, na bezpečnost ale myslí jen hrstka z nich.“

Lidé mají při zabezpečení svého bytu na výběr z více možností. Je jen na nich, jestli upřednostní jednorázovou investici do bezpečnostních dveří, jejichž cena se pohybuje okolo 20 000 korun, nebo svěří bezpečí svého bytu do rukou bezpečnostních agentur. „Ty nabízejí kromě kontroly domácností (přes pult centralizované ochrany) i osobní kontrolu bytů a domů, což je výhodné právě během letních prázdnin, kdy jsou lidé mimo domov více dní,“ popisuje Vladimír Rambousek, ředitel bezpečnostní agentury. Cena takovéto kontroly ze strany bezpečnostních pracovníků se pohybuje okolo 200 korun. Důležitost prevence zdůrazňují i všechny Deníkem oslovené pojišťovny.

Pražané pozor, zloději prázdniny nemají!

„Lidé stále podceňují například zajištění ventilačních oken u sklepů či otevřená okna. V takových případech však může dojít ze strany pojišťovny ke krácení pojistného plnění, protože nebyla násilně překonána překážka,“ vysvětlil Jan Marek z České pojišťovny.

Šetření na pojistném

Méně peněz však můžete v případě nahlášení škody způsobené zloději dostat i v případě, že jste tzv. podpojištěni. „Podpojištění je opravdu rozšířený problém. Lidé totiž často požadují především nízké pojistné s cílem, aby na něm co nejvíce ušetřili. Vůbec si ale neuvědomují, že možná ušetří pár desítek korun každý měsíc, ale v případě události jim staré pojistné smlouvy nepokryjí všechno, co by očekávali,“ doplnil Jan Marek.

Když si zaměstnanci v České pojišťovně dělali průzkum, překvapilo je, že pětina českých domácností má pojistnou smlouvu starší než 12 let.

Marek Vích z Kooperativy tak čtenářům radí: „V případě, že si rekonstruujete byt či si ho vybavujete novými věcmi a hodnota se zvýší o více jak 20 %, měli byste tuto skutečnost nahlásit pojišťovně. Zvýší se vám sice částka, kterou budete platit, v případě škody se vám však vaše obezřetnost několikanásobně vrátí.“ Nedostatečně pojištěná byla i seniorka Jana D., a proto od pojišťovny dostala daleko méně, než čekala. „Ale bylo to pro mě ponaučení, teď bych bez řádného zajištění bytu nešla ani vynést odpadky,“ řekla Pražskému deníku.

Nedejme jim šanci!

Paradoxem je, že právě letos spustila osmá městská část, ve které seniorka Jana bydlí, kampaň s názvem Nedejme jim šanci!

„Cílem je připomenou občanům, že se musí postarat o svou domácnost hlavně sami. Policie ČR, Městská policie a správní orgány řeší až situace, kdy už k neblahé události došlo,“ řekl Pražskému deníku Libor Paulus, vedoucí odboru krizového řízení v Praze 8. Bezpečnostní analytik František Brabec na závěr shrnuje, jak si mají Pražané odjíždějící mimo domov počínat. „Pokud máte přátele a známé, kterým můžete důvěřovat, zajistěte, aby vám pravidelně po dobu vaší nepřítomnosti vybírali poštu ze schránky. Dále je potřeba navodit dojem, že byt nezeje prázdnotou, takže je dobré různě nastavovat polohy žaluzií. Ale hlavně – nešiřte na sociálních sítích informaci, že jedete na dovolenou! Nikdy nevíte, kdo toho zneužije,“ varuje Brabec.

***

433 V tolika pražských bytech a domech řádili během minulých prázdnin zloději. Kde se líbí zlodějům nejvíce?

* Nejčastěji chodí zloději na lup do Vršovic a na Vinohrady (podle statistiky Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy to bylo za minulý rok 125 – 155 případů)

* Druhou oblíbenou lokalitou je Žižkov, Jižní Město a Košíře s 94 – 124 případy za rok.

* Následují Dejvice, Břevnov, Smíchov a Strašnice s 63 – 93 případy

* Nejméně se krade naopak na okrajích Prahy – v Kobylisích, Čakovicích, Uhříněvsi, v Modřanech, na Zličíně či v Řepích (0 – 62 případů)

* Během posledních let došlo k posunu v místě působení pachatelů. Zatímco v minulých letech bylo více případů spácháno především v zástavbě panelových domů na pražských sídlištích, nyní se zloději přemisťují do starší bytové zástavby v centrální části Prahy.

* Tento trend souvisí s revitalizací panelových sídlišť, při které jsou aplikovány nové bezpečnostní prvky (např. bezpečnostní dveře či kamerový systém). Naopak ve starší bytové zástavbě v centru metropole jsou mnohdy vstupní dveře do domu nezajištěné, a tak má pachatel k lupu snadnější cestu.

13.7.2012 10:17:25 | přečteno 2053x | Petr Kefurt

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu