zpravy tiskové

Pošlete děti na denní tábor. V Praze

Pokud nevíte, kam v létě s dětmi, letní příměstské tábory nabízejí zajímavou alternativu. Většinou stačí zavolat den nebo dva předem. Děti zabaví na den i na celé týdny

Je sedm hodin ráno, Praha se probouzí do dalšího dne. V několika stanicích metra už stojí lidé v červených tričkách s nápisem Příměstské tábory. Čekají na to, až jim rodiče přivedou svěřence. Reportérka MF DNES má domluveno, že se s dětmi i jejich vedoucím sejde ve stanici metra Muzeum. Už zdálky muže v červeném tričku, který se následně představuje jako Honza, vidí. Kolem něj už je pět dětí.
„Ještě čekáme na dvě a pak se můžeme vydat do školy na náměstí Jiřího z Poděbrad,“ vysvětluje Honza a bedlivě vyhlíží, kdy dorazí poslední dvě děti, které měl dopředu přihlášené. Za pár minut jsou tam. S nimi však další dvě.
„Neměli jste čekat na Dejvické?“ ptá se vedoucí matky, která vede za ruce dva chlapce - Honzu a Jirku. Matka se zarazí, a pak s provinilým přikyvováním přizná, že je to možné.
Na náměstí Jiřího z Poděbrad mají příměstské tábory k dispozici školní prostory a tělocvičnu základní školy. Děti se okamžitě rozprchnou s míči. Ze všech koutů Prahy jich sem v tento jeden den dorazilo 72. Podobné je to i v jiné všední dny, po které příměstské tábory fungují.
V den reportáže byly pro děti naplánovány hry ve znamení Dne trifidů. Pravda je, že na dotaz, co děti o této knize vědí, neumělo odpovědět žádné z nich, nicméně zábavu si užívaly vcelku nerušeně. Poté, co jim vedoucí vyznačili trať do nedalekého místního parku, rozdělily se děti na skupinky a postupně plnily úkoly, z velké části se zavázanýma očima (Den trifidů byl přece o tom, že lidé ztratili zrak). Až na jedno včelí žihadlo, které dostala sedmiletá Bianka, k žádnému úrazu ani zádrheli nedošlo. Vedoucí, většinou z řad studentů, děti zvládali, ve chvílích, kdy bylo třeba je pokárat - většinou za sprostá slova - jim uložili udělat několik dřepů. Možná by se rodiče divili, ale děti je dělaly bez reptání.
„Většinu dětí známe, protože sem chodí už několik dnů. Když přijde nějaké nové, není problém si jméno zapamatovat. Největší nápor tu byl na začátku července. Je ale pravda, že se děti v průběhu prázdnin kompletně obměňují, takže za 14 dnů byste tu ani jedno z těch, co tu je dnes, asi nepotkala,“ říká Sylva Bartakovičová, studentka pedagogické fakulty, která se rozhodla si během prázdnin nejen něco přivydělat, ale i získat další praxi.
I když je nejmladšímu účastníkovi příměstského tábora pět let a nejstaršímu jedenáct, jen sem tam je slyšet nějaké pošťuchování a čas od času musejí vedoucí řešit žalování, co ten či onen provedl. Děti se vyřádí, pak ještě nasvačí a před pátou hodinou postupně míří do stejných stanic metra, v kterých jejich den na příměstském táboře začal. Pokud toužíte po tom, aby vaše dítě trávilo svůj letní čas smysluplně, přihlaste je pak také na jednodenní příměstský tábor v ZŠ Jiřího z Poděbrad. Za den tu i se stravou zaplatíte 200 Kč, pokud jste z Prahy 11, pak dokonce jen 100 Kč. „Tábory probíhají po celou dobu letních prázdnin a stačí nám, když rodiče zavolají dva nebo alespoň jeden den předem,“ vysvětlila organizátorka táborů Kateřina Dlouhá.
Děti se mohou těšit na poměrně pestrý program. V pondělí jsou na pořadu dne míčové hry, v úterý celodenní výlet, ve středu lanové aktivity, ve čtvrtek hry v přírodě a tělocvičně a v pátek konečně celodenní dobrodružná hra. „Včera jsme měli výlet na letiště Letňany, příště chceme jet do Botanicusu,“ doplnila Dlouhá.
Příměstské tábory pořádají i pražské domy dětí a mládeže. „Je to celkem pružné, děti mohou přijít na den, na dva, na týden. Právě teď máme keramický týden,“ vysvětlil Josef Chmel z Domu dětí a mládeže v Praze 3. Dodává přitom, že novinkou je provoz center pro předškolní děti: „Fungujeme jako alternativa školky.“
V Praze mohou rodiče přihlásit své děti i na tematicky laděné příměstské tábory. Takové pořádá například pro zájemce o elektroniku a počítače Stanice techniků Vyšehrad nebo tenisová škola Tallent. Tam děti za týden naučí základům tenisu.

Příměstské jednodenní tábory „Prázdniny v Praze“ cena: 200 Kč za den se stravou kde: ZŠ Jiřího z Poděbrad, sběrná místa na všech trasách metra pořadatel: občanské sdružení Sang, s podporou magistrátu hlavního města Prahy a VZP kdy: po celé prázdniny „Léto pražských dětí “ příměstské tábory v Praze cena: od 150 Kč za den se stravou kde: jednotlivé DDM (13 míst v Praze) pořadatel: Domy dětí a mládeže hl. m. Prahy kdy: po celé prázdniny Příměstské tábory v Praze 11 cena: 100 Kč (pro děti z Prahy 11) za den se stravou kde: sběrná místa v ZŠ Mikulova, ZŠ K Milíčovu, ZŠ Campanus pořadatel: Sportlines, s.r.o., s podporou MČ Praha 11 kdy: po celé prázdniny Příměstský tábor techniků cena: 150 Kč za den kde: Vratislavova 15, Praha 2 pořadatel: Stanice techniků Vyšehrad kdy: od 24. do 28. srpna.

4.8.2010 Mladá fronta DNES strana 4 Praha
Alena Hechtová, Anna Baumová
4.8.2010 15:34:44 | přečteno 3489x | Ing. Miloš Hejný

Kino klub Zahrada – Karel