zpravy tiskové

Na Kabát se chystá víc lidí než na Madonnu

Na jediný letošní koncert skupiny přijde až šedesát tisíc fanoušků * Přípravy jsou v plném proudu, lístky mizí. Jediný letošní koncert skupiny Kabát na pražském Vypichu ke dvacátému výročí skupiny nejspíš počtem návštěvníků předčí vystoupení americké popové královny Madonny na Chodově.

Skupina oznámila, že v prodeji jsou poslední lístky a že v příštích dnech budou staženy z předprodejních míst. Koncert má vypuknout 12. září úderem 20. hodiny a na místě už jsou vidět přípravné práce. Na Madonnu na Chodov přišlo přes 40 tisíc lidí. „Koncert Madonny Kabáti překonají. Očekává se okolo 60 tisíc lidí,“ řekl Právu mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.
Manažer skupiny Radek Havlíček pro Právo srovnávání s Madonnou odmítl. „Vstupenky na její koncert byly desetkrát dražší,“ poznamenal. Podle něho je ale už dnes jasné, že na Vypich přijde více než 40 tisíc lidí.
Na louce mezi Bělohorskou ulicí a oborou Hvězda už vyrostly čtyři tribuny, lístek k sezení na nich stojí bezmála 800 korun. Vstupenky ke stání přijdou na 550, do 2. zóny na 390 korun, areál má mít asi 60 tisíc metrů čtverečních.
„Bude to podle mého názoru největší český koncert, který se zde uskutečnil. Lidé, kteří dorazí, myslím, nemohou být zklamaní z toho, co uvidí za zvěrstvo,“ poznamenal Havlíček.
Pracovat se začíná na pódiu, které má mít tak mimořádné rozměry, že si hudebníci museli pořídit speciální sluchátka kvůli odposlechu. „Je to asi největší akce, jakou kdy Kabát udělal. K těm 20 letům jsme chtěli uspořádat něco jiného než běžné turné,“ řekl nedávno zpěvák Kabátu Josef Vojtek. Protože skupina vystoupí bez předkapely a plánuje asi 32 skladeb, měl by koncert skončit v domluvených 22 hodin.
Radnice podle Šalka dlouho zvažovala, zda na koncert Kabátů na Vypichu kývne nebo ne. Nakonec mu dala zelenou a převzala nad ním záštitu, i když ho nefinancuje.
„Zkusí se to, je to jednorázová akce, která se nebude opakovat,“ poznamenal Šalek. Podle něho radnice zatím stížnosti neeviduje. „Obdržel jsem zatím jeden jediný nesouhlasný e-mail. Paradoxní je, že paní citovala texty Kabátu,“ přiblížil mluvčí. Pořadatelé podle něho z výtěžku akce přispějí na opravu hřiště v Praze 6.
Lidé starající se o životní prostředí na radnici Prahy 6 a na magistrátu z akce velké obavy nemají, ani třeba z toho, že hluk může poplašit faunu v oboře Hvězda. „Těžko, je tam poměrně vysoká stěna z opuky,“ reagoval pro Právo šéf magistrátního odboru ochrany prostředí Jan Winkler. Podle něho se pořadatelé museli zavázat, že po koncertu vše uvedou do původního stavu. Aby bylo nepořádku méně, bude se pivo točit do ekologických kelímků, které lze užít víckrát.
I když podle Zdeny Staškové z městské hygienické stanice živá hudba skončí do 22. hodiny, lze očekávat, že hlukové normy budou překročeny.
„Dokud nebude změněno vládní nařízení, neměl by hluk u obytné zástavby překročit do 22. hodiny 35 decibelů,“ přiblížila Právu Stašková. I pořadatelé Madonnina koncertu od pražských hygieniků dostanou pokutu, jakou ale, není zřejmé. „Nejprve musíme mít důkaz, protokol o měření, které provádí Státní zdravotní ústav,“ uvedla Stašková. A měřit se budou také decibely Kabátu.
Problematická bude doprava, na Vypich nevede metro, jezdí sem jen tramvaje a autobusy, které patrně dopravce posílí. Šalek lidem, kteří by chtěli jet autem, doporučuje, aby vůz nechali na parkovišti u strahovského stadiónu a dojeli na Vypich pomocí MHD. Do ulic v okolí Vypichu se dostanou jen zdejší rezidenti na občanský průkaz.

Datum zveřejnění: 3. září 2009
Zdroj: Právo - regionální mutace Praha - Střední Čechy
Autor: Petr Janiš

3.9.2009 8:47:17 | přečteno 3416x | Petr Krtička