zpravy tiskové

Kvůli pasům pro děti se plní úřady, prodlužuje se i otvírací doba

7.5.2012 14:19 Zpravodajství ČTK Strana

ftv

Olomouc 7. května (ČTK) - Na některých úřadech v Olomouckém kraji se začínají tvořit fronty kvůli nutnosti pořizování nových cestovních dokladů pro děti. Zápis dětí v pasu rodičů totiž přestává platit k 26. červnu. Podobná situace však panuje i na ostatních místech v zemi, přepážky jsou zcela vytížené. Náporu se jednotlivé radnice snaží bránit například prodlužováním úředních hodin, ale i možností objednávat se přes internet. Rodiče s malými dětmi se tak mohou čekání ve frontách vyhnout.

Fronty se na úřadech tvoří i kvůli tomu, že vyřizování dokladů pro dítě trvá delší dobu. Na úřadě musejí totiž pořídit fotografii malého cestovatele, na pas se mu snímá navíc otisk prstu.

"Je to problematické, někdy máme dítě hotové za deset minut, jindy to trvá půl hodiny a jsou i případy, kdy musejí s dítětem rodiče odejít a přijít znovu, protože se například neprobere a na fotce musí mít otevřené oči. Chce to trpělivost především od rodičů. Pro děti je to dlouhá čekací doba, máme jen dvě kabinky a nápor se nedá zvládnout," řekla dnes ČTK pracovnice přerovského magistrátu.

Jen za minulé pondělí zde nabrali úředníci 94 žádostí. Město kvůli velkému zájmu přistoupilo od příštího pondělí k rozšíření otvírací doby. Až do konce června si tak lidé mohou v Přerově vyřídit cestovní doklady v pondělí a ve středu od 08:00 do 18:00 a v úterý a ve čtvrtek od 08:00 do 16:00.

Podobná situace panuje také v Hranicích na Přerovsku. Zatímco před několika týdny byl na úřadě ještě poměrně klid, nyní už tamní úřednice zaznamenávají zvýšený nápor žádostí. "Už to začíná, vidět to je zvlášť dnes, kdy si mnozí vzali před svátky volno a vyrazili na úřad," podotkl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Stejně jako v Přerově také v Hranicích nemusejí přitom rodiče s malými dětmi trávit na chodbách dlouhý čas, využít mohou objednání přes internet pomocí elektronického rezervačního systému. "Podle informací pracovnic lidé tuto možnost hodně využívají," doplnil Bakovský. I v Olomouci mohou lidé předejít čekání v případných frontách objednáním se přes internet.

S dlouhými frontami musejí počítat zájemci o nové pasy v některých městech Moravskoslezského kraje. Například v Hlučíně na Opavsku dnes od rána čekají desítky, v Ostravě zase stovky lidí. Úřady návalu odolávají prodloužením pracovních hodin, v Ostravě například instalovali i dětský koutek.

V Hlučíně před polednem na vydání nových pasů čekalo osm desítek žadatelů, další zájemce už systém nepřijímal. Otevřeno dnes budou mít do 19:00. "Zkuste přijít po 18:00. Je možné, že někteří lidé nevydrží čekat tak dlouho a odejdou. Pak by systém přijal ještě další žádosti," radila neuspokojeným zájemcům úřednice za přepážkou.

Zvýšený nápor na úředníky hlásí také městské úřady v hlavním městě. "Těch lidí skutečně přibylo, ale zatím žádný kolaps nehrozí. Je to i díky tomu, že lidé se často dopředu informují, kdy na úřad přijít. Pak si mohou na stránkách městské části zjistit, kdy mají pas připravený k vyzvednutí, takže se nám to daří lépe koordinovat," řekla ČTK mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová. Úředníci přitom evidují větší zájem lidí o vydání cestovních dokladů především v pondělí a ve středu odpoledne, kdy musejí zájemci počítat zhruba s hodinovou čekací dobou.

Naopak například v Jihočeském kraji žádný mimořádný nápor zájemců o dětské pasy úřady nezaznamenaly. Podle mluvčí českobudějovické radnice Jitky Wlezlové magistrát navíc nyní žadatelům o dětské pasy vyšel vstříc v tom, že rodiče dětí od tří do osmi let budou každé úterý a čtvrtek dopoledne obslouženi přednostně.

Na brněnské radnici se dnes kvůli vyřizování dětských pasů fronty netvořily, kapacita všech přepážek byla však podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry vytížená. Radnice kvůli novým pravidlům pořídila čtyři nové kabiny pro vyřizování dokladů s takzvanými biometrickými údaji. Podle tajemníka Pavla Loutockého však budou uvedeny do provozu až od července.

Zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů jsou platné pouze do 26. června tohoto roku. Po tomto datu budou moci děti včetně kojenců cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů skončilo podle nařízení EU. Vyřízení nového pasu pro děti stojí 50 korun a trvá měsíc, za 1000 korun vyřídí magistrát pas pro dítě v poloviční lhůtě. Doklad však platí jen půl roku.

9.5.2012 15:47:13 | přečteno 2954x | Petr Kefurt

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář