zpravy tiskové

Kvůli deregulaci lze žádat radnice o peníze

Jde to ale jen v některých městských částech. Poptávka po malometrážních obecních bytech jasně převyšuje nabídku.

Lidé, kteří obývají byty v soukromých domech a jejichž příjem stačí sotva pokrýt deregulující se nájem, se mohou obracet na radnice s žádostí o finanční pomoc. Lze také zažádat o malometrážní byt, pro jeho eventuální přidělení platí ale poměrně přísná kritéria. Poptávka po malých obecních bytech jasně převyšuje nabídku města.
Soukromí majitelé domů zpravidla pokaždé zvyšovali regulované nájemné o maximum. Kdo bydlí u soukromého majitele, platí často více než nájemník stejného obecního bytu, a to nyní až o dvacet korun za metr čtvereční. Regulované nájemné v soukromých domech v různých částech Prahy od ledna překonalo hranici 100 korun za metr čtvereční. Mnohé radnice však všechna možná dosavadní zdražení neuplatnily.
Pokud se ale například senior ocitá v nouzi, může se obrátit na magistrát. Jeho úředníci pak prověřují, zda je dotyčnému více než 65 let, zda vlastní jinou nemovitost, jaký je rozdíl mezi příjmy a výdaji či zda jde o člověka osamělého. Takto bylo přiděleno v posledních dvou letech 220 bytů. Žadatelů eviduje z řad seniorů bytový odbor 921. Ne všichni však splňují kritéria, sdělil Právu radní Jiří Janeček (ODS). Celkem má Praha pro seniory nyní asi 600 bytů.
Prahu ministerstvo pro místní rozvoj rozdělilo na 28 oblastí - nejvyšší tempo růstu cen platí pro Hradčany, Josefov, Malou Stranu, Staré a Nové Město, nejnižší pro Uhříněves - a rozdíly začínají být značné i v rámci města. Některé radnice malé byty už nenabízejí, nezbyly jim po privatizaci. Městská část nemá k dispozici žádné volné byty. Výměnu větších bytů za menší zájemcům umožňujeme, pokud si sami seženou partnera k výměně, uvedl mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.
Sociální polštář Prahy 8 zachytí především případy lidí z obecních bytů. Ti, kdo žijí v soukromých domech, se pomoci zatím nedočkají. Program sociálního bydlení pro osamělé seniory, kteří se dostanou do složité sociální situace v souvislostí s deregulací v soukromých domech, je ve finální části příprav a měl by být odstartován v nejbližší budoucnosti, reagovala mluvčí Prahy 8 Radka Wallace. Malometrážních bytů je zde volných několik desítek.
Podobná situace panuje v Praze 5. Pro nájemníky žijících v bytech soukromých vlastníků s regulovaným nájemným připravuje určitou finanční kompenzaci, která bude v orgánech Prahy 5 projednána v průběhu 1. čtvrtletí letošního roku, sdělil Právu mluvčí Radovan Myslík.
Praha 7 poskytuje lidem, kteří mají problémy s deregulací, finanční příspěvek 300 až 500 korun měsíčně, žadatel ale už musí pobírat příspěvek na bydlení. V současnosti evidujeme asi dvacet žádostí o poskytnutí malometrážního bytu, příhodných volných bytů však máme k dispozici pouze pět, sdělila Právu radní Marcela Justová (ODS).
Praha 10 nabízí menší byty k výměně za větší, dává slevy na nájemném a poskytuje přímou finanční podporu. Loni ovšem o ni požádalo podle místostarosty Bohumila Zoufalíka (OSD) jen osm lidí, radnice všem vyhověla. Slevy na nájemném se týkají případů, kdy nájemci obecních bytů ztratí zaměstnání nebo dlouhodobě onemocní. Do doby, než jim umožníme přestěhovat se do menšího bytu, bude poskytnuta zmiňovaná sleva, vysvětlil Zoufalík. Modřanská radnice zvláštní opatření kvůli deregulaci nepřichystala. Žádná sociální opatření nemáme a ani je zatím nechystáme. Předpokládáme, že sociální odbor může potřebným pomoci příslušnými sociálními dávkami, konstatovala místostarostka Prahy 12 Helena Chudomelová (SNK ED) s tím, že pro letošek se regulované nájmy ve zdejších obecních bytech nezvýšily. Na Jižním Městě řeší převážná část seniorů podle mluvčí Andrey Wolfové vysoké ceny za bydlení zatím sama. Poptávku s malometrážními byty je Městská část Praha 11 schopna uspokojit. Zájem však není takový, jaký se očekával, přiblížila Právu Wolfová.
Lze však čekat, že se o radniční malometrážní byty ještě strhne rvačka. Deregulace má skončit s rokem 2012, zda budou existovat nějaké limity od 1. ledna 2013, není zřejmé.

Regulované nájemné v obecních bytech / 2010 - Čtvrť Kč/m2:

• Michle 89,13
  • Vinohrady 88,74
  • Vršovice, Strašnice 87,87
  • Smíchov 86,89
  • Jižní Město 80,30

11.1.2010 Právo strana 13 Praha - Střední Čechy
Petr Janiš

11.1.2010 11:09:11 | přečteno 2715x | Ing. Miloš Hejný

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu