zpravy tiskové

Florbalový svět míří do Prahy

9.8.2011 Mladá fronta DNES strana 3  Praha

Pavel Švec

Ve čtvrtek odpíská rozhodčí úvodní vhazování florbalového turnaje, který nemá ve světě obdoby – Fortuna Czech Open. Přes dvě stě týmů se tu utká o vítězství v jedenácti pražských halách. Kam zajít a jak si založit vlastní florbalový tým?

Již za dva dny se česká metropole stane středem florbalového světa. Do Prahy se sjedou nejlepší týmy evropských soutěží a utkají se zde v rámci Fortuna Czech Open. První turnaj si odbyl premiéru již v roce 1993 – tedy v jakémsi florbalovém „pravěku“.

Podle ředitele turnaje Tomáše Vaculíka se jedná o největší mezinárodní klubovou akci svého druhu na planetě. Samotná soutěž, která zabere čtyři dny, je rozdělena na dvě části – skupinu elitních týmů a čistě amatérské kluby. Mezi elitou je šestnáct mužských týmů, ve dvanácti týmech budou soutěžit ženy.

Tyto profesionální evropské týmy se utkají ve čtyřech halách – v Bubenči, ve Střešovicích, na Vinohradech a v Libni, ostatní zápasy se odehrají v dalších sedmi pražských halách.

Každý den čtrnáct utkání až do desíti večer

Zatímco elitní týmy zajistí prestižní podívanou, mezinárodní a masový rozměr dají turnaji amatéři. Bude tu totiž přes dvě stě klubů napříč českými i zahraničními florbalovými soutěžemi – z toho 128 mužských, 64 ženských a 32 juniorských. Při běžném počtu hráčů na jeden tým je to pak neuvěřitelných dva a půl tisíce florbalistů.

Taková malá olympiáda – těžko byste hledali masovější sportovní akci pořádanou v Praze. Ani v této skupině ovšem nebude nouze o zahraniční mužstva. Jsou tu zastoupeni třeba Islanďané, Italové, Lotyši, Slováci a dalších zhruba deset států.

Příznivci děravého míčku mohou amatérským družstvům fandit každý den od 8 do 22 hodin, přičemž vstup do hal mají zdarma. Během celého dne zhlédnou na jednom místě až 14 utkání. Navíc se pak mohou těšit jak na ženské, tak mužské zápasy. Ty se totiž přes den střídají.

Založení týmu a start na turnaji stojí skoro 20 tisíc

Florbal patří v posledních letech mezi nejoblíbenější a nejrychleji se rozvíjející kolektivní sporty v Praze i obecně v Česku. O jeho popularitě hovoří i fakt, že počet registrovaných hráčů v Praze je 8 828. Další tisíce se za bílým míčkem honí v tělocvičnách o volném čase nebo v rámci výuky na škole.

Pokud chce skupina nadšenců založit tým a přihlásit se do soutěže, musí splnit několik ne zcela jednoduchých a levných podmínek. Nejdůležitější jsou samozřejmě hráči.

Hraje se systémem 5+1, takže obecně platí, že by jich mělo být alespoň deset.

Ti si pak zaregistrují tým jako občanské sdružení na ministerstvu vnitra a na internetových stránkách www.cfbu.cz se přihlásí do nejnižší regionální soutěže. Po zaplacení startovného 3 500 korun a kauce ve výši 5 tisíc korun se může družstvo těšit na los do následujícího ročníku. Každý hráč kromě toho zaplatí dalších 500 korun ročně za registraci. Tým také musí nechat na svazu proškolit sekretáře a dva rozhodčí.

Oddíl musí navíc uspořádat jednou ročně den trvající ligový turnaj. Ty se hrají výhradně o víkendu mezi zářím a květnem v Praze a okolí. To znamená, že další peníze stojí odměna rozhodčím a nájem haly, který v metropoli činí minimálně 900 korun za hodinu.

Kde se bude hrát:

1 Hala ČVUT Pod Juliskou 4, Praha 6

2 Hala Kotlářka Na Kotlářce 1, Praha 6

3 Hala Hamr Braník Vltavanů 1542, Praha 4

4 Hala Zelený Pruh Zelený Pruh 1294/50, Praha 4

5 Hala Děkanka Děkanská Vinice I. 5/987, Praha 4

6 Hala Kunratice Předškolní 420, Praha 4

7 Hala Jižní Sportovní Květnového vítězství 1554, Praha 11

8 Hala Podvinný Mlýn Adresa Kovanecká 2295/9, P9 Kapacita 1 500 míst Vstupné 120 Kč (elitní skupina) 200 Kč (semifinále, finále) Povrch tarkett Služby občerstvení venkovní obrazovka Významné zápasy turnaje AIK – Mladá Boleslav 10.00 čt Švédský suverén AIK Stockholm má Boleslavi co vracet. V 2006 je překvapivě vyřadila. Finále všech kategorií 9.00 ne Od ranních hodin se odehrají ve Vysočanech všechna finále. Finále A mužů 15.30 ne Nejlepší proti sobě. Budou to Češi?

9 Hala Korunovační Adresa Nad Královskou oborou 51, Praha 7 Kapacita 1 500 míst Vstupné 120 Kč (elitní skupina) Povrch tarkett Služby občerstvení Významné zápasy turnaje Pixbo – Tatran Střešovice 8.40 pá Nejlepší český tým proti jednomu z favoritů turnaje ze Švédska. Ml. Boleslav – Slovensko 9.40 pá Jak si povede slovenský nároďák? Čtvrtinále A 10.00 so O postup mezi nejlepší čtyři elitní mužstva se bude hrát i na Spartě. Semifinále B 9.00 ne I nižší kategorie mužského turnaje může nabídnou skvělý florbal.

10 Hala Střešovice Adresa Sibeliova 368, Praha 6 Kapacita 300 míst Vstupné 120 Kč (elitní skupina) Povrch tarkett Služby občerstvení Významné zápasy turnaje Herbadent – Německo 15.00 čt Zápas nejlepšího českého týmu žen proti německé reprezentaci. Vítkovice – Pixbo 13.00 pá Velmi atraktivní zápas žen. Vítkovice vyzvou švédského superfavorita. Semifinále Elite žen 10.30 so První ze soubojů elitní skupiny ženských týmů o finále. Čtvrtfinále mužů B 17.20 so Kdo se dostane mezi nejlepší čtyři?

11 Hala Vinohrady Adresa Polská 2400/1, Praha 2 Kapacita 400 míst Vstupné 120 Kč (elitní skupina) Povrch plast Služby restaurace Významné zápasy turnaje Dalen – ČR do 19 let 14.00 čt Švédský tým žen hraje proti mladým českým reprezentantkám. Umea – Dalen 14.00 pá Dva švédské celky žen proti sobě. Větší lákadlo pro diváky těžko hledat. Bohemians – Slovensko 15.00 pá České hráčky změří síly se slovenským národním mužstvem. Semifinále žen A 13.30 so I Vinohrady uvidí zápas o finále.

9.8.2011 14:07:45 | přečteno 2496x | Petr Kefurt

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář