zpravy tiskové

Do Trojmezí je vstup zakázán, hlídá ho ostraha. Majiteli došla trpělivost

30.7.2011 Mladá fronta DNES strana 1 Praha

Adam Skala; Pavel Švec

HOSTIVAŘ Oblast Trojmezí, která se rozkládá na hranici Prahy 10, 11 a 15, „trápí“ komunální politiky i lidi žijící v okolí. Občanská sdružení i místní radnice od posledních voleb hledí k magistrátu s touhou, že konečně o budoucnosti této zelené lokality definitivně rozhodne.

Včera však došla trpělivost také soukromému vlastníkovi pozemků v Trojmezí - firmě Development Doupovská, jež patří pod křídla společnosti Orco. Proto poslala na místo ochranku, která následujících pár dnů na místo nikoho nepustí.

„Chceme tímto krokem upozornit na liknavost magistrátních politiků, kteří ani nereagují na naše dopisy,“ uvedl právník společnosti Miroslav Duda.

Členové ostrahy budou lidem rozdávat letáky s omluvou a vysvětlením. „Řadu let jsme trpěli bezúplatné užívání našeho vlastnictví, přičemž jsme se pokoušeli s městem jednat o podmínkách nájmu, možnosti pozemek vyměnit za jiný nebo ho prodat,“ vysvětlil Duda s tím, že by se málokomu líbilo, kdyby jeho zahradu bez souhlasu užíval někdo cizí. Tím, že alespoň částečně zamezí lidem ve vstupu, chce donutit Prahu jednat. Firma za své pozemky požaduje 990 korun za metr čtvereční.

Poté, co MF DNES informovala o plánované akci magistrátu, uvedl náměstek primátora Josef Nosek (ODS), že město má o lokalitu zájem a chce zde mít veřejný park. »

„Po návratu primátora z dovolené chceme se společností Development Doupovská zahájit jednání a probrat možnosti odkupu pozemku,“ dodal náměstek, pod jehož agendu Trojmezí spadá.

O tom, že by firma své pozemky oplotila, její právník neuvažuje. „Ani ochranka zde nebude každý den. Je to spíše demonstrativní akce, která má na zmíněné problémy upozornit,“ uvedl.

Koneckonců pro stavbu oplocení je podle stavebního zákona třeba získat územní souhlas nebo územní rozhodnutí. A o to společnost na příslušném stavením úřadě podle všeho nepožádala.

Radnicím, vlastníkovi i lidem dochází trpělivost

Nyní to vypadá, že snaha urychlit řešení situace okolo dotčeného území, která dlouhodobě vázne na mrtvém bodě, spojila jak soukromou firmu, tak občanská sdružení a blízké radnice.

Například podle zástupkyně starosty Prahy 15 Jany Černé zastupitelstvo městské části přijalo usnesení, ve kterém žádá hlavní město Prahu o výkup dotčených pozemků v Trojmezí. „Chceme zde zachovat i nadále přístup veřejnosti do tohoto rekreačně velmi oblíbeného území,“ tlumočila postoj radnice místostarostka.

Rozhodnutí firmy Development Doupovská respektuje i Koalice Trojmezí - občanské sdružení, které se ve věci dlouhodobě angažuje a bojuje o to, aby zde vznikl park. „Mají na to právo a my jejich práva ctíme,“ řekla MF DNES jeho tisková mluvčí Renata Chmelová. „Podporujeme i snahu, aby Praha pozemky koupila. Ovšem výhrady máme k výši výkupní ceny za metr čtvereční, kterou firma Doupovská požaduje,“ uvedla Chmelová.

Nelíbí se jí, že developer koupil pozemky určené pro zeleň se záměrem je posléze „překlopit“ na pozemky, kde lze stavět.

„A když se to pak nepodaří, požadovat od města téměř dvojnásobnou cenu, než byla ta pořizovací,“ dodala mluvčí občanského sdružení.

Trojmezí je oblíbeným útočištěm místních lidí i bezdomovců

Dotčené místo je v podstatě sad a nyní ho lidé z okolí využívají pro procházky, venčení psů nebo k projížďkám na kole. Také si tudy často zkracují cestu na autobus.

Ovšem za poslední roky se stal útočištěm pro bezdomovce, kteří přebývají v provizorních příbytcích. Jestli vše dopadne tak, jak si představuje Praha i místní starostové, měl by zde v budoucnu vzniknout rozlehlý park se sportovišti a akvaparkem. Původně chtěli lokalitu ze dvou třetin zastavět domy. Jejich záměr však vyvolal mezi místními lidmi odpor, který vyústil v petici s šestnácti tisíci podpisy.

FAKTA : Co je Trojmezí ?

Kde je: Na pomezí Prahy 10, 11, 15
Celková velikost: 120 hektarů
Využití: převážně pole a sady
Hodnota: jedna z největších zelených lokalit v Praze, přírodní památka meandry Botiče
Minulý plán: 2/3 území zastavět
Současný plán: přírodní park
Vlastníci: desítky drobných majitelů, pár developerských firem.

Sad patří firmě Development Doupovská, která zde původně chtěla stavět. Ovšem po kritice lidí od toho ustoupila a marně čeká na řešení magistrátu. Částečně bude místo hlídat její ochranka, která na pozemky firmy lidi nepustí.

1.8.2011 11:01:40 | přečteno 2676x | Petr Kefurt

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář