zpravy tiskové

Advik žije: Nejsme jen pomatenci, sledující pohádky pro děti

4.8.2011 topzine.cz Fanzine

Lenka Lokvencová

!Reportáž!Co spojuje Narutovu čelenku, japonskou kulturu, Prahu 11 a amatérské spisovatele s posledním červencovým víkendem? Samozřejmě další ročník festivalu Advik. Čtyři dny přetékající akcemi, které si nenechalo ujít na 2412 návštěvníků, a naše reportérka mezi nimi samozřejmě nemohla chybět.

Sekta? Anarchisté? Či jen skupina chovanců uprchlých z Bohnic? To jsou jen některé názory, se kterými se setkali návštěvníci při cestě na festival Advik 2011. Zděšení některých kolemjdoucích bylo občas zcela oprávněné, protože kostýmy japonských postaviček svou věrohodností budily nejen pobavení, ale i hrůzu. Ale nemějte strach, většina z nich sice nosí meče, ale zabíjí pouze smrtící démony.

Letos se příznivci japonské kultury sešli na šestém ročníku festivalu Advik (Anime Dancing Víkend), největším festivalu mangy, anime, Japonska, her, sci-fi a fantasy v České republice. Prostory ZŠ Mikulova byly tento rok vyměněny za reprezentativnější prostory Kulturního domu Zahrada na Praze 11, avšak slunečné počasí na rozdíl od loňského roku nedorazilo. I tak ale vytáhli organizátoři z druhých kalhot krizový plán, a tak se návštěvníci špatného počasí obávat nemuseli.

Největší změnou oproti loňskému ročníku se stal nejspíše kinosál, ve kterém probíhalo neustálé promítání vybraných filmů a anime či další akce. Organizátoři se o toto vylepšení pokoušeli již loni, ale administrativní nutnosti jim nepřály.

Nemilou změnou se stal odchod jednoho z hlavních organizátorů Trilla, který se již kvůli rodinným a osobním důvodům nemohl podílet na organizaci. Zbylí pořadatelé však doufají, že na kvalitě festivalu to nic nezmění. Jeho popularita totiž stále roste. „Na prvních ročnících se nás sešlo asi 200, loni to už bylo přesně 2053 hostů. Jsme rádi, že se anime víc dostává mezi lidi, a nejsme už považováni za úplné blázny,“ řekla nám jedna z organizátorek Lucie Číryová.

Přeplněné třídy i žaludky v japonském stylu

Anime však nebylo to jediné, na co se návštěvníci mohli těšit. Během festivalu mohli návštěvníci vyhrát zajímavé ceny od oficiálních  partnerů v tombole, vyzpívat si první místo v karaoke či se zúčastnit  literární soutěže. Zkrátka už od prvního kroku nikdo nevěděl, kam se  dřív vrtnout.

Pro všechny byla připravena i sekce manga (včetně křtu třetího sborníku české mangy Vějíř), přednášky o literatuře či setkání s českými autory. Bylo by vhodné zmínit například Františka Novotného či Pavla „Briana Stockera“ Bučka. „Jsme hrdí, každého z autorů, co tu máme. A jsme ještě radši, že se k nám vrací,“ přiznal Robert Žittňan, současný hlavní organizátor Adviku.

Pro ty zvídavější návštěvníky byly připraveny každoroční workshopy. Na těch bylo možné připravit vlastnoruční japonské sushi pod vedením pana Kawasumiho či zkusit, jak se pletou prsty při skládání origami. Nechyběly samozřejmě ani turnaje, z nichž největší pozornost jistě budil Cosplay, soutěž ručně šitých kostýmů.  „Vítězem soutěže v Coslplayi, kde hlasovali diváci, se stal Radovan "Asasire Toyotomi"  Samotný s postavou Turecko ze seriálu Hetalia. Vítězkou EuroCosplaye, kterou zvolila odborná porota, se pak stala Vendula "Arengil" Peterková s postavou Francie, taktéž z anime Hetalia. Ta bude reprezentovat Českou republiku na celoevropském Cosplay v Londýně. Z české republiky se posílají jen dva soutěžící, my vybíráme jednoho z nich,“ prozradila nám organizátorka soutěže.

Koho trápilo ne příliš hřejivé počasí, mohl si zaskákat na nejnovějších tanečních konzolích nebo potrápit svůj adrenalin nějakou z her, ať už se jednalo o ty karetní či počítačové. Velkým lákadlem se stal i pan Nakagawa, mistr japonského bojového umění, který sám na své náklady dorazil až z Japonska, aby návštěvníkům předvedl své umění s meči i přípravy japonských pokrmů. Trochu návratem do reality byla přednáška o japonském neštěstí z března letošního roku, kterému se věnovala ředitelka Japonského informačního a kulturního centra Kana Ochiai. I takový byl letošní Advik.

Když se na přednáškách nenudíte

„Jsem tu sice poprvé, ale určitě ne naposledy,“ prozradila nám dvacetiletá Majda. „Přednášky jsou super, vůbec jsem se na nich nenudila. Jen ty sedáky by mohly být pohodlnější. A ubytování, je strašně daleko, ale je to prostě fesťák, no.“ K ubytování, které muselo být změněno krátce před začátkem, směřovalo během festivalu několik výtek, stejně jako k přeplněnosti celé budovy. „Je tu strašně lidí, na některý přednášky není možný se ani dostat. Je vidět, že organizátoři nečekali tolik lidí,“ prozradil nám Miro, ale neopomněl zdůraznit, že od další návštěvy ho to rozhodně neodradí. „Kde jinde potkáte Naruta, jak popíjí čaj s Draco Malfoyem? To je prostě naprosto hardcore!“

Advik zkrátka netvoří jen postavičky z japonských seriálů a komixů, ale i ze sci-fi a fantasy filmů, z knih či lolitky. Zkrátka pár lidí, kteří se prostě rozhodli být na chvíli crazy, a některým se to skutečně podařilo na výbornou. Pokud jste si přeci jen nevybrali žádný bod programu - což snad ani nešlo - mohli jste se s foťákem zkrátka jen prohánět po areálu a fotit se se všemi, kteří vyčuhovali z každodenního stereotypu. Když se takových lidí sejde na jednom místě téměř 2 500, stojí takový pohled rozhodně za to.

Že jste si to nechali ujít? V tom případě si zaškrtněte v kalendáři pro rok 2012 konec července, další Advik totiž určitě bude opět jedinečný zážitek, i když jeho poslání jistě zůstane stejné: „Chceme ukázat veřejnosti, že to, co máme rádi, je dobrá a hodnotná zábava, jejíž fanoušci nejsou jen pomatenci sledující pohádky pro děti.“

5.8.2011 11:23:12 | přečteno 2153x | Petr Kefurt

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu