Zásady pro úplatný převod souvisejících pozemků ve vlastnictví hl. m. Prahy svěřených MČ Praha 11

Změna Zásad pro úplatný převod souvisejících pozemků ve vlastnictví hl. m. Prahy svěřených MČ Praha 11:

1. ÚČEL

1.1. Stanovení postupů a podmínek při úplatném převodu pozemků svěřených MČ Praha 11, které souvisí s budovami či pozemky jiných vlastníků.

2. PLATNOST A PŮSOBNOST

2.1.   Tyto Zásady nabývají platnosti a účinnosti dnem jejich schválení v ZMČ.

3. POJMY A ZKRATKY

Zásady pro úplatný převod pozemků ve vlastnictví hl.m. Prahy svěřených MČ Praha 11

Pozemek - přirozená část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí územní správní jednotky nebo hranicí katastrálního území, hranicí vlastnickou, hranicí držby, hranicí druhů pozemků, popřípadě rozhraním způsobu využití pozemku

Související pozemek - pozemek nebo jeho část funkčně související s bytovými domy, s nebytovými objekty a s rodinnými domy, který je pro MČ Praha 11 samostatně nevyužitelný

Nedoručitelnost - stav, kdy se nepodařilo ani po druhém odeslání doručit stejnou písemnost

MČ................................ městská část Praha 11

ÚMČ.............................. Úřad městské části Praha 11

RMČ.............................. Rada městské části Praha 11

ZMČ.............................. Zastupitelstvo městské části Praha 11

OMP.............................. majetkoprávní odbor ÚMČ

OÚR.............................. odbor územního rozvoje ÚMČ

4. PRAVOMOC A ODPOVĚDNOST

4.1.   Tyto Zásady schvaluje ZMČ.

4.2.   Tyto Zásady budou vydány jako součást interních norem ÚMČ.

5. CHARAKTERISTIKA A POSTUPY

5.1.  Předmět úplatného převodu

5.1.1. Předmětem úplatného převodu jsou nemovitosti - související pozemky. Související pozemek je pozemek přiléhající k jiné nemovité věci. V případě MČ se tak pojmenovávají pozemky tvořící bezprostřední okolí bytových domů, které nebyly předmětem koupě spolu s bytovým domem a zůstaly ve svěřené správě MČ (např. předzahrádky, zazahrádky, pozemky, na nichž leží přístupové cesty a chodníky k bytovým domům), dále pozemky bezprostředně související s rodinnými domy.

5.1.2. Při vymezování souvisejících pozemků se zohlední urbanistický a architektonický charakter prostředí a využitelnost ze strany MČ.

5.1.3. Související pozemky musí mít pro účely úplatného převodu vlastní parcelní číslo nebo musí být zaměřeny geometrickým plánem.

.

5.2. Postup při úplatném převodu souvisejících pozemků – obecná ustanovení

5.2.1. MČ úplatně převede související pozemky na základě podané žádosti nebo na základě nabídky k odkoupení.

5.2.2. O úplatný převod souvisejících pozemků dle Zásad může požádat vlastník sousedící budovy či sousedícího pozemku. Žádostí se rozumí neformální podání adresované do podatelny ÚMČ  vyjadřující zájem o odkoupení souvisejících pozemků dle těchto Zásad.

5.2.3. Úplatný převod souvisejících pozemků dle Zásad může být nabídnut vlastníkovi sousedící budovy či sousedícího pozemku. Nabídkou se rozumí úkon MČ vůči neurčitému počtu subjektů za podmínek stanovených těmito Zásadami.

5.2.4. Veškeré činnosti související s úplatným převodem souvisejících pozemků zajišťuje OMP ve spolupráci s dalšími věcně  příslušnými odbory.

5.3. Stanovení ceny souvisejících pozemků

5.3.1. Cenu souvisejících pozemků schvaluje ZMČ na návrh RMČ.

5.3.2. Cena souvisejících pozemků bude stanovena znaleckým posudkem.

5.4.   Postup při úplatném převodu souvisejících pozemků na základě žádosti fyzické či právnické osoby

5.4.1. Identifikaci souvisejících pozemků, o jejichž úplatný převod bylo požádáno dle odst. 5.2.2., zajistí OMP ve spolupráci s OÚR.

5.4.2. Záměr úplatného převodu souvisejících pozemků bude RMČ předložen se stanovisky odborných útvarů a poradních orgánů.

5.4.3. Návrh kupní smlouvy žadateli předloží OMP. Ode dne doručení návrhu kupní smlouvy počíná běžet 3 měsíční lhůta pro přijetí návrhu kupní smlouvy. Připomínky k návrhu kupní smlouvy lze podat písemně do podatelny ÚMČ ve lhůtě do 15 dnů ode dne doručení návrhu kupní smlouvy. Přijetím návrhu kupní smlouvy se rozumí okamžik doručení podepsaného návrhu kupní smlouvy do podatelny ÚMČ.

5.4.4. V případě nepřijetí návrhu kupní smlouvy ve lhůtě dle odst. 5.4.4. pokračuje úplatný převod souvisejících pozemků dle čl. 5.5.

5.5. Postup při úplatném převodu souvisejících pozemků na základě nabídky MČ

5.5.1. Identifikaci souvisejících pozemků, které budou nabídnuty k úplatnému převodu dle odst. 5.2.3., zajistí OMP ve spolupráci s OÚR.

5.5.2. Záměr úplatného převodu souvisejících pozemků bude předložen RMČ se stanovisky odborných útvarů a poradních orgánů.

5.5.3. Návrh kupní smlouvy vlastníkovi sousedící budovy či sousedícího pozemku předloží OMP. Ode dne doručení návrhu kupní smlouvy počíná běžet 3 měsíční lhůta pro přijetí návrhu kupní smlouvy. Připomínky k návrhu kupní smlouvy lze podat písemně do podatelny ÚMČ ve lhůtě do 15 dnů ode dne doručení návrhu kupní smlouvy. Přijetím návrhu kupní smlouvy se rozumí okamžik doručení podepsaného návrhu kupní smlouvy do podatelny ÚMČ.

5.5.4. Pokud se návrh kupní smlouvy vrátí jako nedoručený, OMP zajistí do 1 měsíce ode dne vrácení nedoručeného návrhu kupní smlouvy druhé odeslání návrhu kupní smlouvy za podmínek dle odst. 5.5.4.

5.6. Úplatný převodu souvisejících pozemků třetí osobě

5.6.1. MČ si vyhrazuje právo nabídnout související pozemky k volnému prodeji v případě, že nebude návrh kupní smlouvy přijat ve lhůtě dle odst. 5.5.4. nebo bude návrh kupní smlouvy nedoručitelný.

Zásady byly schváleny usnesením  ZMČ č. 26/16/Z/2008, ze dne 4.9.2008, zveřejněny na úřední desce dne 14.11.2008, změna Zásad byla schválena usnesením č. 09/13/Z/2012, ze dne 12.3.2012,  další změna Zásad byla schválena usnesením č. 0012/25/Z/2013, ze dne 16.12.201 a další změna Zásad byla schválena usnesením č. 0006/5/Z/2015 , ze dne 12.3.2015.

23.3.2015 12:50:41 | přečteno 1687x | Dana Foučková

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu