Záchranáři spolupracovali se studenty v krizových situacích

Ošetření zraněných při hromadném neštěstí, vyprošťování osob z havarovaného vozidla nebo slaňování předvedli členové bezpečnostních týmů v rámci 8. ročníku Dne záchranného bezpečnostního systému hlavního města Prahy. Budoucí zdravotníci se aktivně do řešení simulovaných krizových akcí zapojovali.

• Mimořádná výuková akce pro studenty středních škol a 9. tříd základních škol k Záchrannému bezpečnostnímu systému hlavního města Prahy (ZBS HMP) se uskutečnila již po osmé v areálu Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Praze 4.
  • Po celý den jednotlivé složky ZBS HMP předváděly studujícím svoje dovednosti, přístrojová vybavení a možnosti nasazení do záchranné akce. „Praktické ukázky činnosti bezpečnostních složek například po výbuchu plynu, při vyprošťování osob z havarovaného vozidla nebo poskytnutí první pomoci jsou důležitým prvkem při výuce budoucích zdravotnických záchranářů. Zkušenosti prokazují, že nejlepší výukou je praktický výcvik prováděný profesionálními záchranářskými složkami,“ uvedl první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který má otázku bezpečnosti v hlavním městě na starosti.
  • Smyslem akce je seznámit studenty s preventivními opatřeními a zabezpečením ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech, ke kterým může dojít na území hl. m. Prahy. Během dne se v několika školních učebnách představilo množství různých složek ZBS HMP. „Městská policie připravila již tradičně i testy z pravidel silničního provozu, které si mohou žáci a studenti vyzkoušet,“ připomněl náměstek Blažek. Zástupce Armády ČR osvětloval způsoby řešení humanitární pomoci. Členové hasičského sboru z Kamenice, kteří například vyhodnocovali situaci po výbuchu jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu, předváděli možnosti chemické ochrany s použitím plynových masek. Policie ČR přiblížila studentům policejní techniku a speciální plavidlo. Policejní kynologové zase ukázali možnosti práce se psy.
  • Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy prezentovala mimo jiné přístroje, které používá při záchraně života. Zástupce Červeného kříže předvedl ukázky realistického maskování různých druhů poranění. Po namaskování několika figurantů si studenti vyzkoušeli například zastavení tepenného krvácení nebo fixaci otevřené zlomeniny.
  • Na dvoře školy si mohli zájemci prohlédnout vozidla Městské policie hl. m. Prahy, Policie ČR, Armády ČR, Horské služby, hasičů a pražské záchranky
17.4.2008 13:58:47 | přečteno 1772x | Dana Foučková

CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: TUNELY A KOLONIE
Komise pro majetek, investice a dotace RMČ Praha 11