ENDE

Vycházející slunce na Jižním Městě

Výstava Japonsko   Chodovská tvrz (11)
Včera v podvečer byla v Malé galerii Chodovské tvrze zahájena výstava nazvaná Vycházející slunce na Jižním městě. Slavnostní vernisáže se za hlavní město Prahu zúčastnila náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková, která projektu udělila čestnou záštitu, a také starosta naší městské části Dalibor Mlejnský.

Vznik výstavy se datuje do doby před dvěma lety, kdy se žáci Základní umělecké školy Jižní Město zúčastnili výstavní akce v japonském přímořském městě Nagoja ve spolupráci s japonskými kulturními institucemi, jež mají zájem vytvářet v Japonsku povědomí o českém umění a kultuře.

• „Jsem velmi rád, že se výstavu s japonskými kolegy podařilo zrealizovat, kvalitní vzdělání, všeobecný přehled o celosvětovém dění, historii, jiných kulturách a tradicích - to jsou jedny ze základních atributů společenského člověka dnešní doby. A pokaždé, když slyším o mezinárodní spolupráci některé ze škol tady u nás, vím, že je to cesta správným směrem,“ řekl ve svém úvodním projevu starosta Dalibor Mlejnský.

Na výstavě mají návštěvníci možnost shlédnout výtvarné práce žáků i dospělých z japonského uměleckého sdružení IKA (International Kids Association), které sídlí v Nagoji, amatérských výtvarníků ze společnosti Shikisokuzekuu a Japonské školy v Praze - Řepích.

Základní ideou koncepce výstavy je představit vedle sebe obě kultury viděné očima dětí. Prostřednictvím IKA a dalších uměleckých sdružení byly osloveny děti z Japonska, japonské děti žijící v České republice a žáci Základní umělecké školy Jižní Město. Společně s japonským uměním nejmladší i starší generace nagojské oblasti se zde svými pracemi představují i žáci Základní umělecké školy Jižní Město - Praha 4. Vystavené práce žáků ze vzdálených krajin a všech věkových kategorií jsou ve výtvarných představách velmi blízké. Existují však zvláštnosti při ztvárnění například krajinných motivů nebo věcí nás obklopujících, jež mají v představách i zobrazeních u obou národů jiný výraz. Tato různost může probudit zájem o bližší poznání zdánlivě vzdáleného a pomáhá tak snaze partnerské kultuře porozumět a získat k ní trvalejší vztah.

Výstavu Vycházející slunce na Jižním městě si návštěvníci mohou v Chodovské tvrzi prohlédnout do 1. března 2009.

Výstava Japonsko - Chodovská  tvrz

Výstava Japonsko - Chodovská  tvrz (10)

Výstava Japonsko - Chodovská  tvrz (14)

Výstava Japonsko - Chodovská  tvrz (17)