V Praze ubylo mrtvých na silnicích

Během uplynulých patnácti měsíců se v Praze podařilo díky projektu „Sto bezpečných míst“ výrazně snížit počet usmrcených řidičů a chodců. Za poslední rok došlo ve sledovaných lokalitách k poklesu o téměř polovinu. Městská policie hl. m. Prahy zahájila v dubnu loňského roku nasazování mobilní radarové techniky na předem vytipovaná místa pražských komunikací. Učinila tak s ohledem na to, že stále roste počet řidičů, kteří překračují maximální povolenou rychlost.

„Za poslední rok poklesl počet mrtvých na komunikacích v hlavním městě Praha o jedenačtyřicet procent,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek. Dodal také, že vzhledem k těmto dosaženým výsledkům považuje případné zrušení pravomocí městské policie k měření rychlosti za nekoncepční a kontraproduktivní. „Pokud srovnáme doposud vyhodnocená období prvních šesti měsíců loňského a letošního roku, poklesl počet dopravních přestupků na měřených úsecích komunikací o jednu čtvrtinu, což je pokles mimořádně výrazný. Přitom současně v měřených úsecích narostl meziročně počet projíždějících aut o osm miliónů vozů,“ řekl Rudolf Blažek.

V rámci projektu „Sto bezpečných míst“ Městská policie hl. m. Prahy rozmisťuje radary na pečlivě vybraná, riziková místa. Strážníci, či radarová zařízení jsou vždy vidět. Nelze tedy mluvit o jakémsi měření „ze zálohy“, tak jak to popisují navrhovatelé změn v silničním zákoně s tím, že obecní a městské policie využívají měření rychlosti v prvé řadě k vylepšování svých rozpočtů. „Smyslem celé akce je především chránit chodce před neukázněnými řidiči, preventivně působit v rizikových místech a současně zajistit plynulý provoz. Měření probíhá v daných místech ve stanovených časových intervalech, jeho účelnost průběžně vyhodnocujeme a jsme připraveni ho podle aktuální potřeby měnit,“ řekl ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš.

Na současném výběru monitorovaných míst a úseků pražských komunikací se podílela řada dopravních odborníků a institucí, především samotné městské části, odbor dopravy Magistrátu hl. m. Prahy, Ústav dopravního inženýrství hl. m. Prahy, Policie ČR i Městská policie hl. m. Prahy.

Podle výsledků projektu Sto bezpečných míst je pražskou částí, kde se za prvních šest měsíců letošního roku stal největší počet přestupků, Praha 14. Městská policie zde provádí měření v ulicích Poděbradská, Chlumecká a Českobrodská a za první půlrok tu strážníci při 184 měřeních zjistili 814 případů překročení maximální povolené rychlosti. Naopak nejmenší počet přestupků policisté zaznamenali na již zmíněné Praze 7, kde při 141 měřeních zjistili 102 překročením povolené rychlosti.

V červnu městští strážníci zaznamenali v Praze celkem 1 229 přestupků rychlé jízdy. Ve srovnání s měsícem květnem je to nárůst o 31,6%. Nejvíce řidiči překračovali povolenou rychlost v ulicích Legerova a Sokolská na Praze 2 a také ve Strakonické směrem k Barrandovskému mostu na Praze 5. V této ulici strážníci zjistili celkem 114 případů rychlé jízdy, což je za měsíc červen nejvyšší počet v celé Praze.

21.7.2008 10:43:36 | přečteno 2072x | PaedDr. Josef Škvor

CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: TUNELY A KOLONIE
Komise pro majetek, investice a dotace RMČ Praha 11
Výbor pro dopravu ZMČ Praha 11