V Praze ubylo mrtvých na silnicích

Během uplynulých patnácti měsíců se v Praze podařilo díky projektu „Sto bezpečných míst“ výrazně snížit počet usmrcených řidičů a chodců. Za poslední rok došlo ve sledovaných lokalitách k poklesu o téměř polovinu. Městská policie hl. m. Prahy zahájila v dubnu loňského roku nasazování mobilní radarové techniky na předem vytipovaná místa pražských komunikací. Učinila tak s ohledem na to, že stále roste počet řidičů, kteří překračují maximální povolenou rychlost.

„Za poslední rok poklesl počet mrtvých na komunikacích v hlavním městě Praha o jedenačtyřicet procent,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek. Dodal také, že vzhledem k těmto dosaženým výsledkům považuje případné zrušení pravomocí městské policie k měření rychlosti za nekoncepční a kontraproduktivní. „Pokud srovnáme doposud vyhodnocená období prvních šesti měsíců loňského a letošního roku, poklesl počet dopravních přestupků na měřených úsecích komunikací o jednu čtvrtinu, což je pokles mimořádně výrazný. Přitom současně v měřených úsecích narostl meziročně počet projíždějících aut o osm miliónů vozů,“ řekl Rudolf Blažek.

V rámci projektu „Sto bezpečných míst“ Městská policie hl. m. Prahy rozmisťuje radary na pečlivě vybraná, riziková místa. Strážníci, či radarová zařízení jsou vždy vidět. Nelze tedy mluvit o jakémsi měření „ze zálohy“, tak jak to popisují navrhovatelé změn v silničním zákoně s tím, že obecní a městské policie využívají měření rychlosti v prvé řadě k vylepšování svých rozpočtů. „Smyslem celé akce je především chránit chodce před neukázněnými řidiči, preventivně působit v rizikových místech a současně zajistit plynulý provoz. Měření probíhá v daných místech ve stanovených časových intervalech, jeho účelnost průběžně vyhodnocujeme a jsme připraveni ho podle aktuální potřeby měnit,“ řekl ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš.

Na současném výběru monitorovaných míst a úseků pražských komunikací se podílela řada dopravních odborníků a institucí, především samotné městské části, odbor dopravy Magistrátu hl. m. Prahy, Ústav dopravního inženýrství hl. m. Prahy, Policie ČR i Městská policie hl. m. Prahy.

Podle výsledků projektu Sto bezpečných míst je pražskou částí, kde se za prvních šest měsíců letošního roku stal největší počet přestupků, Praha 14. Městská policie zde provádí měření v ulicích Poděbradská, Chlumecká a Českobrodská a za první půlrok tu strážníci při 184 měřeních zjistili 814 případů překročení maximální povolené rychlosti. Naopak nejmenší počet přestupků policisté zaznamenali na již zmíněné Praze 7, kde při 141 měřeních zjistili 102 překročením povolené rychlosti.

V červnu městští strážníci zaznamenali v Praze celkem 1 229 přestupků rychlé jízdy. Ve srovnání s měsícem květnem je to nárůst o 31,6%. Nejvíce řidiči překračovali povolenou rychlost v ulicích Legerova a Sokolská na Praze 2 a také ve Strakonické směrem k Barrandovskému mostu na Praze 5. V této ulici strážníci zjistili celkem 114 případů rychlé jízdy, což je za měsíc červen nejvyšší počet v celé Praze.

21.7.2008 10:43:36 | přečteno 2037x | PaedDr. Josef Škvor

Letní kino Zahrada – Po čem muží touží 2
Letní kino Zahrada – Co jsme komu všichni udělali
Letní kino Zahrada – Vězeň svobody
Letní kino Zahrada – Muži na pokraji nervového zhroucení
Velká cena Českomoravského klubu veteránů
Kino klub Zahrada – Erupce lásky
Komise pro kulturu a spolky
Drum Circle s Petrem Šušorem pro rodiče s dětmi
Drum Circle s Petrem Šušorem pro dospělé
Bodovací turnaje mládeže ve stolním tenisu
Bodovací turnaje mládeže ve stolním tenisu
Komise pro životní prostředí
Kino klub Zahrada – Podezřelá
Sociální a zdravotní komise
Grilování bez hranic IX.
X-TET
TURISTICKÝ VÝLET STÁLE SVĚŽÍCH SENIORŮ: ZAZOA
Nedělní pohádka pro děti: Popelka
Kino klub Zahrada – Panství Downtown: Nová éra
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Staré Strašnice
Komentovaná prohlídka výstavy On a Ona
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Komise pro správu majetku a podpora podnikání
Šansony na tvrzi
Country večer s kapelou Knokaut
VÝLET pro seniory: Častolovice a Nové Hrady
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Za rondokubismem, či národním stylem po Novém Městě pražském
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Staré Strašnice
CYKLOJÍZDA PRO SENIORKY A SENIORY: Tajemné Kokořínsko
Kino klub Zahrada – Notre-Dame v plamenech
Páté přes desáté: Ivo Šmoldas a Jana Rychterová
CYKLOJÍZDA PRO SENIORKY A SENIORY: Tajemné Kokořínsko
Jazz klub Tvrz: Allison Wheeler trio
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Koncert filmové hudby II.
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Nedělní pohádka pro děti: Pohádky z krosny