Únavu, beznaděj a radost zažil Janeček s Chytkou na Dakaru

S nezapomenutelnými zážitky a obrovským úspěchem se vrací z Argentiny česká automobilová posádka Offroad Centrum Praha Jiří Janeček a Viktor Chytka. Nejtěžší závod v dakarské historii, který se poprvé jel v Jižní Americe nejen dokončili, ale dosáhli i výborného výsledku, když skončili celkově na jedenapadesátém místě ze 180 startujících automobilů. Mezi nováčky Dakaru se umístili jako pátí, mezi amatéry pětatřicátí a ve třídě sériově vyráběných dieselových vozů devátí.

  • „Po tom co jsme zažili, jsou pocity z dokončeného závodu jen stěží popsatelné. Máme obrovskou radost, protože jsme se dokázali vyrovnat s velmi těžkou tratí v písku, horách a vodních tocích,“ popisoval radní hlavního města a poslanec Jiří Janeček. O tom, jak těžký to byl závod svědčil i fakt, že závod nedokončili takoví favorité jako Španěl Sainz nebo Francouz Peterhanzel.
  • Namále měla několikrát i česká posádka, která měla nejdříve problémy s převodovkou a spojkou. Kvůli tomu strávila i několik nocí v poušti. Ani to ji však nezastavilo v pokračování v závodě. Nejkrizovější se jí stala dvanáctá etapa, kde deset kilometrů před cílem zapadla do písečného zvonu. „Auto se nechtělo v jemném písku pohnout ani o milimetr. Bylo strašné horko a nedařilo se nám vůz lopatkami vykopat. V té chvíli jsme závod pomalu vzdávali. Viktorovi už tekly slzy z té beznaděje, ve které jsme se nacházeli. Téměř po čtyřech hodinách jsme z písečné pasti vyjeli a etapu dokončili,“ líčil Janeček s tím, že s odstupem času a s ohledem na celkový úspěch týmu už na tyto strastiplné zážitky vzpomíná s úsměvem. „Získali jsme obrovské zkušenosti, na kterých se dá stavět. Viktor se ukázal jako skvělý parťák a poděkování patří i celému týmu, bez kterého bychom to nedokázali,“ dodal Janeček.
Vytvořeno 20.1.2009 9:20:32 | přečteno 2128x | Dana Foučková
load