ENDE

Třístovky od Říčan jezdí na Háje bez problémů

Bus
Od prosince 2008 jezdí příměstské autobusy PID ve směru od Říčan nově ke konečné stanici metra „C“ Háje. Jaké jsou první poznatky z této změny? Došlo ke snížení zpoždění na těchto linkách a cestující si na změnu poměrně rychle zvykli. Nenaplnily se ani obavy z přetěžování metra C nebo ze zahlcení autobusového terminálu Háje.
  • Za období druhé poloviny prosince 2008 a první poloviny ledna 2009 provedli pracovníci organizace ROPID několik průzkumů a kontrol. Pečlivě jsme také sledovali data o aktuální poloze autobusů, která vypovídají o zpoždění jednotlivých spojů.
  • Na celkové vyhodnocení je sice ještě brzy, ale již z prvotních dat vyplývají některé závěry. I když nedošlo k úplnému odbourání zpoždění na příměstských linkách, dokázaly autobusy díky přesunutí těchto linek na Háje snížit průměrné zpoždění ve špičkách cca o 50%. Dokládají to ostatně i údaje z linky 382, která byla jako jediná zachována na Depo Hostivař. Zatímco se průměrné zpoždění na lince 382 v kritických dnech pohybovalo kolem 20 minut, linky odkloněné na Háje měly ve stejných dnech průměrné zpoždění jen 7-10 minut.
  • O tom, že si lidé brzy zvykli na novou trasu, svědčí obsazenost autobusů, kdy ve směru od Říčan pokračuje na Háje cca 85% cestujících, zatímco přestupu na Depo Hostivař využívá jen 15% lidí. Z toho důvodu také mohly být na posilové spoje linky 264 nasazeny již od poloviny ledna krátké autobusy místo kloubových kvůli značné nevytíženosti.
  • Nepotvrdily se ani obavy z přetížení linky C metra. Nárůst cestujících na „céčku“ vlivem nových cestujících od Říčan je naprosto minimální a nedosahuje ani předpokládaných 2%. Stejně tak byly liché obavy z přetížení autobusového terminálu Háje. Díky koordinaci provozu se sem všechny autobusy i cestující bez problémů vejdou. Naopak tato změna znamená zlepšení spojení Jižního Města s Říčany a dalšími obcemi jihovýchodně od Prahy, odkud míří do Prahy lidé do školy i za prací a naopak Pražané sem jezdí o víkendu na chaty či na výlet. Přímým propojením Jižního Města a jihovýchodního regionu tak cestující získali nejen pravidelnější a rychlejší dopravu, ale i další možnosti využití volného času (nákupy, multikino, výlety do přírody apod.).
3.2.2009 9:02:09 | přečteno 1620x | Dana Foučková