Thomayerova nemocnice zakoupila nové moderní přístroje pro diagnostiku tuberkulózy

Pražské Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) se podařilo získat z tzv. Norských fondů grant v celkové výši 19 milionů korun na dovybavení v ČR jediného komplexního centra pro diagnostiku a léčbu tuberkulózy a multirezistentní tuberkulózy. Nemocnice tak pro potřeby centra, které funguje v rámci Pneumologické kliniky a Urologického oddělení, zakoupila 20 speciálních přístrojů. Slavnostního předání přístrojů se 15. července, kromě zástupců ministerstev financí a zdravotnictví, zúčastnil také zástupce norského velvyslance Kjetil Aasland.

Přístroje urychlují diagnostiku
Nové přístroje významným způsobem přispívají k rychlé diagnostice jak tuberkulózy plicní, tak i urogenitální. Mezi novinkami se objevují například Sonovideobronchoskopická sada, digitální pojízdný rentgen, holmiový laser nebo cystoskopy. „Díky nové technice tak nyní umíme stanovit diagnózu TBC hlavně v těch případech, kdy je onemocnění obtížně zjistitelné nebo ještě není pokročilé a tím pro své okolí i zvýšeně nakažlivé,“ vysvětlila primářka Pneumologické kliniky Martina Vašáková.

Pomohly Norské fondy, ale i ministerstva zdravotnictví a financí
Zajímavým faktem je kromě nových přístrojů také způsob financování, který FTN zvolila pro jejich nákup. „Snažili jsme se hledat nové finanční zdroje mimo standardní rozpočet FTN,“ uvedl náměstek ředitele nemocnice pro léčebně preventivní péči Tom Philipp. Volba tak podle jeho slov padla na tzv. Norské fondy. „Léčba a diagnostika tuberkulózy je totiž vhodným tématem pro mezinárodní spolupráci a Norské fondy se nám zdáli jako nejvhodnější místo pro podání žádosti o podporu. Nakonec vše vyšlo. Samotné přístroje stály 15 milionů korun, zbývající 4 miliony jsme využili na další činnosti spojené s aktivitami grantu. Kromě zahraniční finanční podpory Norských fondů podpořila grant také ministerstva zdravotnictví a financí,“ podotkll Tom Philipp.

Tuberkulóza - globální ohrožení, ani ČR nesmí tuto nemoc podceňovat
I přesto, že má v ČR výskyt tuberkulózy meziročně stále klesající tendenci, v posledních letech je u nás hlášeno kolem 1000 nových případů a recidiv ročně, celosvětově tuberkulóza zůstává velmi vážným a nebezpečným onemocněním. Ve světě tuberkulózou ročně onemocní průměrně 8 milionů lidí, z toho 2 miliony na následky této nemocí umírá. Světová zdravotnická organizace TBC proto označila za „globální ohrožení“ a současně vyhlásila globální plán boje proti této nemoci. Ani ČR ovšem tuberkulózu nemůže podcenit. Kvůli zvýšené migraci se totiž mezi nově diagnostikovanými případy ve stále větší míře objevují cizinci pocházející z východní Evropy nebo Asie. Navíc přibývá lidí s obtížně až těžce léčitelnými formami tuberkulózy rezistentními na veškerá antibiotika.

Mezi nejdůležítějšími: digitální pojízdný rentgen a endoskopická soustava
Za jeden z nejdůležitějších nových přístrojů ve výbavě odborného centra ve FTN označila lékařka Pneumologické kliniky Václava Bártů digitální pojízdný rentgen, který je umístěn přímo v pavilonu pro pacienty s tuberkulózou. „Sníží se tím riziko nákazy jiných pacientů,“ vysvětlila doktorka Bártů. Druhou unikátní sadou přístrojů je endoskopická soustava, k níž patří přístroje sloužící k vyšetření průdušek a k odebrání vzorků z jejich sliznice. „Unikátní endoskopický ultrazvuk nám navíc pomůže podívat se nejen na sliznici průdušek, ale i na to, co je za ní. Můžeme tak odhalit například nádory,“ doplnila primářka kliniky Martina Vašáková.

Tuberkulóze věnuje pozornost i hlavní město Praha
Problematice tuberkulózy věnuje velkou pozornost také Magisrát hlavního města Prahy. Vždyť v Praze samotné bylo jen v roce 2007 zaznamenáno celkem 137 případů tohoto onemocnění, což je nejvíce nových případů ze všech krajů České republiky. Vzhledem ke své poloze, vysokému počtu cizinců a velké migraci lidí, Praha patří spolu s Jihomoravským krajem k regionům s největším výskytem nově nakažených tuberkulózou na 100 000 obyvatel v ČR. Prevence vzniku nových onemocnění TBC je proto důležitá a hlavní město Praha ji v plném rozsahu podporuje. Letos v březnu proto také radní hlavního města Prahy pro zdravotnictví Milan Pešák představil unikátní projekt nazvaný „Prevence vzniku nových onemocnění tuberkulózou u zdravotnických pracovníků v hl. m. Praze“, který bude prováděn v pražských zdravotnických zařízeních. “Cílem projektu je zabránit vzniku nových onemocnění tuberkulózou u zdravotníků, kteří jsou tuberkulózní infekci vystaveni v největší míře,” vysvětlil radní Milan Pešák. Symboliku a význam kroku hlavního města Prahy podtrhuje den, kdy se nový projekt představil veřejnosti-24. březen, což je Světový den boje proti tuberkulóze.

20.7.2009 11:56:35 | přečteno 2473x | Petr Krtička

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu