Školka? Nebo azylový dům

Tuto otázku si dnes kladou maminky, které letos neuspěly v přijímacím řízení do mateřské školy a příští rok v dubnu to zkusí znova, ptají se i obyvatelé azylového domu a velmi dlouho ji zvažovalo také vedení Městské části Prahy 11. Nakonec rada jednomyslně rozhodla, že přednost dostane školka. Proč?

  • PROČ?

  • Protože rada usoudila, že v situaci, kdy ve školním roce 2009-10 bude na Jižním Městě chybět více než 400 míst ve školkách je vznik nových prostor pro děti ve věku 3 - 6 let prioritou. V Donovalské ulici, kde dosud působilo občanské sdružení provozující azylový dům tak vzniknou tři nová oddělení školky s celkovou kapacitou 94 míst což ve svém důsledku znamená, že 94 maminek se bude moci vrátit do svých zaměstnání a přispět tak do, často napjatého, rodinného rozpočtu. Vezmeme-li v úvahu, že příjmy řady mladých rodin patří podle statistik k těm nižším a často pokrývají pouze základní potřeby, je toto rozhodnutí logické a vychází ze stále se zvyšující poptávky po místech ve školkách. Demografové navíc předpokládají, že do deseti let bude na Jižním Městě v mateřských školách chybět téměř 1500 míst!!!
  • Tento krok je třetím v řadě přijatých opatření směřujících k rozšíření současné kapacity mateřských škol na území Jižního Města. Tím prvním bylo ukončení nájmů v částečně pronajatých objektech. Druhým krokem je vznik detašovaných pracovišť mateřinek v nevyužitých prostorách základních škol a třetím bylo ukončení nájmu ve třech objektech, které byly pronajaty celé. Jedním z nich je azylový dům v Donovalské ulici.
  • Sociální politika se nemůže orientovat pouze na ty, kteří se ve složité životní situaci nacházejí, ale i na ty, kterým hrozí. Mladé rodiny žijící z jednoho příjmu se této kategorii reálně blíží. Příběh řady obyvatel azylových domů totiž začal tím, že rodina neměla prostředky na zaplacení nájemného.
  • Proto dostala školka přednost.

Jan Meixner, zástupce starosty

Vytvořeno 27.11.2008 15:23:42 | přečteno 3998x | Dana Foučková
load