Rybník Kančík na Praze 11

Stává se, že v našem bezprostředním okolí jsou cenná přírodní území a často o nich ani nevíme. Například na Praze 11 se nachází rybník, který se jmenuje Kančík patřící do soustavy čtyř rybníků - Milíčovský, Kančík, Homolka a Vrah. Tyto čtyři vodní plochy na sebe bezprostředně navazují a jsou součástí chráněného území - přírodní památky Milíčovský les a rybníky. Nalézt zde můžeme mnoho chráněných druhů rostlin i živočichů.

„Kančík je průtočný, napájený vodou z Milíčovského potoka, s významnou krajinotvornou a ekologickou funkcí. Přírodní památka „Milíčovský les a rybníky“, na kterém se rybník nachází, je velmi významná výskytem řady chráněných druhů živočichů a rostlin, zejména obojživelníků a plazů. Prosíme proto návštěvníky, aby v okolí rybníků měli své psi na vodítku a nepouštěli je do vody. Koupající psi ničí vajíčka obojživelníků a ruší vodní ptáky, kteří zde pak nemohou zahnízdit a vyvést mladé,“ uvedl Petr Štěpánek, radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

Stáří rybníka Kančík nelze přesně určit, ale podle starých dubů na hrázi rybníka Homolka zde mohou rybníky existovat již několik set let. Okolí rybníka dominují spíše keřové vrby, jako je vrba šedavá a vrba křehká. Vodní plochu prorůstá společenstvo rdestu vzplývavého a v břehové, tzv. litorální zóně, můžeme vidět kvést sítinu rozkladitou, kyprej vrbici a vrbinu obecnou. Lokálně, nicméně poměrně hojně, můžeme nalézt trsy kosatce žlutého. Z ptáků je zde možné zahlédnout kachnu divokou, slípku zelenonohou, lysku černou, ale i ledňáčka říčního číhajícího na malé rybky.

„V roce 2007 byla provedena celková oprava rybníka, která byla nutná vzhledem k jeho špatnému technickému stavu. Rybník byl zabahněn, jeho funkční objekty byly poškozené a rybník se nedal zcela napustit. Oprava zahrnovala odbahnění a vyčištění dna rybníka tak, aby nebyl zasažen břehový porost ani přilehlý mokřad. Dále byla opravena hráz a její návodní část byla opevněna lomovým kamenem. Vegetace na hrázi byla v největší možné míře zachována. Starý poškozený betonový požerák byl nahrazen novým dřevěným požerákem z dubového opracovaného dřeva, který je do přírodních lokalit mnohem vhodnější,“ doplnil radní Štěpánek. V rámci oprav rybníka a revitalizace okolí byl také opraven výtok z Milíčovského rybníka a hrázka pod rybníkem Kančík, která vytváří malý mokřad nad rybníkem Homolka.

PICT0003, obrázek se otevře v novém okněPICT0014, obrázek se otevře v novém okně

PICT0022, obrázek se otevře v novém okněPICT0019, obrázek se otevře v novém okně

PICT0016, obrázek se otevře v novém okněPICT0026, obrázek se otevře v novém okně

9.4.2008 10:53:55 | přečteno 3444x | Daniel Potocký