ENDE

Projev starosty k poctě účastníků květnového povstání

Mgr. Dalibor Mlejnsky
V pondělí 11. května v 10 hodin starosta městské části Prahy 11 Dalibor Mlejnský uctil památku občanů, kteří obětovali v roce 1945 své životy při květnovém osvobozování Prahy. Pietní akt, který se u této příležitosti uskutečnil na Chodovském hřbitově, doprovodil projevem, který Vám zde přinášíme.

Vážené dámy, vážení pánové, vážení hosté,

dovolte mi, abych všechny přítomné jménem svým i jménem všech obyvatel městské části Praha 11 pozdravil na tomto místě, které má pro nás stále obrovský význam, přestože od květnových událostí (konce druhé světové války) uplynulo již šedesát čtyři let.

Přicházíme se poklonit památce bojovníků, kteří zde odpočívají, a vzdát hold těm, kteří bojovali za naši svobodu a máme tu čest přivítat je zde mezi námi. Je mi ctí, pozdravit ty z vás, kteří jste neváhali nasadit své životy, aby další generace Čechů mohli žít ve svobodě a míru. Naše vzpomínka a dík patří zároveň všem vojákům Rudé armády i ostatních zemí, kteří se po dlouhých letech bojů s hitlerovským Německem dostali až do Prahy v době, kdy je od vítězství dělil tak krátký čas. Chodov, Litochleby, Háje, Kunratice a další obce v okolí byly v období začátku května 1945 místem nejtěžších bojů. Od jihu se na Prahu valila ozbrojená fašistická vojska a naši obyvatelé se jim postavili téměř s holýma rukama. Dokázali se postavit po zuby ozbrojené německé přesile a zdržet jednotky SS v době, kdy Praha zoufale volala o pomoc.

Nesmíme se dopustit toho omylu, že nemá cenu opakovat známé věci. Vyvarujme se pocitu, že tato tradice s příchodem nové generace postrádá smysl. Naopak, je třeba neustále připomínat hrdinství vojáků (mužů, leckdy ještě téměř hochů), Čechů, Rusů, Slováků, Poláků……

Hovořme o třiceti tisících Čechů, kteří se zapojili do Pražského povstání a kteří během pár hodin vystavěli 1 600 barikád po celé Praze. Vzpomínejme na hrdinství a podporu lidí, kteří volali o pomoc prostřednictvím rozhlasu. Opakujme jména hrdinů, pokloňme se neznámým padlým vojákům. Důstojně a tak jak nejlépe umíme, připomínejme konec druhé světové války. Pozorně a s pokorou naslouchejme příběhům těch, kteří si prošli hrůzami války. V tichosti se skloňme před památkou vojáků, kteří prožili nejhorší válku v dějinách lidstva a svoji životní pouť neskončili v náruči svých matek, manželek a dětí, ale právě na tomto místě.

Čest Vaší památce!

11.5.2009 11:00:23 | přečteno 1537x | Petr Krtička