Projekt opencard vstupuje do nové fáze a spojuje se s městskou hromadnou dopravou

Pražané mohou od 5. srpna letošního roku využít revoluční novinku v cestování městské hromadné dopravě, kterou je nákup roční jízdenky na multifunkční elektronickou kartu opencard.

Projekt čipové karty opencard, kterou Magistrát hl. m. Prahy nabízí obyvatelům a návštěvníkům metropole, uzavírá své pilotní období a přechází do nové fáze. Tou je spolupráce s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a začlenění karty do systému Pražské integrované dopravy. Tento krok umožní opencard využívat jako cestovní doklad v prostředcích pražské hromadné dopravy a příměstských linkách. Roční kupon si mohou občané zakoupit již dnes a předejít tak frontám u předprodejních míst na konci roku. Další výhodou je možnost obnovení kuponu v případě ztráty opencard a v budoucnu také možnost nákupu jízdného přes internet z pohodlí domova.

„Začlenění multifunkční karty do systému veřejné hromadné dopravy je logickým krokem, který povede k lepšímu poskytování služeb pro Pražany i návštěvníky metropole. Příklady vidíme v řadě evropských i světových měst, kde je elektronické jízdné pevnou součástí veřejné hromadné dopravy. Věřím, že i v Praze obyvatelé tuto novinku ocení a přinese jim další zjednodušení přístupu ke službám města,“ uvedl Rudolf Blažek, první náměstek primátora hl. m. Prahy.

V první fázi bude opencard využitelná především pro nákup ročního kuponu pro městskou hromadnou dopravu. Roční kupony pro rok 2009 budou vydávány pouze v elektronické podobě.

„Roční kupon pro rok 2009 bude již pouze v elektronické podobě na opencard. Jeho uživatelé by si kartu měli pořídit co nejdříve, aby se vyhnuli případnému náporu před koncem roku. Ostatní papírové kupony budou platit i nadále,“ dodává Radovan Šteiner, radní pro dopravu a předseda představenstva Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Zájemci si mohou o kartu požádat na jednom z 9 kontaktních míst opencard v Praze. Po vyplnění formuláře a předložení fotografie, bude jejich žádost přijata a zpracována. Po vyřízení žádosti jim bude karta obvykle do 10 pracovních dní doručena poštou, případně si ji mohu osobně vyzvednout na vybraných kontaktních místech. Výzva k převzetí bude žadatelům zaslána e-mailem nebo SMS, pokud tyto údaje uvedou ve své žádosti.

„Pokud chce uživatel využít opencard jako elektronickou jízdenku, musí si zakoupit elektronický kupon a následně si ho nechat dobít na kartu. K tomu bude v první fázi sloužit 8 prodejních míst DP. V průběhu září letošního roku si budou moci uživatelé zakoupit kupony MHD také prostřednictvím internetového obchodu a následně nahrát na opencard pomocí speciálních zařízení v prostorách metra a v informačních centrech Dopravního podniku hl. m. Prahy,“ vysvětluje Martin Opatrný, tiskový mluvčí projektu opencard.

„Počet míst pro nahrání elektronického jízdného budeme dále navyšovat. Chceme cestující motivovat k včasnému nákupu roční jízdenky pro rok 2009, proto každý, kdo si tento kupon pořídí do konce září, získá bonus 475 korun na jeho nákup,“ uvádí Ondřej Pečený, vedoucí oddělení komunikace DP.

Multifunkční karta opencard přináší svým uživatelům zrychlení a usnadnění každodenních činností při využívání služeb organizovaných městem. V současnosti lze kartu použít jako průkaz do Městské knihovny v Praze, pro zabezpečený přístup na portál praha.eu nebo pro přihlášení k aplikaci Vím, jak řídím, která informuje řidiče o jejich dopravních přestupcích spáchaných na území hl. m. Prahy a z toho vyplývajících bodových a finančních sankcích. Karta slouží také na úhradu parkování v zónách placeného stání v městských částech Praha 1, ke kterým se postupně přidají i další místa, kde jsou tyto oblasti zřízeny.

6.8.2008 7:32:49 | přečteno 2227x | PaedDr. Josef Škvor

Letní kino Zahrada – Po čem muží touží 2
Letní kino Zahrada – Co jsme komu všichni udělali
Letní kino Zahrada – Vězeň svobody
Letní kino Zahrada – Muži na pokraji nervového zhroucení
Velká cena Českomoravského klubu veteránů
Kino klub Zahrada – Erupce lásky
Komise pro kulturu a spolky
Drum Circle s Petrem Šušorem pro rodiče s dětmi
Drum Circle s Petrem Šušorem pro dospělé
Bodovací turnaje mládeže ve stolním tenisu
Bodovací turnaje mládeže ve stolním tenisu
Komise pro životní prostředí
Kino klub Zahrada – Podezřelá
Sociální a zdravotní komise
Grilování bez hranic IX.
X-TET
TURISTICKÝ VÝLET STÁLE SVĚŽÍCH SENIORŮ: ZAZOA
Nedělní pohádka pro děti: Popelka
Kino klub Zahrada – Panství Downtown: Nová éra
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Staré Strašnice
Komentovaná prohlídka výstavy On a Ona
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Komise pro správu majetku a podpora podnikání
Šansony na tvrzi
Country večer s kapelou Knokaut
VÝLET pro seniory: Častolovice a Nové Hrady
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Za rondokubismem, či národním stylem po Novém Městě pražském
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Staré Strašnice
CYKLOJÍZDA PRO SENIORKY A SENIORY: Tajemné Kokořínsko
Kino klub Zahrada – Notre-Dame v plamenech
Páté přes deváté: Ivo Šmoldas a Jana Rychterová
CYKLOJÍZDA PRO SENIORKY A SENIORY: Tajemné Kokořínsko
Jazz klub Tvrz: Allison Wheeler trio
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Koncert filmové hudby II.
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Nedělní pohádka pro děti: Pohádky z krosny