Příběhy z Petržalky na Jižním Městě

Slovensky režisér Ján Šimko hostuje 5. února v kulturním centru ZahradaKC na Jižním Městě s dokumentárním představením o největším sídlišti ve střední Evropě.

 • Režisér Ján Šimko, který patří mezi nejzajímavější tvůrce mladé generace slovenských divadelníků, vytvořil dokumentární metodou divadelní představení o bratislavské čtvrti Petržalka. Během řady rozhovorů nasbíral konkrétní příběhy lidí, jejichž osudy byly a jsou s Petržalkou spojeny. Ačkoli je Petržalka synonymem pro největší panelové sídliště ve střední Evropě, má také pohnutou historii bratislavského předměstí se vším, co s tím souvisí. Byla místem, kde se hrával nejlepší fotbal v okolí, ale odkud se také vypravovaly židovské transporty do koncentračních táborů. Kam smetánka chodila na nedělní promenády kolem Dunaje, ale kde se ve větru honí igelitové pytlíky panelovou pustinou.
 • „Velkou i malou historii autentických výpovědí hrají herci vtipně, přesvědčivě i dojemně,“ říká programový ředitel Zahrady David Kašpar. „Protože Jižní Město, kde Zahrada sídlí, je největším sídlištěm v České republice, startujeme zároveň představením Petržalské príbehy debatu o veřejném prostoru sídliště, která bude pokračovat v březnu představením Separatisté Činoherního studia z Ústí nad Labem a především v průběhu festivalu Street For Art, který i s pomocí zahraničních hostů od 20. do 24. května promění řadu míst Jižního Města k nepoznání,“ dodává David Kašpar.
 • Představení Petržalské príbehy, které zároveň zahajuje jarní divadelní sezónu Zahrady, v Praze hostovalo poprvé na jaře 2008 v rámci první půle festivalu Čtyři dny v pohybu. Režisér Ján Šimko je znám i českým divákům z dob svého působení v divadle M.U.T, kdy s Vladimírem Čepkem, Thomasem Zielinskim a Filipem Nuckolsem uváděl nové texty německé a britské dramatiky.
 • Čt 5. února, 19:00
  Ján Šimko a kol. - Petržalské príbehy (SK)
  220,- Kč / 170,- Kč studenti a senioři;170,- Kč / 120,- Kč studenti a senioři v rámci předplatného, vstupenky on-line na
  www.webticket.cz nebo v pokladně Zahrady
 • Kulturní Jižní Město, o. p. s.
  zahradaKC, Malenická 1786, Chodov,
  www.kczahrada.cz
Vytvořeno 29.1.2009 8:30:35 | přečteno 2342x | Dana Foučková
load