Při měření rychlosti odhalili strážníci i celostátně hledané osoby

Při měření rychlosti na silnicích odhalili v uplynulém pololetí pražští strážníci zároveň i další prohřešky proti zákonu, které by jinak zůstaly neobjeveny. Bylo jich o téměř čtyřicet procent více než v loňském roce. Řidiči motorových vozidel nejčastěji jezdí bez příslušného řidičského oprávnění, s alkoholem v krvi nebo dokonce se soudním zákazem.

„Čísla za první pololetí tohoto roku opět ukazují, že měření rychlosti prováděné Městskou policií je opodstatněné. Strážníci současně odhalili šestadvacet nezodpovědných řidičů, kteří se kromě překročení rychlosti dopustili i dalších přestupků, a prostřednictvím databáze Policie České republiky dokonce objevili i dvě celostátně hledané osoby,“ uvedl první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v metropoli spadá.

Počet řidičů, kteří kromě překročení dovolené rychlosti ještě jiným způsobem porušili zákon, vzrostl oproti loňskému roku o téměř čtyřicet procent. Nejčastějším prohřeškem bylo příslušné řidičské oprávnění, které neměla zhruba polovina ze zadržených. Jednomu z nich byl odebrán kvůli alkoholu v krvi a další měl soudně nařízený zákaz řízení motorových vozidel. V jedenácti případech provedli strážníci i orientační dechovou zkoušku na alkohol s pozitivním výsledkem, což bylo čtyřikrát více než v prvním pololetí roku 2007. Naměřené hodnoty se pohybovaly od 0,12 do 2,20 promile.

„Řidičské oprávnění je velmi častým problémem našich řidičů. V dubnu naměřila hlídka strážníků v ulici Vídeňská na Praze 4 vozidlu značky Ford o sedmadvacet kilometrů za hodinu vyšší rychlost. Řidič neprokázal svou totožnost. Později jsme zjistili, že třiadvacetiletý mladík není držitelem řidičského průkazu a má soudem vyslovený zákaz řízení motorových vozidel,“ uvedl jeden z mnoha příkladů Rudolf Blažek.

V tomtéž měsíci zadržela Městská policie i šestadvacetiletou ženu, která překročila rychlost o dvacet kilometrů za hodinu a vůbec nevlastnila řidičský průkaz. V únoru zastavili strážníci vozidlo značky Škoda, které nejen že překročilo rychlost, ale jeho řidič byl navíc opilý. Dechová zkouška nakonec ukázala 2,20 promile alkoholu v dechu.

Hlídka Městské policie občas zažívá i kurióznější zásahy. Při měření rychlosti v ulici Plzeňská chtěla zastavit auto značky Mercedes jedoucí rychlostí přes sto kilometrů za hodinu. Řidič však na výstražné zařízení nereagoval. Jakmile ho hlídka zablokovala, snažil se vyměnit místo se spolujezdcem. Nakonec odmítl dechovou zkoušku a sdělil, že nevlastní ani řidičský průkaz. „Situace se stále opakují dokola. Lidé porušují předpisy, jezdí pod vlivem alkoholu či bez řidičského průkazu. Pražští strážníci jsou již ale dosti zkušení a řidičům nezodpovědnost znesnadňují. Měření rychlosti Městskou policií a následné odhalení dalších protiprávních aspektů je určitě jedním z důležitých faktorů, které bezpečnost v metropoli zvyšují a argumentem, aby toto oprávnění zůstalo v kompetencích městských a obecních policií i nadále,“ dodal Blažek.

14.7.2008 13:10:25 | přečteno 3150x | PaedDr. Josef Škvor

Letní kino Zahrada – Po čem muží touží 2
Letní kino Zahrada – Co jsme komu všichni udělali
Letní kino Zahrada – Vězeň svobody
Letní kino Zahrada – Muži na pokraji nervového zhroucení
Velká cena Českomoravského klubu veteránů
Kino klub Zahrada – Erupce lásky
Komise pro kulturu a spolky
Drum Circle s Petrem Šušorem pro rodiče s dětmi
Drum Circle s Petrem Šušorem pro dospělé
Bodovací turnaje mládeže ve stolním tenisu
Bodovací turnaje mládeže ve stolním tenisu
Komise pro životní prostředí
Kino klub Zahrada – Podezřelá
Sociální a zdravotní komise
Grilování bez hranic IX.
X-TET
TURISTICKÝ VÝLET STÁLE SVĚŽÍCH SENIORŮ: ZAZOA
Nedělní pohádka pro děti: Popelka
Kino klub Zahrada – Panství Downtown: Nová éra
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Staré Strašnice
Komentovaná prohlídka výstavy On a Ona
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Komise pro správu majetku a podpora podnikání
Šansony na tvrzi
Country večer s kapelou Knokaut
VÝLET pro seniory: Častolovice a Nové Hrady
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Za rondokubismem, či národním stylem po Novém Městě pražském
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Staré Strašnice
CYKLOJÍZDA PRO SENIORKY A SENIORY: Tajemné Kokořínsko
Kino klub Zahrada – Notre-Dame v plamenech
Páté přes deváté: Ivo Šmoldas a Jana Rychterová
CYKLOJÍZDA PRO SENIORKY A SENIORY: Tajemné Kokořínsko
Jazz klub Tvrz: Allison Wheeler trio
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Koncert filmové hudby II.
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Nedělní pohádka pro děti: Pohádky z krosny