ENDE

Přesměrování příměstských autobusů na Háje

Bus
K termínu celostátní změny jízdních řádů 14. prosince dojde k zásadní změně dopravní obsluhy oblasti Uhříněvsi a Říčanska. Příměstské autobusové linky ve směru od Kostelce nad Černými lesy a Říčan, které dosud v Praze končily u metra A Depo Hostivař, budou přesměrovány ke konečné stanici metra C Háje. S tím souvisí i úpravy městských autobusů v oblasti Uhříněvsi a také příměstských autobusů v oblasti Klokočné, Svojetic a Struhařova. Část spojů z Kolodějí a Dubče také opustí Depo Hostivař a všechny autobusy z těchto čtvrtí pojedou nově na Skalku.
Hlavním důvodem těchto zásadních změn je zlepšení dopravního spojení obcí a měst na jihovýchod od Prahy s hlavním městem. Na Kutnohorské ulici totiž dochází ke každodenním kolonám a autobusy zde ztrácí až desítky minut. Navíc metro C nabízí mnohem kratší interval oproti „áčku“, na kterém navíc jezdí na Depo Hostivař pouze každá druhá souprava. Z těchto důvodů budou také přesměrovány na Skalku autobusy ze Škvorce, Kolodějí a Dubče, které dosud končily na Depu Hostivař.

Příměstské autobusy na Háje

Na Hájích budou nově ukončeny příměstské linky 381, 382, 383 a 387, přičemž linka 393 bude zrušena a sloučena se souběžnou linkou 383. V Uhříněvsi bude pro cestující do původních zastávek v Praze zajištěn přestup na městské autobusy ve směru Depo Hostivař. Navíc bude zkušebně v ranní špičce tento směr posílen speciálními vloženými spoji linky 264. Předpokládáme, že díky přesměrování příměstských autobusů snížíme zpoždění na těchto linkách a zpříjemníme cestu lidem do Prahy, neboť už nebudou muset na metro čekat tak dlouho. Díky kratší trase příměstských autobusů také budeme moci posílit tyto linky v nejžádanějších obdobích

Městské linky na Depo Hostivař

Upraveny budou také městské linky v oblasti Uhříněvsi. Linka 267 z Hájů pojede nově z Kolovrat do Nedvězí, kde nahradí zrušenou linku 268 z Depa Hostivař. Linka 265 bude posílena a prodloužena do Lipan. Linky 264 a 364 již nebudou mimo špičky končit u Nádraží Uhříněves, ale pojedou rovnou na Depo Hostivař. V úseku Depo Hostivař - Uhříněves tak bude zajištěn stejný interval jako dosud. Cestující zejména z obcí na lince 364 se tak zbaví dlouho kritizované nutnosti přestupovat v Uhříněvsi na další autobusy.

Nové spojení na vlak do Strančic

Obce Středočeského kraje na Říčansku a Ondřejovsku budou mít novou možnost přestupu na výrazně posílené vlaky ve Strančicích. Pro lepší spojení s Prahou bude fungovat linka 489, která odveze lidi z Mukařova, Klokočné, Svojetic, Struhařova a Mnichovic na vlak do Strančic. Od prosince totiž začnou jezdit vlaky ze Strančic do Prahy ve špičkách každých 15 minut. Linka 489 pojede ze Strančic v pracovní dny cca od 6 do 18 hodin, tedy v době největších potíží na silnicích, kdy chceme část cestujících nalákat na rychlé a pravidelné vlakové linky S9 a S29 do Prahy.

Koloděje a Dubeč na Skalku

Přesměrování kolodějských a dubečských linek na Skalku přispěje ke zrychlení cesty do centra Prahy, neboť se autobusy vyhnou problematické Kutnohorské ulici a navíc dojedou na Skalku, odkud jede do centra oproti Depu Hostivař každé metro. Prodloužením a výrazným posílením linky 111 do Kolodějí budeme moci zrušit linku 229. Linka 111, která byla před rokem prodloužena do Dubče, si rychle získala velkou oblibu, proto jsme se rozhodli přesměrovat i ostatní linky na Skalku. Bude tím sjednocen nástup ve směru z centra - lidé se už nebudou muset rozhodovat, jestli vystoupit na Skalce nebo až na Depu Hostivař.

12.12.2008 11:14:35 | přečteno 2249x | Dana Foučková