Praha připravila „alkoholovou“ vyhlášku

Zákaz konzumace alkoholických nápojů na určitých místech obecně a v konkrétních lokalitách v jednotlivých městských částech hlavního města Prahy začne zřejmě platit již příští měsíc. Městská rada dnes souhlasila s návrhem vyhlášky, kterou se zakazuje požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích, a pokud ji schválí pražské zastupitelstvo, nabude účinnosti 7. července 2008.

„Novou právní normou reagujeme na zvyšující se konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, na opakovaná zjištění policie i kritická slova občanů i návštěvníků města, kteří jsou často obtěžováni podnapilými osobami. Chceme zabránit narušování veřejného pořádku a dalším negativním jevům, které bývají s konzumací alkoholických nápojů na veřejných prostranství úzce spjaty,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek a pokračoval: „Přijetím vyhlášky získá městská policie do ruky další legitimní nástroj, kterým může situaci ve městě ovlivnit. Jsem přesvědčen, že nová pravomoc pomůže strážníkům řešit případy jednání jednotlivců i skupinek nepřizpůsobivých občanů, které zatím nebyly postižitelné. Primárně nepůjde o uložení finančního postihu, ale o eliminaci zmíněných negativních jevů,“ zdůraznil náměstek Blažek.

Konzumace alkoholu a doprovodných negativních jevů a v souvislosti s tím i časté narušování veřejného pořádku je zvláště viditelné v centru hlavního města, které je turisticky nejvíce navštěvovanou částí. Proto bude zákaz platit konkrétně sto metrů od stanic metra (uzavíratelných vstupů a výstupů stanic pro cestující), od škol a školských zařízení, od zdravotnických zařízení a dětských hřišť a pískovišť. „Popíjení alkoholu na místech, kde se pohybují děti, ohrožuje mravní výchovu mládeže. Do textu vyhlášky byl proto přímo zapracován zákaz požívání alkoholických nápojů v okruhu sta metrů od škol, školských zařízení, dětských hřišť a pískovišť,“ uvedl náměstek primátora.

Návrh vyhlášky obsahuje dále zákaz konzumace alkoholu v okruhu 100 metrů zdravotnických zařízení a od stanic metra (městská vyhláška může regulovat činnost na veřejných prostranstvích, pro vestibuly a další prostory metra je oprávněn vydat zákaz Dopravní podnik hl. m. Prahy). Zákaz se týká také požívání alkoholu v prostoru zastávek veřejné dopravy.

Příloha připravené vyhlášky obsahuje seznam veřejných prostranství nebo jejich části, na nichž je v hl. m. Praze zakázáno požívání alkoholických nápojů. Konkrétní lokality navrhly jednotlivé městské části podle místních podmínek ve spolupráci s Městskou policií a s přihlédnutím k návrhům dalších orgánů i samotných občanů.

Vyhláška zároveň uvádí místa a akce, na něž se zákaz nevztahuje. Jsou to například restaurační zahrádky, stánky s občerstvením, kde je tržním řádem povolen prodej alkoholických nápojů. Z akcí jsou to například vinobraní, posvícení, silvestrovské a novoroční oslavy.

Jak už bylo zdůrazněno, vyhláška má mít především eliminační a preventivní účel, ale porušení jejích ustanovení může být postihováno Městskou policií hl. m. Prahy blokovou pokutou 1000,- Kč, v závažných případech úřadem příslušné městské části sankcí až do výše 30 000,- Kč.

ikona souboruNávrh vyhlášky ikona souboruNávrh vyhlášky - místa

10.6.2008 14:48:45 | přečteno 2138x | PaedDr. Josef Škvor

Letní kino Zahrada – Po čem muží touží 2
Letní kino Zahrada – Co jsme komu všichni udělali
Letní kino Zahrada – Vězeň svobody
Letní kino Zahrada – Muži na pokraji nervového zhroucení
Velká cena Českomoravského klubu veteránů
Kino klub Zahrada – Erupce lásky
Komise pro kulturu a spolky
Drum Circle s Petrem Šušorem pro rodiče s dětmi
Drum Circle s Petrem Šušorem pro dospělé
Bodovací turnaje mládeže ve stolním tenisu
Bodovací turnaje mládeže ve stolním tenisu
Komise pro životní prostředí
Kino klub Zahrada – Podezřelá
Sociální a zdravotní komise
Grilování bez hranic IX.
X-TET
TURISTICKÝ VÝLET STÁLE SVĚŽÍCH SENIORŮ: ZAZOA
Nedělní pohádka pro děti: Popelka
Kino klub Zahrada – Panství Downtown: Nová éra
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Staré Strašnice
Komentovaná prohlídka výstavy On a Ona
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Komise pro správu majetku a podpora podnikání
Šansony na tvrzi
Country večer s kapelou Knokaut
VÝLET pro seniory: Častolovice a Nové Hrady
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Za rondokubismem, či národním stylem po Novém Městě pražském
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Staré Strašnice
CYKLOJÍZDA PRO SENIORKY A SENIORY: Tajemné Kokořínsko
Kino klub Zahrada – Notre-Dame v plamenech
Páté přes deváté: Ivo Šmoldas a Jana Rychterová
CYKLOJÍZDA PRO SENIORKY A SENIORY: Tajemné Kokořínsko
Jazz klub Tvrz: Allison Wheeler trio
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Koncert filmové hudby II.
Výstava: On a Ona – sochařská výstava
Nedělní pohádka pro děti: Pohádky z krosny