Praha 11 udělila čestná občanství a ceny

Zastupitelstvo městské části Praha 11 dnes na svém jednání udělilo čestná občanství akademickému architektovi Jiřímu Lasovskému a in memoriam Maxi Švabinskému a také jedenáct cen Prahy 11. Tyto ceny obdrželi plk. Václav Djačuk, in memoriam genmjr. Ing. Andrej Faglic, Ing. Ludmila Hájková, Daniel Hejret, Mgr. František Hlucháň, JUDr. Věra Jeřábková, CSc., PaedDr. Petr Kment, Prof. Erazim Kohák, PhD., Doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc., Tereza Maxová a Ing. arch. Vítězslava Rothbauerová. Slavnostní předání všech ocenění se uskuteční 7. ledna 2008 od 16 hodin v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

Čestné občanství Prahy 11

Akademický architekt Jiří Lasovský byl jedním z členů autorského kolektivu, který se podílel na zpracování územního plánu Jižního Města, jenž byl schválen koncem roku 1968. Tento plán vycházel z původního vítězného návrhu a využíval přírodních podmínek pro vytvoření svébytného městského útvaru, v němž by se pracoviště i prostředí k relaxaci nacházela v bezprostřední blízkosti. Kontakt přírody a zástavby byl dominantním rysem.

Podle původní koncepce, na které se Jiří Lasovský významným způsobem podílel, mělo být Jižní Město soběstačným kulturním a výtvarně pojatým městským celkem s vyšší občanskou vybaveností i dostatečným počtem pracovních míst. Již tehdy si tvůrci uvědomovali tendence pražských sídlišť k atomizaci funkčního členění a chtěli jí v případě Jižního Města předejít. Kvůli nedostatku finančních prostředků a tlaku tehdejších stavebních organizací, jimž vyhovovala unifikace staveb, byly postaveny sídlištní komplexy pouze z několika málo unifikovaných bytů a k nim jen základní občanská vybavenost.

Architekt Jiří Lasovský byl v říjnu letošního roku Radou městské části Praha 11 jmenován členem odborné skupiny (týmu externích expertů), jejíž náplní bude konzultační a poradenská činnost v oblasti regenerace a rozvoje MČ Praha 11.

Max Švabinský (celým jménem Maxmilian Theodor Jan Švabinský), malíř a grafik se narodil 17. září 1873 v Kroměříži, zemřel 10. února 1962 v Praze. Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků 20. století, který byl obdivován pro neobyčejnou kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik. Příkladnou celoživotní prací, spojenou s neutuchající láskou k přírodě, vytvořil dílo, jež prověřil čas. Patří ke generaci výtvarných umělců, kteří položili základy našeho moderního výtvarného umění 20. století. Švabinský se také velkou měrou podílel na zviditelnění českého výtvarného umění v celé Evropě.

Max Švabinský pravidelně pobýval o letních měsících let 1942 - 1961 ve vilce zvané Barvírna (dnes ulice Nad Opatovem 137), která patřila jeho přátelům Havlíčkovým. Umělec využíval ke své grafické tvorbě altán umístěný v přilehlé zahradě, rozkládající se tehdy uprostřed polí v náhorní poloze. Umělec zde vytvořil řadu litografií květin a motýlů, návrhy poštovních známek, ve svých dílech zachytil také okolní krajinu, zahradu s jejími návštěvníky a různé výjevy z Chodova.

Cena Prahy 11

• Plk. Václavu Djačukovi, válečnému veteránovi, vojenskému letci, příslušníku 1. československého stíhacího leteckého pluku v SSSR,
  • in memoriam genmjr. Ing. Andreji Faglicovi, válečnému veteránovi, příslušníku 1. československého armádního sboru v SSSR,
  • Ing. Ludmile Hájkové, bojovnici za svobodu během Pražského povstání, aktivní člence Českého svazu bojovníků za svobodu,
  • Danielu Hejretovi, trenéru a bývalému vrcholovému sportovci, atletovi a bývalému čs. reprezentantovi,
  • Mgr. Františku Hlucháňovi, řediteli ZUŠ Jižní Město, hudebníkovi a koncertnímu umělci,
  • JUDr. Věře Jeřábkové, CSc., diplomatce, nynější velvyslankyni ČR ve Spojených arabských emirátech,
  • PaedDr. Petru Kmentovi, trenéru, bývalému vrcholovému sportovci, zápasníkovi a několikanásobnému mistru Československa
  • Prof. Erazimu Kohákovi, Ph. D., filozofovi, vysokoškolskému pedagogovi, spisovateli a publicistovi,
  • Doc. PhDr. Václavu Ledvinkovi, CSc., historikovi a řediteli Archivu hlavního města Prahy
  • Tereze Maxové, topmodelce, zakladatelce Nadace Terezy Maxové pomáhající opuštěným dětem,
  • Ing. arch. Vítězslavě Rothbauerové, architektce, autorce projektu Komunitního centra Matky Terezy.

Čestná občanství lze udělovat fyzickým osobám, které se významnou měrou zasloužily o rozvoj městské části. Ceny MČ lze udělovat za významná umělecká, vědecká a jiná díla mající vztah k městské části, dále jako zvláštní projev uznání občanům, jejichž život, působení a dílo mají úzký vztah k Jižnímu Městu, také jako zvláštní projev úcty za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím, které znamenaly záchranu života občanů nebo záchranu morálních, historických nebo kulturních hodnot a rovněž jako zvláštní projev úcty významným českým i zahraničním představitelům v oblasti politiky, vědy, kultury a sportu.

12.12.2007 12:58:14 | přečteno 3126x | PaedDr. Josef Škvor

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu