Pozor na předvánoční kriminalitu!

Prosinec je každý rok v policejních statistikách zapsán jako měsíc se zvýšeným počtem útoků zlodějů na majetek nakupujících.

Naše hlavní město v tomto období láká tisíce pražanů, mimopražských i zahraničních návštěvníků na předvánoční nákupy, neopakovatelné zážitky, doprovodný program a atmosféru vánočně vyzdobené metropole. Praha v předvánočním období působí jako velký magnet, který přitahuje také všechny „nekalé“ živly a především zloděje z širokého okolí.

Policie ČR na toto období v Praze připravuje rozsáhlá bezpečnostní opatření, při kterých bude výrazně posílen výkon hlídkové služby na rizikových místech, v terénu bude také více policistů v civilu a kriminalistů. I přes masivní nasazení sil a prostředků je však nutné, aby se každý v tomto období choval obezřetně, dodržoval zásady osobní bezpečnosti a nedával zbytečně zlodějům příležitost k okradení. Zde je tedy pár praktických rad, které vás mohou ochránit před zbytečnými komplikacemi.

Riziková místa, kde je nutné dbát zvýšené opatrnosti:
  • vánoční trhy a tržiště,
  • přeplněné zastávky MHD a nástupiště metra,
  • dopravní uzly v centrální části Prahy,
  • místa s velkým pohybem osob a především turistů,
  • velká nákupní centra a přilehlá nadzemní či podzemní parkoviště,
  • restaurace a provozovny rychlého občerstvení.
Praktické rady a doporučení jak se na těchto místech chovat:
  • Věnujte zvýšenou pozornost svým kabelkám a batohům (častou situací, při které dojde ke krádeži věcí ze zavazadel je nastupování a vystupování z prostředků MHD a dále tlačenice při nákupu, například u stánků).
  • Svá zavazadla také nikdy neodkládejte do nákupních vozíků, toto je jeden z nejčastějších způsobů okradení zákazníka v obchodních centrech (obratnému zloději stačí okamžik, kdy se například otočíte směrem k regálu se zbožím a vybíráte ten správný výrobek).
  • Pokud pojedete nakupovat vozem, nikdy nenechávejte v zaparkovaném vozidle žádné věci a dále nikdy na parkovišti před obchodem neukládejte věci do zavazadlového prostoru (zloději tím poskytujete důležitou informaci, kam se má ve vozidle zaměřit).
  • Situace při ukládání nákupu do zavazadlového prostoru vozidla, je také často zneužívána zloději. Pokud to jde, odemkněte pouze zavazadlový prostor a pokud ne, neodkládejte si během ukládání nákupu svá zavazadla a kabelky do vnitřku vozidla (nakupující často ani nepostřehnou, že jim někdo otevřel dveře vozidla a odchází s jejich věcmi).
  • Návštěva občerstvení či restaurace po úspěšném nákupu je často zpestřením spojeným s tímto obdobím. Zde buďte velmi opatrní při odkládání bund a kabelek na opěradla židlí. Krádež peněženky z kabelky či bundy, nebo rovnou celé kabelky, může zkazit náladu z celého nákupu.

Na závěr pár případů z předvánočního období minulých let:
  • Na parkoviště jednoho velkého obchodního centra na okraji Prahy zaparkovali mladí manželé, kteří krátce předtím v jiném obchodním centru zakoupili vánoční dárek v podobě nové pračky, kterou pracně naložili do svého vozidla v provedení combi. Vozidlo s pračkou na parkovišti uzamkli a odešli vybírat další vánoční dárky. Zhruba po hodině se k vozidlu vrátili, u dveří zavazadlového prostoru byl poškozený zámek a pračka v něm již nebyla.
  • Starostliví rodiče tří malých dětí dlouhé měsíce nakupovali dárky pro své děti a vzhledem k jejich zvědavosti hledali nejvhodnější místo, kam dárky před dětmi schovat. Nakoupené dárky tak ukládali do sklepní kóje v suterénu panelového domu, kde bydleli. Na Štědrý den večer po příchodu ke zmíněné kóji nevěřili vlastním očím, neznámý zloděj utrhl petlici a všechny dárky a další věci z kóje ukradl.
  • Pražské vánoční trhy do naší metropole přilákaly malý zájezd starších obyvatel, kteří přijeli z městečka téměř z druhého konce naší republiky. Jedna členka této výpravy hojně nakupovala na vánočním tržišti v centru Prahy. Zakoupené dárky pro členy své rodiny si ukládala do velké tašky, kterou měla na rameni. Od stánku s dárky se ještě prodrala k stánku s oblíbeným svařeným vínem, když chtěla z tašky vytáhnout peněženku, zjistila, že pouhé tři metry cesty v tlačenici využil neznámý zloděj. Ten jí rozepnul zip u tašky a odcizil peněženku s doklady a vyšší částkou peněz, která ležela v tašce navrchu.
  • Zahraniční návštěvnice Prahy nevyužila nabídky uložit si cenné předměty do hotelového sejfu, kterou jí recepční opakovaně nabízel. Veškeré šperky si uložila do kabelky a s ostatními turisty vyrazila na celodenní prohlídku vánočně vyzdobené Prahy. Po návratu do hotelu zjistila, že na nezjištěném místě naší metropole jí někdo ze zmíněné kabelky odcizil veškeré šperky, dále také telefon a peněženku s doklady a penězi.
  • Na Štědrý den časově vytížený živnostník uzavřel svůj obchod, tržbu si uložil do igelitové tašky a ve spěchu svým autem dorazil na parkoviště obchodního centra. Po zaparkování otevřel dveře zavazadlového prostoru a odložil sem zmíněnou tašku a dále tašku s notebookem. Vozidlo uzamkl a krátce před zavírací dobou vběhl do prodejny nakoupit vánoční dárky. Zhruba po hodině se k vozidlu vrátil, nasedl a odjel domů. Před domem otevřel zavazadlový prostor a zjistil, že je zde poškozený zámek a zavazadlový prostor je zcela prázdný.

kpt. Bc. Ladislav Beránek

Zdroj: Policie České republiky

20.12.2011 9:46:24 | přečteno 1602x | Petr Kefurt

Melodie filmového plátna