Popelnice a kontejnery v ulicích města mají odzvoněno!

V souladu s Programovým prohlášením Rady hlavního města Prahy pro volební období 2006 - 2010, se hledají nové způsoby jak zvyšovat čistotu na pozemních komunikacích a veřejných prostranstvích na území hlavního města. Jednou z priorit je umístění sběrných nádob mimo pozemní komunikace a veřejná prostranství tak, aby nepovolané osoby nemohly manipulovat s obsahem sběrných nádob, nedocházelo k odkládání odpadů v okolí sběrné nádoby a k poškozování sběrných nádob. Dalším významným důvodem pro umístění sběrných nádob do objektu vlastníka jsou nepříznivé povětrnostní klimatické podmínky jako byla např. vichřice EMMA, při které některé sběrné nádoby neumístěné v objektech poškodily zaparkovaná auta.

Pro zacházení s odpadem platí na území Prahy následující legislativa a starají se o ně následující společnosti.

• Vlastník objektu (fyzická osoba, právnická osoba - bytová družstva, společenství vlastníků) má povinnost umístit sběrnou nádobu v souladu s ustanovením § 6 písm. b) obecně závazné vyhlášky č. 5/2007 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území hlavního města Prahy a systém nakládání se stavebním odpadem (vyhláška o odpadech), do domovního vybavení v souladu se zvláštními předpisy.

Na území hl. m. Prahy zajišťují svoz komunálního odpadu svozové společnosti zapojené do systému města - Pražské služby, a.s., IPODEC - Čisté město, a.s., AVE CZ odpadové hospodářství, s.r.o., KOMWAG, podnik čistoty a údržba města, a.s.

• Tak zvané živnostenské odpady mají na starosti společnosti .A.S.A., spol. s r.o., MIKAPA plus, s.r.o., REMONDIS, spol. s r.o., ASP služby, spol. s r.o., VAN GANSEWINKEL, a.s., České sběrné suroviny, a.s., RUMPOLD s.r.o. Žádná jiná svozová společnost v Praze nezajišťuje svoz a odstranění směsného komunálního odpadu tzv. živnostenského podobného komunálnímu (kód 20 - odpady z domácností a podobné živnostenské, průmyslové odpady a odpady z úřadů včetně složek z odděleného sběru).

Žádná svozová společnost nemá tzv. výjimku s umístěním sběrných nádob mimo domovní vybavení.

V současné době proto svozové společnosti vyzvaly živnostníky a podnikatele, jejichž sběrné nádoby jsou umístěny na pozemní komunikaci nebo na veřejném prostranství na území Prahy bez písemného souhlasu města (to v této agendě zastupuje Technická správa komunikací hl. m. Prahy - TSK), aby sběrné nádoby umístili, stejně jako vlastník objektu, do domovního vybavení nebo kontejnerových stání.

• Pokud nemají souhlas silničního správního úřadu ÚMČ Praha 1 - 22 a následně uzavřenu smlouvu s TSK o umístění sběrné nádoby na pozemní komunikaci nebo chodníku, porušují ustanovení § 25 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Porušením zákona je spáchán přestupek (fyzická osoba) nebo správní delikt (právnická osoba), protože užívají v rozporu s ustanovením § 25 odst. 1 až 7 silnici nebo místní komunikaci jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro které jsou určeny, anebo nedodrží podmínky stanovené v povolení zvláštního užívání.
  • Výše pokuty je dle zákona až 500 000 Kč, a to pro fyzické i právnické osoby. Tento zákon se vztahuje i na vlastníky objektů.

Žádáme proto živnostníky, podnikatele a vlastníky objektů, o okamžité zjednání nápravy tím, že sběrná nádoba (tj. kontejner, popelnice) bude odstraněna z chodníků a ulic na území hl. m. Prahy.

23.5.2008 8:10:10 | přečteno 4379x | Dana Foučková

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář