Podpora pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením

Klub Hornomlýnská nabízí v Centru Filipovka (Filipova 2013, Praha 4) dlouhodobou podporu rodinám s dětmi se zdravotním postižením a to prostřednictvím dvou sociálních služeb - odlehčovací služby a osobní asistence. Odlehčovací služba je určena pro děti s různým druhem postižení ve věku od 2 do 10 let z Prahy. S dětmi pracují kvalifikované asistentky v době od 8 do 17 hodin a to každý všední den. Délku využití služby si určují rodiče, dle svých potřeb.

• Tato služba pomáhá v situacích např.:
  • když si rodiče potřebují vyřídit úřady, obchody, lékaře, chtějí začít pracovat, zajít si s přáteli na kávu a nebo tento volný čas mohou využít na odpočinek, který je neméně důležitý. Při práci s dětmi přihlížíme k jejich individuálním potřebám a možnostem a dětem se u nás dostává komplexní péče. Dítě zde získává také novou zkušenost z jiného sociálního prostředí (kolektiv dětí), ale také každá asistentka pracuje jiným, osobitým způsobem.
  • Děti v odlehčovací službě mají na výběr různé druhy hraček, které stimulují jejich smysly, rozvíjí jejich jemnou a hrubou motoriku. Využíváme speciálních didaktických a rehabilitačních pomůcek tak, aby podněcovaly psychosomatickou stránku dítěte.
  • Děti si také mohou odpočinout v nově zřízené psychorelaxační místnosti. Tato místnost poskytuje široké spektrum barevných a zvukových efektů, vodní lůžko, které je vyhřáto na příjemnou teplotu, při které může dítě lépe relaxovat. Základem pro nás je spolupráce a komunikace s rodiči.
  • Cílem této služby je celoroční pomoc rodinám zvládnout soustavnou a náročnou péči o děti s postižením.
  • Osobní asistence je určena pro děti s různými typy a stupni zdravotního postižení (tělesné, mentální, smyslové, kombinované, autismus,..) ve věku 3 - 15 let. Služba je určena klientům z hlavního města Prahy.
  • Osobní asistenci poskytujeme do přirozeného prostředí dítěte, ať se už jedná o jeho domácí prostředí, školní zařízení (MŠ, ZŠ), zájmová centra, komunitní integrační centra apod. Hlavním cílem poskytované služby je zajistit dětem s postižením rovné vzdělávací a volnočasové příležitosti, zprostředkovat mu kontakt se zdravými vrstevníky, rozšířit okruh jeho blízkých osob a tímto přispět ke komplexnímu rozvoji jeho osobnosti. Okolnosti asistence vycházejí z potřeb rodičů a samotného klienta.
  • V organizaci vypracováváme Individuální plán osobní asistence, ve kterém je uvedeno, jakým činnostem se asistent při práci s dítětem věnuje, kde asistence probíhá, v jakém rozsahu apod. Na vypracovávání tohoto plánu se podílejí rodiče, asistent, pracovníci organizace a případně odborníci školských zařízení, pedagogicko psychologické poradny, speciálně pedagogického centra, střediska rané péče či lékaři. Asistenti mají většinou odborné vzdělání (případně si ho doplňují) a zkušenosti s dětmi s postižením.
    Jestliže Vás nabídka odlehčovací služby nebo osobní asistence zaujala, přijďte se podívat, zavolejte nám nebo se podívejte na www.hornomlynska.cz, kde se dozvíte další zajímavé informace o nás.

26.5.2008 10:50:54 | přečteno 1887x | Dana Foučková

CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: TUNELY A KOLONIE
Komise pro majetek, investice a dotace RMČ Praha 11
Výbor pro dopravu ZMČ Praha 11