Paganini na Chodovské tvrzi

Pod názvem Xofferus uvede Chodovská tvrz ve čtvrtek 10. dubna v 19.00 originální hudebně výtvarnou kompozici violloncellisty Kryštofa Leciana. Jeho scénické provedení opusu č. 1 - čtyřiadvaceti capricií Niccolo Paganiniho je výjimečnou kulturní událostí, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník hudby, historie či výtvarného umění.

Lecián hraje Paganiniho capricia v náročné transkripci pro violoncello, v moderním hudebním aranžmá a v kombinaci s prvky a prostředky jiných žánrů, jako je například filmová projekce či scénická moderní hudba. Během celého koncertu je za interpretem promítána doprovodná animovaná projekce, která doplňuje a vizualizuje příběh tajemství výroby Elixíru ukrytý v Paganiniho capricciích.

Lecián má na repertoáru celou řadu nejnáročnějších skladeb pro violoncello, a proto se specializuje na zvlášť obtížné cellové transkripce houslových skladeb. Kryštof Lecian je patrně jediným violoncellistou na světě, který hraje Paganiniho Opus č. 1 - 24 capricií jako celý komplet v houslových tempech, tedy za 55 minut. Stejně tak je jen velmi málo houslistů, kteří dokázali od roku 1820, kdy Niccolo Paganini 24 capricií vydal, zahrát toto dílo jako celek.

Vytvořeno 8.4.2008 12:09:42 | přečteno 2150x | Daniel Potocký
load