Opencard bude zdarma i počátkem roku 2009

Vydávání osobní univerzální elektronické karty Prahy s bezkontaktním čipem bude zdarma minimálně ještě v prvním čtvrtletí roku 2009. Ostatní typy karet již jsou zpoplatněny.

  • „Základním rozdílem mezi standardní kartou s bezkontaktním čipem a kartou s čipem kontaktním je v tom, že opencard s kontaktním čipem umožňuje využívat elektronický podpis. Tato karta stojí 500 Kč. Standardní karty budou vydávány i nadále zdarma, o termínu a výši zpoplatnění rozhodne Rada hl. m. Prahy,“ uvedl mluvčí projektu Martin Opatrný.

Důležitým rozdílem je to, zda má člověk zájem využívat kartu osobní nebo anonymní. Na osobní kartu je možné nahrát některé standardní předplatní kupony na Pražskou integrovanou dopravu (PID) a využívat více funkcí než u karty anonymní. Výhodou anonymní karty je zejména její přenositelnost a je tudíž vhodná např. pro firmy nebo rodiny, jejíž členové nevyužívají PID denně. Nahrávají se na ni pouze klouzavé kupony s volitelným začátkem platnosti a jsou tudíž dražší. Vydání anonymní opencard je zpoplatněno částkou 200 Kč.

  • Jestliže budou mít lidé zájem pořídit si standardní opencard bez čekání, mohou navštívit palác Adria, (Jungmannova ul.), kde funguje místo pro expresní výdej. Poplatek za tuto službu je 400 Kč. Obvyklá doba pro výdej standardní karty se jinak pohybuje v horizontu 10 dní.
  • Vzhledem k tomu, že prodej ročního předplatního kuponu na PID končí 31. ledna, neměli by lidé s pořízením opencard otálet.

„Když si lidé o kartu zažádají do konce týdne, do konce ledna ji dostanou poštou nebo si ji vyzvednou na kontaktním místě a tak bez problémů stihnou nákup ročního kuponu. V opačném případě mohou buď zvolit výdej na počkání nebo pořízení anonymní karty a tedy nákup jiných kuponů,“ doporučuje Opatrný.

Přehled vydávaných opencard:

Osobní karta s bezkontaktním čipem = standardní typ umožňující využívat všechny dostupné aplikace

Osobní karta s kontaktním čipem umožňující oproti standardnímu typu navíc využívat ještě elektronický podpis a autentizaci na portálu hl.m. Prahy s využitím bezpečného certifikátu
Anonymní karta je přenosná (může ji využívat více uživatelů), lze na ni nahrát některý z přenosných kuponů PID (s volitelným začátkem platnosti) a také ji využít pro úhradu parkování v Zónách placeného stání


Přehled podmínek pro vydávání karet opencard:

Vydání standardní karty opencard s bezkontaktním čipem - zdarma*

* o zpoplatnění bude rozhodnuto Radou hl. m. Prahy

Vydání Anonymní karty opencard - 200 Kč

Výměna bezplatně vydané karty opencard s bezkontaktním čipem na žádost držitele a to z důvodu podstatného poškození karty, zničení, ztráty, odcizení či změny osobních údajů uvedených na potisku karty - 200 Kč

Výměna bezplatně vydané karty opencard s kontaktním čipem na žádost držitele z důvodu podstatného poškození karty, zničení, ztráty, odcizení či změny osobních údajů uvedených na potisku karty - 500 Kč

Vydání karty opencard na počkání - 400 Kč

Vydání karty opencard s kontaktním čipem ve standardní lhůtě - 500 Kč

Všechny uvedené ceny jsou včetně DPH.

Veškeré podrobnosti na: opencard.praha.eu

Vytvořeno 6.1.2009 8:44:40 | přečteno 2383x | Dana Foučková
load