Odstraňte sníh ze své střechy!

S pokračujícím sněžením se komplikuje nejen situace na silnicích, ale přibývá i sněhu na střechách budov. To s sebou přináší riziko kolapsu střech, bezpečnost občanů navíc mohou ohrozit sněhové převisy a rampouchy.

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR v této souvislosti všechny občany a majitele objektů upozorňuje, že:

• Za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob.
  • Měli by tedy i průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidi nebo majetek.
  • Ve stavební dokumentaci jednotlivých objektů je uvedeno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet. Majitelé objektů by si proto měli všímat stavu střešních konstrukcí a měli by vyhodnotit, zda zatížení způsobené vrstvou sněhu na jejich objektu již nepřekračuje rizikové hodnoty dané stavební dokumentací.
  • Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu, či se obrátili na technické služby popř. představitele své obce. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob (např. centra měst), na školách nebo zdravotnických zařízeních.
  • V případě pochybností o stavu konstrukce stavby by měl její majitel či provozovatel bez odkladu informovat příslušný stavební úřad popř. obecní úřad a učinit opatření, aby stavba nikoho neohrozila na životě, zdraví ani majetku. Pro zjištění skutečného stavu konstrukce objektu je vhodné kontaktovat se s projektantem a zhotovitelem stavby, kteří pomohou stavbu zkontrolovat a v případě potřeby navrhnou vhodná opatření.
  • Zvýšené riziko nadměrného zatížení sněhem se v této souvislosti týká zejména stavebně a konstrukčně lehčích objektů, které mají rovné střechy zabírající velkou plochu (např. sklady, výrobní objekty, velké obchody).
  • Své odpovědnosti by si měli být vědomi zejména vlastníci nebo provozovatelé objektů, kde se obvykle zdržuje větší množství lidí (obchody, školy, nemocnice, stadiony, průmyslové objekty apod.)
  • Občané by měli při odstraňování sněhu ze střech postupovat maximálně opatrně, aby nespadli nebo se neprobořili. Dobré je i zvolit vhodnou taktiku - sníh odstraňovat rovnoměrně, nenahrnovat ho na jedno místo, ze sedlových střech odstraňovat sníh symetricky z obou střešních ploch - nejlépe současně! Je potřeba také dávat pozor při shazování sněhu ze střech do okolí, aby zbytečně nedošlo ke zranění chodců či přihlížejících nebo škodám na majetku.
  • Při oteplení se odtávající sníh může posunovat na rovné střeše a může dojít k destrukcí střechy, ztěžklý sníh a tající části ledového příkrovu na střeše se mohou také odlamovat a ohrozit okolí budovy. Proto je důležité nejen odstraňovat sníh ze střech, ale i zlikvidovat nebezpečné sněhové převisy a rampouchy, které mohou svým pádem hrozit kolemjdoucí osoby nebo majetek - pokud to nejde, pak rizikový prostor alespoň viditelně označit nebo ohradit.

Pokud se ocitnete v nouzi, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

20.1.2010 9:35:56 | přečteno 1865x | Ing. Miloš Hejný

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu