NOVÉ PODMÍNKY PODNIKÁNÍ VÝROBCŮ A ZPRACOVATELŮ PALIV A MAZIV A DISTRIBUTORŮ POHONNÝCH HMOT

STÁVAJÍCÍ PODNIKATELÉ MUSÍ V OBDOBÍ OD 1. ŘÍJNA 2013 DO 1. LISTOPADU 2013 POŽÁDAT ŽIVNOSTENSKÝ ÚŘAD O KONCESI A DISTRIBUTOŘI POHONNÝCH HMOT I CELNÍ ÚŘAD O REGISTRACI A POSKYTNOUT KAUCI.

• 1. října 2013 nabývá účinnosti zákon č. 234/2013 Sb., kterým se mění zákon o pohonných hmotách a živnostenský zákon. Nově se upravují podmínky podnikání ve výrobě a zpracování paliv a maziv a v distribuci pohonných hmot. Podnikat v uvedených činnostech bude možno na základě koncese "Výroba a zpracování paliv a maziv a distribuce pohonných hmot" udělené živnostenským úřadem. Koncese může být udělena v celém rozsahu uvedených činností nebo jen v částečném rozsahu těchto činností, např. jen na distribuci pohonných hmot. Distributor pohonných hmot bude navíc povinen se registrovat před zahájením své činnosti u celního úřadu.
  • Distributorem pohonných hmot je každá osoba, která prodává nebo je oprávněna prodávat pohonné hmoty (tedy i jejich výrobce), s výjimkou prodeje pohonných hmot z čerpací stanice a prodeje stlačeného zemního plynu, pokud je jeho prodejce držitelem platné licence na obchod s plynem podle energetického zákona.
  • Pro získání koncese na distribuci pohonných hmot se nově vyžaduje splnění odborné způsobilosti spočívající v dosaženém stupni vzdělání a praxe v oboru, která je odstupňována podle dosaženého stupně vzdělání (1 rok u vysokoškolského vzdělání, 2 roky u vyššího odborného vzdělání, 3 roky u středního vzdělání s maturitní zkouškou a 4 roky u středního vzdělání bez maturity). Není rozhodné, v jakém oboru bylo vzdělání dosaženo. Nově se posuzuje i spolehlivost žadatele o koncesi, statutárního orgánu žadatele, je—li jím právnická osoba, a odpovědného zástupce. Za spolehlivou se považuje osoba, která je bezúhonná (ve smyslu zákona o pohonných hmotách se jedná o osobu, která nebyla pravomocně odsouzena pro trestný čin proti majetku nebo pro trestný čin hospodářský), a v posledních deseti letech neporušila závažným způsobem daňové nebo celní předpisy nebo zákon o pohonných hmotách. V případě, že se osoba, která má spolehlivost prokázat, nepřetržitě po dobu delší než 3 měsíce v posledních třech letech zdržovala na území jiného státu, než státu, jehož je státním příslušníkem, musí k prokázání bezúhonnosti doložit výpis z evidence trestů z tohoto jiného státu. Obdobná povinnosti platí i pro zahraniční právnické osoby.
  • Pro získání koncese pro výrobu a zpracování paliv a maziv musí podnikatel splnit stejné podmínky jako pro získání oprávnění k provozování živnosti vázané podle dosavadní úpravy. Výrobce pohonných hmot, který je zároveň jejich distributorem, musí požádat i o koncesi v rozsahu distribuce pohonných hmot a rovněž požádat o registraci.
  • Distributor pohonných hmot je povinen podat přihlášku k registraci elektronicky celnímu úřadu. Podmínkou registrace je kromě živnostenského oprávnění pro distribuci pohonných hmot, bezdlužnost a poskytnutí kauce ve výši 20 milionů korun. Další podmínky spočívají v tom, že distributorovi nebyl vysloven zákaz činnosti a že distributor není v likvidaci ani v úpadku.
  • Podnikatel, který byl ke dni nabytí účinnosti novely oprávněn vyrábět a zpracovávat paliva a maziva anebo prodávat pohonné hmoty a hodlá v této činnosti pokračovat, je povinen do 1 měsíce od účinnosti zákona, tj. do 1. listopadu 2013, požádat o koncesi a doložit příslušné doklady, pokud je nemá živnostenský úřad k dispozici z předchozích řízení. Pokud tak v této lhůtě neučiní, živnostenské oprávnění pro uvedené činnosti mu zanikne.
  • Distributor pohonných hmot, který byl zapsán v registru distributorů pohonných hmot podle dosavadních předpisů, může v distribuci pohonných hmot pokračovat po dobu 1 měsíce od účinnosti zákona, tedy do 1. listopadu 2013. Nejpozději v poslední den uvedené lhůty musí podat přihlášku k registraci (podmínkou není získání živnostenského oprávnění pro distribuci pohonných hmot, zde postačí, že v této lhůtě podal žádost o koncesi) a poskytnout kauci. Pokud tak ve stanovené lhůtě neučiní, bude jeho registrace zrušena dnem 2. listopadu 2013.
2.9.2013 15:49:53 | přečteno 1070x | Dana Foučková

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu