Na noční službě se strážníky z linky 156

Nezaplacená útrata v restauraci, opilý chodec, který ohrožoval sebe i ostatní, a mladík, který si chtěl přivydělat krádeží kabelů. To bylo kromě dalších pravidelných kontrol hřišť a budov několik případů, při nichž zasahovali strážníci v noci z pátku na sobotu.

Krátce po nástupu do služby vyjíždí v 19.06 hodin hlídka strážníků do restaurace Stodola v Kupeckého ulici. Zdejší obsluha hlásí, že tam mají hosta, který nemá na zaplacení. Po příjezdu zjišťují, že není sám, ale společně s partnerkou. Krátce po otevření podniku v jedenáct dopoledne zasedli 37letý muž s 31letou ženou a nechali se hostit. Do sedmé večerní stihli udělat útratu za více než 700 korun. Na účtu měli kromě dobrého jídla společně i šestadvacet piv.

Při kontrole strážníci zjišťují, že ani jeden z nich nemá doklady a nemůže odpovídajícím způsobem prokázat svoji totožnost. Mužova peněženka je bez peněz, neboť, jak tvrdí, má dvě. Do hospody, kde věděl, že bude utrácet, si však vzal jen tu bez peněz.

Strážníci musí dvojici předvést na služebnu Policii České republiky, neboť jen tam jsou schopni ověřit totožnost podle nahlášených údajů a fotografii v databázi.

Po příjezdu na služebnu policisté poznávají známé firmy, neboť podle nich dvojice stejným způsobem postupovala už ve třech restauračních zařízeních.

Předvedené strážníci propustili s tím, že muž slíbil, že útratu v sobotu při otevření restaurace uhradí.

Před půlnocí, kdy se na obloze mezi mraky občas objevuje měsíc v úplňku, přijímá linka 156 telefonát, že se v Roztylské ulici poblíž OC Chodov pohybuje u autobusové zastávky muž, který je zřejmě podnapilý a hrozí mu, že spadne pod projíždějící automobily. Hlídka několikrát projíždí kolem obou stanic ležících proti sobě a nikoho, kdo by odpovídal popisu, nevidí. Strážníci proto vystupují z vozu a vydávají se na prohlídku okolí.

Na rampě u OC Růže nacházejí muže s taškou, který se opírá o betonovou zídku. Po příchodu k němu, zjišťují proč. Sotva se drží na nohou. Zdlouhavě hledá po kapsách občanský průkaz. Mužova tvář není hlídce tak úplně neznámá, přesto ověřují, zda dotyčný není v registru hledaných osob. Vzhledem k tomu, že je schopen stát, sice s problémy, ale na vlastních nohou, není třeba volat vozidlo městské policie, které slouží k odvozu opilců. Po krátké domluvě muž stejně zdlouhavě, jak průkaz hledal, se ho pokouší dostat do kapsičky, kam se vejde sotva krabička sirek. Nakonec správnou kapsu nachází s slibuje, že se od místa, kde mu hrozí nebezpečí, vzdálí. Balí tašku s rychlou, ale velice nejistou chůzí se vydává k obchodnímu centru Růže.

Jižní Město se už probudilo do deštivého rána a noční služba se už chýlí ke konci. Namátkou si vybíráme Bartůňkovu ulici na Chodově. Při pohledu do areálu za drátěným plotem tam v ospalém ránu něco „nesedí“. Pohybuje se tam člověk v oděvu načervenalé barvy.

Hlídka tak sleduje mladíka, který se pokouší odnést nebo vypálit kabely, které tam jsou uloženy. Po výzvě nejistě přelézá plot a ukazuje občanský průkaz. I bez něj však strážníci vědí, s kým mají tu čest. Mladík si pak podepisuje poučení ke složence, kterou mu strážník na přední sedačce vyplňuje. Pokus o krádež = pokuta 1000 korun. Pokud nezaplatí v termínu, čeká ho správní řízení, při němž může být postih mnohem vyšší.

Hned na počátku akce strážníky zaujal i rychlý pohyb něčeho modrého. Vydávají se proto k plotu a mladík ukazuje dva batůžky. Po krátké prohlídce strážníci zjišťují jejich obsah. Nic důležitého, co by je mělo zajímat, tam není, ….snad kromě pečlivě uloženého balíčku nepoužitých injekčních stříkaček.

080718 Služba s MP, obrázek se otevře v novém okně 080718 Služba s MP (1), obrázek se otevře v novém okně 080718 Služba s MP (12), obrázek se otevře v novém okně 080718 Služba se 156, obrázek se otevře v novém okně 080718 Služba se 156, obrázek se otevře v novém okně 080718 Služba s MP (16), obrázek se otevře v novém okně 080718 Služba s MP (23), obrázek se otevře v novém okně

21.7.2008 14:41:54 | přečteno 2141x | PaedDr. Josef Škvor

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici