Na obsah stránky

ENDE
 

Mezinárodní velikonoční festival Smiřické svátky hudby se rozrůstá

Smirice
Již šestý ročník festivalu, na který se sjíždí posluchači nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí se uskuteční od 7.-13. dubna a nabídne celkem deset koncertů, jež letos obohatí zvuk barokních varhan. Ty prošly generální opravou a po desetiletích mlčení se opět rozezní v překrásné a akusticky mimořádné zámecké kapli Zjevení Páně. Tato významná barokní stavba ve Smiřicích u Hradce Králové, jejíž autorství se přisuzuje Kryštofu Dienzenhoferovi (1655-1722), je po všech stránkách jako stvořená pro pořádání významné kulturní události.

Houslista Jaroslav Svěcený - dramaturg a spoluzakladatel Smiřických svátků hudby připravil, jak sám říká, pestrou kraslici koncertů, které by oslovily hudbymilovnou veřejnost napříč generacemi i žánry.
Varhany rozezní hned na třech koncertech vynikající čeští interpreti - Josef Popelka,Václav Uhlíř a Vladimír Roubal, z excelentních českých pěvkyň
vystoupí sopranistky Zdeňka Kloubová, Ludmila Vernerová a mezzosopranistka Karla Bytnarová. Také instrumentalisté mají na tomto festivalu reprezentativní zastoupení - lucemburský flétnista Carlo Jans, belgický klavírista a skladatel Francois Glorieux, harfenistka Kateřina Englichová, violistka Jitka Hosprová,trumpetista Vladimír Rejlek.

Originální multižánrové projekty představí bravurní český cimbálista Dalibor Štrunc se svým souborem Cimbál Classic či Francois Glorieux s Richardem Pachmanem. Po úspěšné loňské premiéře zazní i dva koncerty projektu Vivaldianno, který v příštích dnech obrží platinovou desku za prodej stejnojmenného CD.
Početně největší interpretační obsazení bude mít závěrečný koncert, který se tradičně koná o velikonočním pondělí. Komorní orchestr Praga Sinfonietta a
smíšený pěvecký sbor Vox Pragae přednese (mimo jiné) pod taktovkou Miriam Němcové nádhernou duchovní skladbu A.Vivaldiho Gloria D-Dur pro soprán, alt, sbor, orchestr a continuo.
Nedílnou součástí festivalu bude výstava fotografických obrazů Jadrana Šetlíka, ten se s mistrem Svěceným a jeho dcerou Julií také představí v - Galavečeru portrétů a houslí - který inspirativní formou propojuje výtvarné a instrumentální umění.
J.Svěcený k festivalu dodává: ,,Chtěl bych touto cestou poděkovat všem osvíceným sponzorům, báječným a neúnavným spolupracovníkům a v neposlední řadě skvělému starostovi Smiřic Luboši Tuzarovi, bez kterých by tento festival nevznikl, nevzkvétal a nebyl tím, čím je - svátkem lidí, kteří i v dobách politicko - ekonomického chaosu považují za součást svého života hudbu a kulturu vůbec.''
www.festival.smirice.cz

30.3.2009 10:25:46 | přečteno 1548x | Dana Foučková

Navigace

 
load