Majitelé psa jsou povinni ho do konce roku 2005 nechat označit

Nové povinnosti chovatelů psů od 1.1.2005

Obecně závaznou vyhláškou hlavního města Prahy č. 18/2004 Sb. hl. m. Prahy, která nabyla účinnosti 1.1.2005, zavádí hlavní město Praha povinné trvalé označování psů a evidenci jejich chovatelů.

Trvalé označování psů

Každý chovatel psa chovaného na území hlavního města Prahy je povinen nechat psa staršího 6 měsíců trvale označit mikročipem, který odpovídá ISO standardu vydanému Evropskou unií, nebo tetováním. Psa, který není označen mikročipem nebo tetováním, je povinen chovatel nejpozději do 31.12.2005 nechat označit. Označování psů provádějí veterinární lékaři, příp. odborně způsobilé osoby. Chovatel, který dal psa označit mikročipem a přihlásí se do evidence chovatelů psů, má nárok na úlevu od místního poplatku ze psů.

Evidence chovatelů psů

Evidence chovatelů psů (dále jen „evidence“) je vedena Magistrátem hlavního města Prahy (MHMP). Přihlášení do evidence se provádí pomocí registrační karty chovatele. O přihlášení do evidence chovatel obdrží potvrzení.

Tiskopis registrační karty chovatel obdrží na:

• MHMP - odbor občanskosprávních agend MHMP - informační středisko
  • úřadech městských částí hlavního města Prahy
  • www.praha-mesto.cz

Vedení evidence na MHMP

odbor občanskosprávních agend, Vyšehradská 2077/57, 128 00 Praha 2, budova C (vchod z ulice Na Moráni).
Telefonické spojení na pracoviště: 236 00 4637, 236 00 4638, 236 00 4640, 236 00 4641, 236 00 4642

Pondělí 9.00 - 17.00 hod.
Úterý 9.00 - 14.30 hod.
Středa 8.00 - 18.00 hod.
Čtvrtek 9.00 - 14.30 hod.
Pátek 9.00 - 14.30 hod.

Vyplněnou registrační kartu, na kterou chovatel také nalepí samolepku s čárovým kódem nebo číslem čipu (event. tetování), lze na odbor občanskosprávních agend zaslat také poštou.

UPOZORNĚNÍ: do evidence chovatelů je třeba přihlásit i psy, kteří byli čipováni před 1.1.2005. Registrace v centrální databázi nenahrazuje povinnost přihlásit se k poplatku na příslušném úřadu městské části v místě bydliště chovatele.

Jaké výhody přináší systém označení a evidence

• při ztrátě psa se mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost jeho navrácení původnímu majiteli a pochopitelně se zkracuje doba vzájemného odloučení
  • chovatel, který dal psa označit mikročipem a přihlásí se do evidence chovatelů psů, má nárok na úlevu od poplatku, a tona dva roky poté, co vyhláškou stanovené povinnosti splnil, za každý rok maximálně 350 Kč
  • označení pomůže v případech, kdy pes někoho napadne a pokouše - v krátké době bude možné opatřit si potřebné informace o zdravotním stavu zvířete a postiženého odpovídajícím způsobem léčit