Kvůli domácímu násilí stále častěji žádají o pomoc rodiče drogově závislých dětí

Drogově závislé dospělé děti se stávají noční můrou svých rodičů. Ti se v poslední době stále častěji obracejí na Intervenční centrum o radu. Nárůst těchto případů začal v měsíci červnu a nezastavil se ani v následujícím měsíci. V červenci to bylo až 25 procent z celkových 124 kontaktů klientů, kteří se na pracovníky Intervenčního centra obrátili o pomoc.

„Navíc se ukazuje, že je to pro rodiče velmi složitý problém. I když jsou často vystavováni domácímu násilí ze strany svých dětí závislých na drogách, bojují s pocity studu, strachu, viny, beznaděje, lásky k dítěti a nechtějí být těmi, kteří zapříčiní, aby jejich potomek skončil třeba i ve vězení,“ popisuje radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

Spíše podle něj rodiče očekávají razantní postup ze strany policie. Argumentují rovněž tím, že nemá smysl podávat trestní oznámení na násilného syna, dceru, když bude vyšetřován na svobodě, neboť mají strach, že budou případně ohroženi na životě i ze strany jejich „kamarádů“. „Proto se snažíme získat u rodičů důvěru a přesvědčit je, že konkrétní výpověď a podání trestního oznámení jsou však jedinou cestou k tomu, aby policie měla důležité důkazy, že se doma děje intenzivní domácí násilí mezi rodiči a dětmi,“ vysvětluje radní Janeček.

Podle dosavadních zkušeností rodiče často na policii podstatné věci úmyslně zamlčují, protože nechtějí být těmi, kteří svou výpovědí potvrdí trestnou činnost svého dítěte a způsobí mu nemalé problémy.

Nejen drogy, ale hlavně alkohol je jedním z důvodů domácího násilí. „Většina agresorů napadá své blízké právě pod vlivem alkoholu. Například v červenci byl vykázán muž, který měl v krvi přes 2 promile a fyzicky napadl svou manželku,“ popisoval další problém radní Janeček s tím, že v červenci byli vykázáni tři agresoři. Celkově od začátku minulého roku, kdy bylo Intervenční centrum zřízeno, jeho pracovníci zaznamenali 76 takovýchto případů.

7.8.2008 14:23:07 | přečteno 2266x | PaedDr. Josef Škvor

CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: TUNELY A KOLONIE
Komise pro majetek, investice a dotace RMČ Praha 11
Výbor pro dopravu ZMČ Praha 11