ENDE

Kamery pomohly odhalit zloděje

Dohledové centrum
Není pochyb, že investice městské části Praha 11 do kamerového systému jsou přínosem pro bezpečnost obyvatel Jižního Města. Další odhalení zloděje ve výtahu jednoho z panelových domů, který je monitorován kamerovým systémem městské části Praha 11, je toho důkazem.
  • O tom, že ani období adventu neodradí zloděje, se přesvědčila mladá žena, která přišla o svojí peněženku při cestě výtahem. „Ztrátu okamžitě nahlásila Policii ČR, která nás požádala o pomoc. Kamerový záznam byl obratem stažen, zálohován a předán vyšetřovatelům,“ popisuje starosta městské části Praha 11 Dalibor Mlejnský.
  • Po několika dnech, díky fotografii pořízené ze záznamu, poznal strážný v jedné z návštěvnic obytného domu zlodějku, která si chtěla před Vánoci vylepšit rozpočet krádeží peněženky ve výtahu. Okamžitě zatelefonoval policii, která si pro ženu během pár minut přijela.
  • Kamerový systém tak plní tři základní funkce. „V první řadě je to prevence. Tam kde je kamera, snižuje se i kriminalita. Další funkce jsou informativní a represivní. Nezanedbatelné je i snížení nákladů spojených s opravami vandaly poškozených objektů,“ dodává Mlejnský.
  • Městská část Praha 11 zahájila instalace kamer v roce 2004, největší nárůst počtu však nastal v loňském roce, kdy jich na území „jedenáctky“ přibylo 250. „Masivní navýšení počtu kamer v minulém roce šlo ruku v ruce s regenerací mateřských škol a výstavbou nových dětských hřišť,“ vysvětluje starosta Dalibor Mlejnský.
  • Optimálně by měl konečný počet kamer na území Prahy 11 dosáhnout 850 kusů.
  • Výstupy z kamer městské části se sbíhají v Multifunkčním dohledovém centru, kde je monitorují pracovníci centra dvacet čtyři hodin denně. Kromě toho systém umožňuje i kontrolu a obsluhu elektronického požárního a elektronického zabezpečovacího systému. Jeden z bytových objektů, který je vybaven elektronickou požární signalizací, je napojen přímo na Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a v případě požárního poplachu vyjíždí ihned zásahová jednotka sboru.
  • Při vzniku mimořádných událostí postupují pracovníci dohledového centra vždy podle přesně stanovených pravidel. Ať už se jedná o havárii, požár, úraz či monitorování podezřelých osoby. O včasném a kvalitním předávání informací složkám Integrovaného záchranného systému svědčí i zkušenosti ředitele Obvodního ředitelství Městské policie Prahy 11 Petra Schejbala: „Na základě informací z dohledového centra se nám podařilo mimo jiné několikrát dopadnout pachatele trestného činu sprejerství, byli jsme upozornění na popíjení alkolu ve sklepích a na mnoho případů vandalismu“. O zlepšení situace hovoří i ředitelky mateřských škol, které už více než rok hlídá kamerový systém. V bytových domech, kde žijí starší obyvatelé, pomáhá hlídací služba například i s přivoláním pečovatelské služby či lékařské pomoci.
  • „Monitorování objektů v Praze 11 rozhodně není narušovaním soukromí, ale ochrana zdraví a majetku našich obyvatel. Projekt Bezpečné Jižní Město má mnoho hmatatelných výsledků a toto je jeden z nich,“ dodává starosta Mlejnský.
29.12.2008 19:22:14 | přečteno 1863x | Dana Foučková