Jaroslav Svěcený, v Chodovské tvrzi i na střeše

Tóny Chodovské tvrze se letos rozezní už podesáté. Jubilejní ročník letního hudebního festivalu v Praze 11 si řekl o hodnocení z pohledu jednoho z duchovních otců ojedinělé akce, houslového virtuosa Jaroslava Svěceného.

Co bylo za ta léta nejlepší a naopak nejtěžší?

Největší radost jsem měl při prvních ročnících, když jsme klasickou muziku přenesli z centra Prahy do historicky půvabné Chodovské tvrze,obklopené parkem i paneláky, čímž jsme ,,nevěřícím Tomášům" (a že jich bylo!) dokázali,že Praha 11 není jen ,,přespávárna". Nejtěžší bylo vysvětlit lidem z opačných konců Prahy, kde se tvrz nachází. Bydlím na starém  Chodově devatenáct let, přistěhoval jsem se tehdy z centra, a zíral jsem, jak byla tato část města pro mnoho obyvatel Prahy velkou neznámou. Postupně se to však zlepšovalo.Dnes je festival nejen plný nejen klasiky, ale také jiných žánrů, a z Chodova se stalo velkoměsto ve velkoměstě.

Čím se letošní ročník liší od těch ostatních? Liší se vůbec? Nebo už je organizace tak bezchybná, že nejde nic zlepšovat a všechno běží jako na drátku?

Díky finanční i myšlenkové podpoře městské části Praha 11 se festival stal nedílnou součástí kulturního léta v Praze. Jsme festivalem nízkorozpočtovým, nikoli megalomanským, ale opravdu se nemáme zač stydět,o čemž svědčí dramaturgie letošního jubilejního ročníku. Chodovská tvrz nám přirostla k srdci, takže materiální rovina je to poslední, co nás zajímá. Každý rok chceme ukázat, že v této městské části je hudební kultura samozřejmou součástí života, a to i v dnešní době, která vyznívá často velmi nekulturně. Samozřejmě, máme co zlepšovat, letos máme menší a částečně nový organizační tým, takže je to fofr, ale stojí to za to. Odměnou jsou posluchači, kteří na Tóny Chodovské tvrze  rádi chodí a často také jezdí z daleka.

Kdybyste si mohl vybrat, jako posluchač, návštěvník, jemuž se program dostane do rukou teprve nyní, těsně před festivalem. Co byste si určitě nenechal ujít?

Já bych si vybral všech šest koncertů! Hned ten první (16.července.) na nádvoří Chodovské tvrze, je plný úžasného argentinského tanga a dalších emotivně laděných skladeb Astora Piazzolly, které jsem před pár týdny vydal na CD. Druhý koncert ( 17.července) je na střeše Centra Chodov. Spolu s dcerou Julií a violistou Karlem Untermüllerem si zahrajeme s Collegiem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který bude řídit skvělý dirigent Ondřej Kukal. Třetí (18.července) je Vivaldianno 2013 s Michalem Dvořákem, členem skupiny Lucie, což určitě osloví posluchače všech generací. Tomu, kdo má rád tajuplnou historii,tak vřele doporučuji také závěrečný koncert, kde budu hrát s cembalem a kytarou na nádherné italské, francouzské a pražské housle několika století.

A naopak, z pohledu umělce: těšíte se víc na představení, kde se potkáte se svou dcerou, nebo na to, jak si zahrajete s orchestrem Cigánski diabli?

Zahrát si s vlastní dcerou je pro mne vždy svátkem, mám radost, že pokračuje v rodinné tradici. Teď jsme spolu hráli ve Vídni. Julii je devatenáct let a má stále častěji samostatné recitálové koncerty či sólová vystoupení s orchestrem. S Cigánskimi diabli,to je úplně něco jiného, jde o jedno z nejlepších seskupení svého druhu na světě, s nímž se mohu multižánrově ,,vyřádit". Takový hudební uragán z Bratislavy.

Připravili jste dvě vystoupení na střeše Centra Chodov. To je pro posluchače nejspíš trochu nezvyklé. Mám však dojem, že pro Vás to tak unikátní není.Už jste hrál na výše položených místech, jestli se nemýlím.

Ano, hrál jsem například na Sluneční pyramidě v Teotihuacánu, ale koncerty na střeše  Centra Chodov jsou naprosto mimořádné svou prostorovou dispozicí, zajímavým prostředím i zvukem a originálním výhledem na Prahu. Je to pro mne vítaný kontrast s historickým prostředím Chodovské tvrze.

Pro koncerty pod otevřeným nebem jste sestavili program z děl starých mistrů a Vivaldianno. Byť z klasiky vychází, přivede zřejmě publikum jiného ražení, nejspíš i věku, než kousky z dílny pana Bacha a Mozarta. Nebo se mýlím?

Festival si klade za cíl oslovit posluchače všech generací, a proto je první koncert opravdu klasický, nicméně nabitý nejen úžasnou ,,starou" muzikou, ale také premiérou Dvojkoncertu brilantního současného skladatele a ředitele Pražské konzervatoře Pavla Trojana. Ten druhý koncert je naopak most ke klasice pomocí jiných žánrů. Jméno rockera a mého kamaráda  Michala Dvořáka, člena skupiny Lucie, je jasnou garancí, že Vivaldianno bude muzikantská bonboniéra plná krásných decibelů.

V Klasice na střeše si tedy zahrajete s dcerou Julií. Jednou jste vyprávěl, že člověk musí být tak trochu blázen, aby se živil vážnou hudbou. Jste rád, že vaše geny našly cestu ke klasice nebo byste dceru viděl raději v lékařském plášti či před katedrou?

Byly doby, kdy jsem trochu pochyboval, jestli jsem ji vyslal tím správným směrem, ale dnes už vím, že ona na pódium patří.

Těšíte se víc na koncerty na střeše obchodního centra nebo do historických prostor Chodovské tvrze, kde se dá očekávat poněkud odlišná atmosféra. Je pro vás důležité, kde hrajete? Nebo vás hudba tak pohltí, že je jedno, kde znějí vaše housle?

Jak už jsem řekl - v kontrastu je síla,v pestrosti je krása. Co prostředí, to jiný zážitek pro všechny zúčastněné. Milí a drazí posluchači, těším se na setkání s Vámi! Váš Jaroslav Svěcený

Děkuji za rozhovor, Šárka Cicvárková.

8.7.2013 9:43:54 | přečteno 1898x | Ing. Sarka Cicvarkova

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář