Na obsah stránky

Jazyk:ENDE
 

Jak se nudí Jižní Město

V červencovém vydání časopisu Pražský strážník je uveřejněn zajímavý článek přibližující „barvitou jihoměstskou noc a pestré lidičky v ní žijící“. Článek je napsán tak poutavě a svěže, že jsme neodolali a přetiskujeme ho v nezkrácené verzi. Nese název:

Jak se nudí Jižní Město

 

Na jedenáctce bývá klid," zněla nejčastější reakce na mé sdělení, že se jedu podívat na noční službu kolegů z Jižního Města. Ve světle zážitků z jedenáctkové služby se mi zdá, že autoři tohoto výroku mají sku­tečně svérázný smysl pro humor.

 

Na noční Jižní Město vyrá­žím o víkendu a byl to jeden z těch víkendů, kdy dokonce bylo léto. V sedm, když jsme s Mirkem a Danem vyjížděli vstříc „klidné" službě, ještě pražilo sluníčko, bylo horko a dusno a ulice vypadaly spíš ospale. Takže je prostor pro běžnou kontrolu a pár vysvětlivek. „Například z jedné ulice nám někdo odnáší značku zákaz vjezdu, tak tam zajíždíme podívat se, jestli si zase někdo neupravil předpisy," vysvětluje Mirek. Kontrolují se i stáje pro služební koně a pár dalších míst, kde se občas vyskytují problémy.

 

Netrvá to dlouho, a vysvětlování utne oznáme­ní, že u jednoho panelového domu leží na trávníku muž a nehýbe se. Jedeme tam a celkem rychle můžeme i my, bez lékařského vzdě­lání, konstatovat, že pán je opilý a trpí „akutním zánětem rovnováhy", jak tento stav nazývá nejmenovaný kolega z útvaru prevence kriminality Mirek s Danem pána přinutí vstát a sednout si alespoň na lavičku. Vzhledem k tomu, že cizinec se nakonec probírá do poměrně použitelného stavu, kolegové se s ním domlouvají, že odejde, a odjíždíme. A po­řád to vypadá na poměrně klidnou službu.

 

2Jenže...

Něco po osmé volají z operač­ního, že někdo z jisté telefonní budky vytrvale vytáčí 156 a dobře se tím baví. Takže vyrážíme k telefonní budce pohovořit s telefonistou o tom, jestli je opravdu taková švan­da blokovat tísňovou linku. Jenže v budce nacházíme sotva pětiletou holčičku, která se při pohledu na tři uniformy srdnatě rozpláče a rovnou oznámí, že nic neprovedla. Její maminka si v blízké restau­raci dává pivko a přátelský rozhovor s kamarádkami, a když zjistí, že její dcera se octla v poli pozornosti strážní­ků, přibíhá připravena rvát se za své robátko. Nakonec se jen pořád dokola omlouvá, že to si teda opravdu neuvědomila. Nám stačí slib, že dítě už nám nebude telefonovat. A až do těch deseti to pořád vypadá na klidnou službu.

 

Ovšem minutu po desáté jsme volaní k prvnímu rušení nočního klidu. V panelákové hospodě probíhá na verandě oslava narozenin a někdo z obyvatel blízkého paneláku už to pros­tě nemůže vydržet. Věc je ře­šena domluvou, větší problém než vysvětlit, co je špatně, nám dělá odolávání snahám oslavenkyně o pohostinnost. „Dejte si chlebíček! Nebo tady slečna, nechcete dortík? Tak slanej dortík? Něco k pití?" Vytrvale odmítám a poslou­cháme hudrání na anonym­ního oznamovatele, nicméně účastníci oslavy souhlasí s tím, že se přesunou dovnitř, a my odcházíme a hlásíme Vyřešeno domluvou.

 

3Teď nás pro změnu volají na rampu ke stanici metra, kde je další skupinka s vydatným alko­holovým zánětem. Ti už ale nejsou zrovna mírumilovní a opět je víc než dost dráždí foťák v mojí ruce. Napřed jen vykřikují něco o tom, ať je nefotím, pak jeden z nich se zafačovanou nohou vystar­tuje na strážníka a pokusí se ho udeřit francouzskou holí. Strážníkův pohled ho nicméně zastaví a na otázku, co to konkrétně chtěl udělat, už poměrně beránčím tónem vysvětluje, že samozřejmě vůbec nic. Tomu sice nevěří nikdo, hlavním úkolem ale je dostat opilou a hlučnou skupinku opilců pryč z místa. To se nakonec i daří, i když pánové mají snahu s kolegy diskutovat a handrkovat se o „svoji" lavičku a právo sedět na ní a nalívat se čímkoli alkoholickým.

 

Následuje další oznámení, v restauraci je opilý Ukrajinec a jsou s ním problémy. Připravujeme se na agresivního rváče, ale na místě zjišťujeme, že pro­blém s Ukrajincem spočívá ve skutečnosti, že přibliž­ně padesátiletý dělník si v restauraci ustlal na lavičce a nejde s ním hnout. Kolegové nakonec chlapa chytají každý z jedné strany a vyvlečou ho na vzduch. Jenže tam se pán kácí jako domeček z karet a usíná přímo na chodníku. Na bolestivé podněty sice reaguje, ale okamžitě zase usíná. Na pivo si vyrazil se svým synovcem, který má sice taky v žíle, ale je komu­nikativní a sděluje nám, že strýcovo skóre je, mimo jiné, deset becherovek pěkně na ex a rychle za sebou. Strejda zatím spí jako mimino a zdá se, že se mu chtělo na malou. Mirek s Danem si pomáhají kýblem vody, ale strejčka z Ukrajiny by dnes asi nepro­budil ani výbuch Černobylu. Nakonec volíme jediné logické řešení: Astra 150. Synovci se ovšem hodně nelíbí, že věnu­jeme pozornost jeho strýci, a snaží se nás přemluvit, že prostě odejdou domů. Proti jeho verzi hovoří spokojené chrápání z chodníku přeru­šované skytáním. Na jedinou minutu se opilec probudí k životu a s pomocí kluků z je­denáctky se dokonce i postaví. Rozradostněný synovec má ve tváři výraz typu Vidíte, já to říkal, ovšem jen do chvíle, než mu vlastní strejda natáhne slušnou ránu pěstí, skácí se zpátky na betonovou postel a dál spí. Pak mladší Ukrajinec obrací svou pozornost ke mně a jako spousta dalších i on má problém s fotoaparátem. Nakonec už to vypadá i na strkanici, takže mezi mnou a Ukrajincem permanentně stojí někdo ze čtyř jedenáctkových kolegů. A přijíždí Astra 150, nakládá opilce a synovci vysvětlujeme, že strýc jede k doktorovi.

 

5Jenže do vysílač­ky se ozývají další kolegové, mají dalšího opilce, tentokrát Mongola, který, neznámo jak, uvízl hlavou a horní polovinou těla v křoví. Na sobě má jen kraťasy. Spolu s Astrou tedy vyrážíme směrem ke křovác-kému vězni a cestou si všímá­me, že v prostoru autobusové zastávky leží další Asiat. Jedna hlídka pokračuje s Astrou, druhá zastavuje a jde se podívat, co se mladíkovi stalo. Zatímco řešíme polonahého Mongola, hlásí vysílačka, že i Asiat ze zastávky je notně pod vlivem, a Astře tak přibý­vá třetí klient. Ten poslední je oblečený, a navíc má košili patřící Mongolovi z křoví... Nějak se to zamotává... Astra odváží všechny tři klienty na Bulovku a my pokraču­jeme.

 

Mezi bytovými domy na jednom sídlišti je slyšet křik o pomoc. Jedeme tam, na místě se potkáváme s kolegy z Policie ČR a zjišťujeme, že o pomoc volala mladá dívka, kterou se pokoušel uškrtit pa­trně odmítnutý ctitel. Věc už řeší kolegové policisté, kluci strážníci pomáhají zajistit místo činu, pořizujeme sním­ky a odjíždíme na pauzu. Na služebně dosedneme a kluci se hned zase zvedají. Na tísňovou linku zavolala žena bydlící v šestém patře, že na jejím balkoně někdo stojí. A byla to pravda. Mírně přiopilý mladík měl spát u kamaráda v os­mém patře, ale neměl klíče od domu, a tak se rozhodl vylézt po balkonech. V šestém patře mu došly síly... Mirek s Danem mladíkovi pomohli z balkonu, uklidnili logicky k smrti vydě­šenou paní a konečně si jdou vybrat pauzu.

 

Blíží se čtvrtá hodina a my si užíváme chvilinku klidu, která je ale záhy přerušená oznámením na další rušení nočního klidu. Tentokrát má početná skupina mládeže hlučet při návratu z diskotéky. Když se sjedeme s dalšími dvěma hlídkami na místo, opět se setkáváme s policisty z PMJ, se stejnými, kteří řešili napa­dení mladé dívky, a zjišťuje­me, že hlučící mládež nehlučí radostně, nýbrž proto, že se dvě její skupinky porvaly. Důvod konfliktu je nejasný, ale podle toho, co ti dobří hoši naznačují, cítili se účastníci bitky povinni chránit svou čest. Definicí slova čest si evidentně není jistý nikdo z nich. Jednomu teče krev, za­volal si proto na pomoc paže zákona. Takže je označen za žalobníka a dál napadán. Je poměrně složité zorien­tovat se, kdo patří do které skupiny. Do konfliktu se navíc vkládají i dívky, které na sobě mají oděvy velikosti plavek a s jemností sobě vlastní na své soupeře nebo na soupeře svých chlapců křičí, že jsou p..i a z...i. Chlapci vykřikují silná slova jako třeba „Pusťte mě na něj, já ti rozbiju hubu, ty hajzle, tys mě napad! Já tě nenapad, tys mě napad! Všichni tady viděli, žes mě napad a já tě nenapad!" Policistům i nám dílem dochází trpělivost, dílem přemáháme smích, a tak jeden z kolegů policistů zahrozí, že si je předvede všechny. To skupinky poměr­ně uklidní, takže se už jen tu a tam ozývají spíš trapné pokusy o rebelii a vysvětlení, že ten a ten je široko daleko jediný statečný a čestný muž.

 

6Na místo přijíždí i sanitka, opět „staří známí", kteří ošetřovali přiškrcenou dívku, ošetřují zraněného krvácejí­cího mladíka a zase odjíždějí. Z celé vřavy se vyděluje jediný opravdu docela slušný mladík, který se sám hlásí jako svědek, ostatní, když dojde na to, jak moc viděli, najednou upadají do rozpaků a leze z nich, že vlastně nic moc nevědí a jdou jen tak domů a s policajtama nechtěj nic mít. Přesto jich pár musí ukázat občanky. Nakonec už jak strážníci, tak policisté poměrně netrpělivě a bůh ví pokolikáté vyzývají, aby okamžitě vyrazili k domo­vům a přestali dělat bordel, a omladina nakonec poslechne a rozchází se zjevně s pocitem nebývalé křivdy a urážky na cti.

 

S kolegy ze státní se domlouváme, že tady všichni ještě párkrát obejdeme pár ulic, aby si mládež všimla, že si jich všímáme. A skutečně potkáváme pár hloučků, které míří k domovům zabrané do analýzy strašného bezprá­ví, jehož jsou oběťmi. A my zjišťujeme, že ta tradičně „klidná" služba se chýlí ke konci. Myslím, že bilance není špatná. Kromě pár běžných kontrol bezdomovců spících v parku pod stromy, v opuš­těném zahradním domku nebo prostě na lavičce to byla významná posila pro záchyt­ku, událost, kterou si policisté pravděpodobně vyhodnotili jako pokus o vraždu, pa­voučí muž, který usnul na cizím balkoně, francouzská berle použitá netradičně jako zbraň, zneužití tísňové linky znuděným dítětem a cenná lekce, jak mladí lidé vnímají svou čest a co jsou ochotni pro ni udělat. Jestli takhle vypadá klid, mír a nuda, tak už nevím.

 

AA

 

FOTO: AUTORKA

31.8.2011 16:18:57 | přečteno 2826x | Petr Kefurt

Kalendář akcí >

Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Mediální komise
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Finanční výbor
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Komise pro správu majetku a podporu podnikání
Komise pro seniory
Výbor pro územní rozvoj a životní prostředí
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Klaunův Vánoční stromeček – Divadlo Bořivoj
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Bytová komise
CYKLOJÍZDA seniorek a seniorů: OD MOSTU K MOSTU
Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu
Drum Circle s Petrem Šušorem
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Dopravní komise
MIKULÁŠSKÁ ZÁBAVA pro seniory
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Melodie pro každého
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka
HRANÍ BEZ HRANIC VIII.
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu
Jedenáctky-Quasi trio
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Komise pro výchovu, vzdělávání a národnostní menšiny
Kino klub Zahrada – Přání Ježíškovi
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Sociální s zdravotní komise
Mediální komise
TURISTICKÁ PROCHÁZKA pro seniory: Adventní výlet do Tábora a ke klášteru Klokoty
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Komise pro strategické a územní plánování
Komise pro dotace a EU fondy
Bezpečnostní komise
Vánoční šansony na tvrzi
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Komise informatiky
Petr Kocman s kapelou
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Jazzové Vánoce - Anna Kolingerová trio
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Kino klub Zahrada – Nebe
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
TURISTICKÝ VÝLET STÁLE SVĚŽÍCH SENIORŮ
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Barokní Vánoce s Jaroslavem Svěceným
Barokní Vánoce s Jaroslavem Svěceným
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
SILVESTROVSKÁ ZÁBAVA pro seniory
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
Max Švabinský – Z kroměřížských parků do chodovské zahrady
 

Senior TAXI

Více

TV Expres

Více

Mobilní aplikace Praha 11 v mobilu

pohodlný přístup ke všem informací z webového portálu www.praha11.cz ve Vašem chytrém zařízení

Více

 

Důležité kontakty

Úřad městské části Praha 11
Ocelíkova 672/1
149 41 Praha 415

tel: 267 902 111

O-linka
800 104 300
obcanskalinka@praha11.cz

Úřední hodiny

Odbory: územního rozvoje, kancelář starosty, kancelář tajemníka, ekonomický, majetkoprávní, správy majetku

Aktuální úřední hodiny

Úřad MČ Praha 11 © 2003-2010  |  podatelna@praha11.cz  |  webmaster  |  prohlášení o přístupnostimapa webu  |  RSS | QSw| QSa
load