Dvě novinky v přijímání do domovů seniorů

Rada hlavního města dnes reagovala na transformaci pobytových sociálních služeb, do tabulky hodnotící potřebnost žadatele přibylo 5 bodů. Další novinkou u pořadníku je možnost umístění zdatnějších seniorů na místa, která neumožňují náročnou péči například o nepohyblivé klienty.

Již přes rok využívá Praha ke stanovení místa v pořadníku na domov seniorů bodovou tabulku, která exaktním způsobem stanovuje míru potřebnosti žadatele. Podle tabulky získá žadatel až 55 bodů, které jasně určí jeho pořadí. „Reagujeme na aktuální situaci v návaznosti na transformaci pobytových sociálních služeb. Stávající kritéria nepokrývala významnou kategorii, jakou je přechod žadatele ze zařízení sociálních služeb, uvolnění bytu pro seniory, nebo bytu zvláštního určení,“ řekl ke změně Jiří Janeček, který má sociální politiku hlavního města ve své působnosti.

Další novinka u pořadníků na domovy seniorů souvisí s technickými podmínkami. „V převážné části domovů bylo možno při zvětšování kapacity vytvořit prostory, které nesplňují v celém rozsahu podmínky pro péči o klienty s vyšším stupněm závislosti na pomoci. Například pokoj, do kterého se přistupuje po dvou schodech: klienta, který by byl bodově v pořadí, do něj dát nemůžeme, protože má třeba zrovna hodně sníženou pohyblivost. Podle kritéria pohyblivosti z dotazníku jej můžeme ovšem obsadit žadatelem, který si s dvěma schody poradí,“ vysvětlil radní Janeček s tím, že magistrát má zpracovanou tabulku takových míst.

Vytvořeno 5.8.2008 15:16:25 | přečteno 2475x | PaedDr. Josef Škvor
load