Barevné doteky - výstava na radnici městské části Praha 11

Městská část Praha 11 Vás zve na výstavu kreseb, obrazů, koláží a fotografií Kroužku arteterapie Klubu vozíčkářů Petýrkova s názvem -Barevné doteky-.

Vernisáž výstavy se uskutečnila včera 3. 5. 2011 od 15:00 hodin v budově ÚMČ Praha 11, Ocelíkova 672. Výstava potrvá do konce května. Obrázky z vernisáže naleznete zde nebo ve Fotogalerii.

Kroužek arteterapie Klubu vozíčkářů Petýrkova představuje na této výstavě tvorbu svých členů, nazvanou podle dominující barevnosti a pestrosti exponátů Barevné doteky. Kroužek působí v bezbariérových domech v Petýrkově ulici na základě projektu artetrapie pro těžce zdravotně znevýhodněné občany a je podporován z grantového programu městské části Praha 11 v oblasti kultury.

Náplní kroužku je výtvarná tvorba, která zahrnuje široké spektrum výtvarných technik od kresby pastelkou, uhlem a pastelem, od malby olejem a akvarelem až po malbu speciálními barvami na sklo a na hedvábí nebo modelování. Důležitým segmentem práce kroužku je fotografování. Kroužek arteterapie má v současné době devět členů, převážně vozíčkářů. Na vedení kroužku arteterapie se podílí paní Olga Siladijová a Pavel Soukup.

„Členové kroužku arteterapie Klubu vozíčkářů Petýrkova u nás vystavují svoje obrazy a fotografie již po několikáté. Jsme za to velmi rádi. Díla jsou vždy velmi kvalitní a inspirativní,“ říká starosta jedenácté městské části Dalibor Mlejnský.

Autoři:

Eva A. Schmidtová se v kroužku arteterapie zabývá malbou akvarelem, akvarelovými pastelkami a pastelem. V její tvorbě převažují motivy zátiší, přírodnin a zejména krajiny v proměnách denních a ročních období. Svou tvorbu vystavovala v různých galeriích samostatně i s jinými výtvarníky, naposledy loni v říjnu v Městské knihovně v Modřanech spolu s fotografem Františkem Újezdským. Je členkou Sdružení výtvarníků ČR.

František Újezdský se věnuje umělecké a reportážní fotografii od mladých let. Vedle umělecké fotografie zachycuje a dokumentuje život handicapovaných lidí v jejich těžkostech i drobných radostech. Jeho nápadité fotografie často zachycují absurdní situace lidí žijících v současných městských aglomeracích. Fotograficky též dokumentuje činnost kroužku arteterapie. Své fotografie publikuje v prestižních fotografických časopisech a několikrát se umístil na prvním a druhém místě v různých fotosoutěžích.

Novým členem kroužku arteterapie Klubu vozíčkářů Petýrkova se v loňském roce stal Ing. arch. Zdeněk Veselý. Zaměřuje se na klasické koláže, roláže sestavené z nastříhaných fotografií nebo pohlednic a na takzvané muchláže, což jsou z hlediska výtvarné techniky namáčené, pomačkané a přežehlené obrazové reprodukce výtvarně zformované tak, aby utvořily nový obraz. Ukázky těchto tří technik jsou zde vystaveny. Ing. Zdeněk Veselý je členem Sdružení výtvarníků ČR a zúčastňuje se většiny výstav, které toto sdružení pořádá.

Práce Kateřiny a Jany Formánkových, Jana Kubce a Oty Šiguta, které vznikly v kroužku arteterapie, jsou zde zastoupeny kresbami uhlem i pastelem. Na vernisáži výstavy kroužku arteterapie KVP představili též malované sklo a hedvábí.

Tvořivá činnost zdravotně znevýhodněných osob v kroužku arteterapie má kromě společenského přínosu důležitý terapeutický efekt. Přináší radost, psychickou relaxaci, procvičení jemné motoriky prstů, svalů a kloubů paží a je i příjemným místem společenské komunikace.

3.5.2011 9:14:35 - aktualizováno 4.5.2011 9:14:50 | přečteno 2169x | Petr Kefurt

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu