100 let tělovýchovné jednoty SOKOL Chodov

V květnu 1908 byla v Chodově na popud Václava Ženíška, statkáře v Litochlebích, a dalších pokrokových občanů založena tělocvičná jednota SOKOL. Prvním starostou byl zvolen Václav Ženíšek a náčelníkem František Černý. Jednota byla nejen centrem tělovýchovy v obci, ale i významnou společenskou organizací. SOKOL Chodov dnes není jednotou velkou (má asi 80 členů), ale nabízí kvalitní sportovní vyžití svým členům i ostatním obyvatelům Chodova podle hesla sport je opravdu pro každého.

Jak šel čas...

• Pořádala jednota pravidelná cvičení mužů, žen, dorostu a žactva, veřejná cvičení, závody, výlety, plesy a přednášky, její členové se účastnili sletů.
  • Od roku 1932 provozovala také biograf a od roku 1936 vydávala i vlastní časopis Hlasatel.
  • Nejprve se cvičilo v sálech místních hospod a v létě na venkovním cvičišti.
  • Sokolovna byla slavnostně otevřena při oslavách 30. výročí založení jednoty v květnu 1938.
  • Po druhé světové válce se začala sportovní činnost diferencovat v různých oddílech - hokeje, fotbalu, volejbalu, sportovní gymnastiky, stolního tenisu a lyžařském.
  • V roce 1953 došlo ke sloučení jednoty SOKOL a všech tělovýchovných spolků v obci do jednoty SLAVOJ Chodov. Po roce 1967 TJ Slavoj se transformovala na TJ Jižní Město.
  • Na počátku roku 1991 se oddíly, které provozovaly svou činnost v chodovské sokolovně - žáků, žákyň, zdravotního tělocviku, cvičení rodičů s dětmi, sportovní gymnastiky, rytmické gymnastiky a odbíjené, oddělily od TJ Jižní Město Chodov a obnovily jednotu SOKOL Chodov. Starostou se stal L. Krákora, náčelníkem Fr. Stejskal a náčelnicí I. Klouzalová.
  • V letech 1999 až 2000 došlo k velké opravě sokolovny, dostavbě bloku šaten a sociálního zařízení a výstavbě nových kurtů na volejbal a tenis.
  • Výročí si jednota připomene volejbalovým turnajem 30. srpna a dnem otevřených dveří a výstavou o historii 6. září.
11.5.2008 14:05:14 | přečteno 5454x | Dana Foučková

CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: TUNELY A KOLONIE
Komise pro majetek, investice a dotace RMČ Praha 11
Výbor pro dopravu ZMČ Praha 11