ENDE

Zvětšit písmo: A A A

Jižní Město slaví 40. narozeniny

40. narozeniny

V letošním roce slaví Jižní Město kulatiny – 40. výročí od doby, kdy se do jeho domů nastěhovali první nájemníci, a 45 let, kdy se na jižním okraji Prahy začalo s výstavbou rozsáhlého bytového souboru.

• I když se to nezdá, Jižňák se letos na podzim měřítky lidského života svým věkem dostane již do středních let. Životní energie mu přitom rozhodně nechybí.
  • Když se v roce 1976 stěhovali první nájemníci do domů v Plickově a Mendelově ulici, málokdo si uměl představit, že na jihu metropole vyroste za několik let 80tisícové město srovnatelné počtem obyvatel s dnešními krajskými metropolemi, jako jsou Zlín či Pardubice.
  • Ještě než si mohli první nájemníci vybalit své věci v nových bytech s ústředním topením, koupelnovým jádrem a papírovými tapetami na stěnách z panelů, předcházela tomu dlouhá příprava.
  • Již v 60. letech minulého století muselo hlavní město hledat odpovědi na otázky související se svým rozvojem. V Praze byl nedostatek bytů, a tak se hledalo místo vhodné pro rozsáhlou bytovou výstavbu. A právě pozemky v tehdejších obcích Chodov a Háje byly v roce 1964 vybrány směrným územním plánem jako nejvhodnější lokalita pro vznik velkého sídliště.
  • V roce 1967 proběhl v těchto obcích geologický průzkum potřebný pro stavební činnost, o čtyři roky později – 1. září 1971 – vjely bagry a buldozery na území Chodova a Hájů a odstartovaly tak výstavbu sídliště Jižní Město I. Ještě předtím v tom samém roce přeťal katastr Chodova nově otevřený první úsek dálnice D1 z Prahy do Mirošovic.
  • Stavební práce postupovaly překvapivě od Hájů směrem k centru Prahy, první obytný soubor Háje vznikal v letech 1973–1976. Postupně přibývaly další domy na sídlištích Opatov a Litochleby.
  • V roce 1978 začala výstavba Jižního Města II, jehož budovy stojí na katastrálním území Chodova. Sídliště Horní Roztyly a sídliště Chodov, odlišené barevně, měly na rozdíl od Jižního Města I již od počátku určitou občanskou vybavenost. Poslední obytný soubor Roztyly byl postaven v letech 1989–1991.

Dny Prahy 11 logo final, obrázek se otevře v novém okně Navštivte Dny Prahy 11 web banner DP11, obrázek se otevře v novém okně

Foto D1 jizakm, obrázek se otevře v novém okněLetos slaví Jižní Město 40. narozeniny - máte doma archivní fotografie?foto jizakm, obrázek se otevře v novém okně

Kukátko do minulosti. Fotografie od vás.

2M, obrázek se otevře v novém okněskenování0027, obrázek se otevře v novém okněskenování0045, obrázek se otevře v novém okněJM4, obrázek se otevře v novém okně4V, obrázek se otevře v novém okněHáje, obrázek se otevře v novém okně