Prevence

Zamrzlé vodní plochy - zábava i nebezpečí

Lednové mrazivé počasí vylákalo Pražany na přírodní vodní plochy. Bruslaři se proháněli na kdejaké pražské louži. Podle některých meteorologických předpovědí bude letošní zima lehce teplotně podprůměrná, což v laickém překladu může znamenat i mrazivý únor. Ostatně je to zimní měsíc a má na to právo. Pohyb na čerstvém vzduchu je jistě chvályhodný počin, ALE často se zapomíná na bezpečnostní rizika, která led na vodních plochách představuje.

Kontrolou tloušťky ledu se v metropoli zabývají strážníci poříčního útvaru městské policie. Přesto, že jim tuto činnost žádná legislativa neukládá, každoročně sledují vybrané vodní plochy – například Hostivařskou přehradu, retenční nádrž Nové Butovice, rybník Džbán a Lahovičky, Libocký rybník – a v případě nutnosti upozorňují na hrozící nebezpečí.

Protože „opakování je matka moudrosti“ a osvěty nikdy není nikdy dost, zopakujme si základní preventivní zásady, kterých bychom měli dbát, pokud se nám zachce pohybu na zamrzlé ledové ploše:

1. Rozhodně se nedoporučuje volný pohyb po ledu o tloušťce menší než 16 cm a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze!
  2. Jestliže potřebujeme přejít zamrzlou vodní plochu, je třeba dbát co největší opatrnosti – možnost prasknutí ledové krusty je vysoká zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku.
  3. Po ledové ploše se nepohybujeme ve skupinách, může dojít k lokálnímu přetížení ledu a k jeho náhlému prasknutí.
  4. Při pohybu po zamrzlé vodní ploše se mezi jednotlivými osobami doporučuje udržovat vzdálenost cca 5m a být navzájem spojeni pomocí lana, obdobně jako při zimní vysokohorské turistice.
  5. Zatížení je vhodné rozložit na co největší plochu, proto při pohybu po ledové ploše využíváme pomůcky zvyšující zatěžovanou plochu (lyže, sněžnice apod.).
  6. Doporučují se osobní záchranné pomůcky využívané v severských státech – tzv. Ice Picks (rýpadlo). Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí (jakoby z běžecké hůlky) přivázané k zápěstí pro případ potřeby. Taková pomůcka nám umožní, ve většině případů, samostatně se vyšplhat z propadlého ledu zpět.
  7. Při chůzi či jízdě po zamrzlé vodní hladině je dobré mít s sebou pomůcky připevněné na laně, které se po ocitnutí ve vodě udrží na hladině a kterých je možno se na základě jejich vztlaku přidržet (prázdné větší PET lahve, balón, nafukovací pomůcky nebo i záchrannou vestu atd.).
  8. Při plánované cestě na zamrzlou vodní plochu využijte oblečení z umělých vláken (tzv. funkční prádlo, polyester, polyamid apod.) – při propadnutí do vody nedochází k tak zásadnímu nasáknutí oděvu jako v případě přírodních materiálů (bavlna, vlna, peří apod.). Oblékněte se teple, ale střídmě.
  9. Při samotné záchraně tonoucích osob z ledové vody - po propadnutí - je v první řadě nutné nejdříve uvědomit složky IZS (Integrovaný Záchranný Systém) linky 112 (jednotní evropské číslo tísňového volání) nebo 150 (hasičský záchranný sbor) a 155 (zdravotnická záchranná služba). K okraji propadlého ledu se pak přibližujte s ohledem na svoji vlastní bezpečnost, velice opatrně, s využitím co největší plochy (plazením, s použití žebříků, desek, klád nebo plavidel) a pokud možno upoutáni na laně s jakýmikoliv i improvizovanými plovacími pomůckami.
  10. Po vytažení tonoucího z vody u něj zajistěte základní životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu zdravotnické záchranné služby (155). Pokud je tonoucí při vědomí, ihned jej zbavte mokrého oděvu a zabalte do suchého. Udržujte tepelný komfort.

16.1.2017 8:32:36 | přečteno 1926x | Bc. Petra Víznerová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11