Prevence

Více jak 410 strážníků z 30 měst se zapojí do celostátní akce JEHLA

Pražští strážníci zopakovali svou výzvu vůči kolegům z dalších měst. Do celorepublikové akce JEHLA, kterou si poprvé společně vyzkoušelo 8 městských a obecních policií loni na podzim, se zapojili další strážníci.

V úterý 18. dubna spojí síly strážníci z 30 měst a obcí České republiky a pokusí se s přicházejícím jarem vyčistit svá města od nebezpečného infekčního materiálu po narkomanech. Do celostátní akce se zapojí více jak 410 strážníků včetně asistentů prevence kriminality.

V úterý ráno vyrazí strážníci vybaveni ochrannými prostředky, jako jsou boxy na infekční materiál, kleště nebo dlouhé pinzety, ochranné rukavice a desinfekční spreje prohlédnout primárně dětská hřiště a pískoviště, nepřehledná a skrytá místa, málo frekventované stezky, domovní výklenky, okolí mostních konstrukcí. Kontrole neujdou také parky a odpočinkové zóny. V Praze se navíc strážníci zaměří ještě na okolí vestibulů stanic metra a přilehlých ventilačních šachet. V mnoha městech strážníkům pomohou také asistenti prevence kriminality, kteří důvěrně znají prostředí tzv. vyloučených lokalit.

Vedle očisty města je smyslem celé akce snížit také riziko šíření nakažlivých onemocnění a pomoci k hlubšímu povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. Strážníci proto apelují na veřejnost, aby v případě, že někde naleznou nebo zahlédnou tento infekční materiál, aby ho sami z důvodu vlastní bezpečnosti nesbírali, ale neprodleně zavolali na linku tísňového volání „156“. Městské policie zajistí odborný sběr i jeho následnou likvidaci.

Sběrem jehel se všechny zapojené městské policie zabývají celoročně při běžné hlídkové činnosti, ale často také při cílených opatřeních, kdy je sběr injekčních stříkaček jejich hlavním úkolem. Předcházejí tak nebezpečí, jemuž jsou vystaveny hlavně děti, ale bezpochyby také domácí zvířata jako psi a kočky. Strážníci aktivně spolupracují také se státními policisty a předávají jim informace o výskytu narkomanů. Tato zjištění jsou jedním z užitečných vodítek při potírání drogové kriminality.

Radní pro bezpečnost v hlavním městě Praze Libor Hadrava, který má vedle bezpečnosti na starost i prevenci k tomu uvedl: „Preventivních akcí není nikdy dost. Přestože je to činnost, kterou strážníci dělají běžně v rámci své každodenní práce, jsou tato cílená opatření chvályhodná. Jsem proto velmi rád, že Prahu podpořilo další 29 měst a věřím, že strážníci v této akci zbaví svá města od nebezpečného odpadu.“

Kdo se zapojil? Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Dobruška, Havířov, Hodonín, Cheb, Chodov, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Nejdek, Nové Město nad Metují, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Rakovník, Sokolov, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín.

7.4.2017 9:39:06 | přečteno 955x | Bc. Petra Víznerová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11