Kyberšikana

V posledních letech díky rozvoji informačních technologií dochází k novým možnostem zneužívání dětí. Dle dostupných informací se s nějakou formou či projevem kyberšikany setkalo v roce 2013 více jak 56% dětí ve věku 11-17 let. Bohužel tomu napomáhá naivita dětí, které důvěřují neznámé osobě, se kterou si dopisují a víc jak 60% z nich nemá problém takové osobě sdělit své osobní informace, ať už je to jméno a příjmení, e-mailová adresa, ale také své fotografie.
Toto nejčastěji probíhá na sociálních sítích. Mezi nejvyhledávanější patří Facebook, kde má své účty přibližně 80% dětí. Jen málokdo ví, a to zejména rodiče, že věkové minimum pro zřízení profilu na Facebooku, je 13 let.
Další velmi oblíbené sociální sítě jsou Ask.fm., Twitter, MySpace, Badoo, Spolužáci, Lidé.cz, Linkuj.cz, či Google+ mezi profesní sítě patří například LinkedIn, Visible.me, či Xing
Co to vůbec je Ask.fm? Princip je jednoduchý. Ask.fm. možňuje vytvářet profily, na kterých můžete klást uživatelům různé otázky a odpovídat na ně. Profil si zde může vytvořit kdokoliv ať už pod svým skutečným nebo vymyšleným jménem. V případě vymyšleného profilu může tímto snadno vyhrožovat, vydírat, urážet, zveřejňovat důvěrné informace, fotografie apod.
Stoupá také počet sdílení intimních fotografií na internetu. Děti nemají problém veřejně sdílet své intimní fotografie, na kterých jsou částečně svlečení a nebo úplně nazí. Díky těmto volně dostupným informacím dochází čím dál častěji k vydírání. Pachatel žádá další fotografie a dítě, které je pod nátlakem a neví, jak z toho ven, posílá další a další fotografie a videa.
Neméně zarážející je i počet dětí, které by bez problému šly na schůzku s někým, koho znají jen prostřednictvím internetu.
Kyberšikana a tradiční šikana mají jednu věc společnou. Jejich cílem je někomu ublížit nebo ubližovat. Ve virtuálním světě mohou být lidé anonymní, mohou komunikovat, aniž by byli zatíženi společenskými rolemi, svými fyzickými nedostatky a nebo psychickými bloky plynoucími z osobního kontaktu s lidmi. Útočníci vystupují pod přezdívkou a většinou mají i vymyšlenou e-mailovou adresu, telefonní číslo apod. Díky tomu také posiluje sebevědomí pachatele, protože si je jist svou nepolapitelností. Obětí se často stávají děti, které jsou na internetu nebo mobilním telefonu závislé. Sociální kontakty navazují především ve virtuálním světě, ve skutečném světě nemají příliš kamarádů.
Ve virtuálním prostředí se lidé chovají jinak než ve skutečném světě, často uvádějí např. jiný věk nebo jiné povolání. Bývají odvážnější než v reálném světe, nedělá jim problém hovořit i o citlivých tématech. Je také jednoduché se s někým seznámit, bavit se s ním jak dlouho chceme a v případě, že se nám např. komunikace nelíbí, můžeme ji bez problémů ukončit.
Kyberšikana je většinou spojená s psychickým týráním obětí, které není snadné poznat. Oběti kyberšikany bývají často velmi uzavření lidé a s okolím příliš nekomunikují. Na řešení problému ohledně kyberšikany tak většinou zůstávají sami, což může vést až k tomu nejhoršímu, sebevraždě.
Určitě stojí za to podívat se na následující odkazhttp://www.seznamsebezpecne.cz/ kde najdete mimo jiné zajímavá videa, která doporučujeme zhlédnout.
Další krátké video o tom, jaké hrozby jsou na internetu, můžete zhlédnout zde: https://youtu.be/KIjxtRLvRW4
Desatero bezpečného internetu
- Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
- Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
- Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
- Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
- Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
- Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovoustránku.
- Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
- Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
- Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš.
- Když se s někým nechceš bavit, nebav se
.